Mobilní telefon pro vaše soukromí představuje větší nebezpečí, než počítač. Je to ideální „špehovací“ zařízení

Názor
Rád sleduji britský seriál Black Mirror, poutavým způsobem ukazuje, kam se společnost může přehnaným využíváním technologií dostat. Zrovna minulý měsíc jsem zhlédl díl „Shut Up and Dance“. Hackeři zde ovládnou počítače „nevinných“ osob a skrze jejich webkamery pořídí kompromitující videozáznamy. Oběti jsou následně pod výhružkou zveřejnění videozáznamů nuceni skákat, jak hackeři pískají.

Člověka pak nejspíše napadnou dvě otázky. Ta první je, zdali je něco takového technicky možné. Věřte mi, že je to výrazně lehčí, než byste si jen pomysleli. Nedávno jsem na svém blogu uvolnil demonstrační video, kde prolomím webkameru během pár minut. (Pozn. aut. – celý článek o hacknutí webkamery na notebooku nebo YouTube ukázka – Hacknutí webkamery na notebooku)

Následně vyvstává otázka: Máme se čeho bát?

Odpověď zní: Záleží na každém z nás!

Některé nechává představa, že by je někdo sledoval skrze webkameru, chladné, jiní z toho mají hrůzu. Já osobně mám kolem sebe spíše lidi, co o své soukromí mají obavy. Alespoň soudě dle přelepených webkamer na noteboocích či počtech telefonátů při prvních vlnách podvodných vyděračských e-mailů slibujících zveřejnění „šťavnatých“ videozáznamů, pokud oběť nezaplatí.

PSALI JSME:
Máte v mobilu nějakou finanční aplikaci? Buďte ve střehu

Tušíte, kde jste byli touto dobou před třemi lety? Váš telefon ano!

Doposud jsme se bavili o počítačích a noteboocích. Jenže co mobilní telefony? Popravdě mě překvapuje, že jsem zatím nepotkal nikoho s přelepenou kamerou na mobilu. Mobilní telefon považuji za ideální „špehovací“ zařízení, protože:

  • má minimálně dvě vysoce kvalitní kamery, mikrofon a přesný GPS modul,
  • je neustále zapnutý a připojený k internetu,
  • uživatelé jej nosí neustále u sebe,
  • v operačním systému i aplikacích se často nacházejí vážné bezpečnostní chyby umožňující ovládnutí telefonu.

Díky tomu mobil (případně hacker):

  • Vidí vše, co se okolo něj děje (a ve vysokém rozlišení). Velká část lidí s ním přitom pořizuje intimní fotografie/videa či si jej bere s sebou na toaletu.
  • Slyší vše, co si říkáte se svými blízkými, na obchodních poradách či s kamarády v hospodě po třetím pivu (přijde mi až pravidlem, že v restauraci/hospodě mají všichni mobily na stolech).
  • Zná vaše hesla a často lépe než vy díky jejich automatickému ukládání.
  • Má přístup k vašemu bankovnímu účtu skrze nainstalovanou aplikaci.
  • Velmi dobře ví, s kým a o čem si píšete, bez ohledu na to, že si píšete skrze šifrovanou komunikaci.
  • Ví, kde se právě nacházíte, i kde jste se nacházel touhle dobou před třemi roky.

PSALI JSME:
Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

Zejména znalost současné i minulé polohy je velice zajímavá a často využívána. Například v USA s její pomocí řeší policie trestné činy. Zjednodušeně si od Googlu vyžádá informaci o tom, kdo se v daném místě v danou dobu nacházel (viz skvělý článek od New York Times „Tracking Phones, Google Is a Dragnet for the Police“).

Obdobně informace o poloze telefonů využívá i naše policie (viz „Sledování mobilů zůstává – pro policii i marketing. Co o vás ví váš telefon nebo e-mail?“). Policie ČR však takováto data získává od mobilních operátorů, kteří je musejí uchovávat minimálně po dobu půl roku.

Nejen státní instituce využívají informace ukládané na chytrých zařízeních, může to být jakákoliv aplikace, které povolíte sdílení (například Facebook), v neposlední řadě hacker, který prolomí váš telefon. Získají tak přehled o vaší aktuální poloze – kde bydlíte, kde pracujete, kde se pravidelně pohybujete, a dále o zvycích: Kdy jste doma, jaké restaurace navštěvujete, kolik času průměrně strávíte v hospodě, a dokonce i zda máte milenku či milence.

PSALI JSME:
Češi podceňují zabezpečení mobilů a rizika sociálních sítí

Co s tím dělat

Je třeba přestat na mobilní telefony pohlížet jako na ty „hloupé“ krabičky minulosti, co nám umožňovaly pouze volat a SMSkovat. Nyní jsou to plnohodnotná pracovní zařízení, která se svým výkonem a možnostmi blíží počítačům.

První důležitý krok – a to uvědomění si rizik – máte za sebou.

V dalším kroku se zamyslete, jak velký dopad by pro vás mělo jejich zneužití a zvolte podle toho jedno z následujících opatření:

  • Při výběru chytrého telefonu si zjistěte, jak dlouho jej bude výrobce podporovat (vydávat bezpečnostní aktualizace). Špatně nemůžete udělat volbou telefonů od společnosti Apple (cca pět let), či telefonů z programu Android One (minimálně tři roky).
  • Pokud máte telefon se systémem Android, antivirovým programem nic nezkazíte (např. Avast, AVG, ESET, Bitdefender či Kaspersky).
  • Zrevidujte si v nastavení telefonu, jaké aplikace mají přístup k vašemu fotoaparátu, poloze, mikrofonu, SMS zprávám a hovorům.
  • Překontrolujte si nastavení historie polohy pod svým Google účtem (link), pokud máte zařízení s Androidem, možná budete překvapeni, kolik informací zde je uloženo. Pokud máte iPhone, pak nastavení významných míst (Nastavení -> soukromí -> polohové služby -> systémové služby -> významná místa).
  • Zvažte, zdali musíte mít za každých okolností telefon s sebou (firemní porady, pivo s kamarády). Jednak vás skrze něj nebude moci nikdo odposlouchávat a možná také zjistíte, že je fajn pocit nebýt stále on-line.

Autor je zakladatelem a spolumajitelem společnosti PATRON-IT
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Největší SaaS event ve střední Evropě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB