Moderna žaluje Pfizer a BioNTech za porušení svých patentů

Biotechnologická společnost Moderna, která je průkopníkem na poli léků a vakcín na bázi informační RNA (mRNA), informovala, že v pátek podala u Oblastního soudu USA v Massachusetts a u německého Krajského soudu v Düsseldorfu žaloby na společnosti Pfizer a BioNTech za porušení svých patentů.
Pfizer a BioNTech podle Moderny okopírovaly dva hlavní prvky patentovaných technologií, které jsou pro úspěch vakcín na bázi mRNA zásadní. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pfizer a BioNTech podle společnosti Moderna porušily při výrobě své vakcíny Comirnaty patenty k průlomové technologii mRNA registrované společností Moderna v letech 2010 až 2016. Uvedená technologie přitom sehrála zásadní roli ve vývoji vakcíny vůči onemocnění covid-19 Spikevax společnosti Moderna.

Společnosti Pfizer a BioNTech při výrobě své vakcíny tuto technologii bez svolení společnosti Moderna údajně okopírovaly. „Žalobami chceme chránit platformu inovační technologie mRNA, které jsme průkopníkem a do jejíhož vývoje a patentování jsme v dekádě před pandemií covid-19 nainvestovali miliardy dolarů,“ informoval v tiskové zprávě generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel.

Podle něj průlomová platforma, kterou firma začala vyvíjet v roce 2010, jí spolu s patentovanou prací na koronavirech v letech 2015 a 2016 umožnila vyrobit v rekordním čase po vzniku pandemie bezpečnou a vysoce účinnou vakcínu vůči onemocnění covid-19.

Moderna se v souladu s dohodou z října 2020 o rovném globálním přístupu zavázala, že nebude po dobu pandemie vymáhat práva z patentů souvisejících s onemocněním covid-19. Závazek doznal úpravy v březnu 2022, kdy kolektivní boj vůči onemocnění covid-19 přešel do nové fáze a dodávky vakcín přestaly být v mnoha částech světa překážkou dostupnosti.

PSALI JSME:
Nejúčinnější vakcínou je ta od Moderny, na mutace je dobré očkování látkou Pfizeru

Společnost Moderna již dříve uvedla, že nebude nikdy vymáhat práva z patentů k jakékoliv vakcíně vůči onemocnění covid-19 v 92 zemích s nízkým a středním příjmem podle dohody GAVI COVAX Advance Market Commitment. Očekávala přitom, že jiné společnosti budou ctít práva k duševnímu vlastnictví a v případě zájmu ji požádají o komerčně rozumnou licenci pro jiné trhy.

Pfizer a BioNTech tak neučinily. „Máme za to, že Pfizer a BioNTech neoprávněně okopírovaly vynálezy společnosti Moderna a nadále je bez svolení používají,“ uvedla vedoucí právního oddělení společnosti Moderna Shannon Thyme Klingerová. Moderna podle ní očekává, že jí společnosti Pfizer a BioNTech poskytnou náhradu za trvající používání patentovaných technologií při výrobě vakcíny Comirnaty.

Vzhledem k potřebě zajištění další dostupnosti těchto vakcín, které zachraňují život, Moderna v rámci žalob nenavrhuje stažení vakcíny Comirnaty z trhu, ani soudní zákaz dalšího prodeje. Nenavrhuje ani přiznání peněžité náhrady škody způsobené jejím prodejem do zmíněných 92 zemí, ani peněžité náhrady škody způsobené prodejem vakcíny v případech, kdy by případnou škodu hradila vláda USA.

PSALI JSME:
Nová vakcína od Moderny jako hlavní kandidát na podzimní posilovací očkování

Patentová práva, jejichž ochrana je předmětem žalob společnosti Moderna, se netýkají duševního vlastnictví vytvořeného společností Moderna ve spolupráci s americkým Úřadem pro zdravotnický výzkum National Institutes of Health v boji s onemocněním covid-19. Spolupráce začala až po validaci předmětných patentovaných technologií v klinických hodnoceních v letech 2015 a 2016.

Pfizer a BioNTech podle Moderny okopírovaly dva hlavní prvky patentovaných technologií, které jsou pro úspěch vakcín na bázi mRNA zásadní. V začátcích onemocnění covid-19 nedosahovaly zkušenosti firem Pfizer a BioNTech s vývojem vakcín na bázi mRNA úrovně společnosti Moderny a obě firmy při vývoji vlastní vakcíny údajně „vědomě využily náskok společnosti Moderna“.

Společnosti Pfizer a BioNTech podle Moderny provedly klinické hodnocení čtyř různých vyvíjených vakcín včetně vakcín, které se neubíraly inovační cestou společnosti Moderna. Obě společnosti se ale nakonec rozhodly pokračovat s vakcínou, která má přesně tutéž chemickou úpravu mRNA jako vakcína Spikevax. Ta brání vyvolání nežádoucí imunitní odpovědi na zavedení mRNA do organismu.

Přestože společnosti Pfizer a BioNTech měly k dispozici řadu různých možností, podle Moderny okopírovaly její postup pro tzv. kódování spike proteinu plné délky v lipidových nanočásticích koronavirové vakcíny. Moderna tento postup vyvinula při přípravě vakcíny vůči koronaviru vyvolávajícímu středovýchodní respirační syndrom (MERS) roky před prvním výskytem covidu-19.

PSALI JSME:
Posilovací dávka pomáhá proti covidu více, než základní očkování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB