Modernější baterie jsou jen u prémiových modelů. Důvodem je cena

Moderní Li-Pol baterie tvoří pouze 15 % ze všech prodaných akumulátorů na českém trhu. Vyplývá to ze statistik předního prodejce baterií internetového obchodu BatteryShop.cz. Li-Pol baterie se nejčastěji objevují v produktech značky Apple a noteboocích HP. U mobilních přístrojů tak stále dominuje využití Li-Ion baterií, které konkurují především nízkou cenou.
Moderní Li-Pol baterie se nejčastěji objevují v produktech značky Apple a noteboocích HP. Foto: Depositphotos.com

Výrobci mobilních přístrojů využívají Li-Pol baterie u prémiových modelů, kde je kladen důraz právě na menší hmotnost a kompaktní rozměry. Li-Pol akumulátory zároveň nabízejí vyšší počet nabíjecích cyklů, tedy delší životnost oproti Li-Ion článkům.

„Podíl prodeje Li-Pol baterií postupně narůstá, zůstává však stále minoritní, a to na úrovni patnácti procent. Za uplynulých deset let jde o navýšení o zhruba pět procentních bodů. Důvodem pomalého rozšiřování do segmentu běžné elektroniky je jejich vyšší cena. Li-Pol akumulátory jsou při stejné kapacitě až o pětinu dražší než Li-Ion články,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Li-Pol baterie jsou podle něj využívány zejména v elektronice z dražšího segmentu. „U přístrojů, jejichž výrobci tlačí cenu co nejníže, jsou stále využívány Li-Ion baterie,“ dodává.

Příklad Li-Pol baterií dokládá, že se nový typ baterií na trhu v dohledné době neobjeví. Vědci dlouhodobě upozorňují na limity lithiových článků, jež mají omezenou životnost i kapacitu. Vývojáři tak stále přicházejí s novinkami v oblasti nabíjení mobilních telefonů a notebooků.

Vědci stále hledají alternativy k lithiovým bateriím. Důvodem je i nedostatek surovin na výrobu článků, zejména kobaltu. Prosazení se na trhu moderních technologií je však velmi zdlouhavé a finančně náročné. „Proto v horizontu dalších pěti let nelze očekávat, že budou dominovat jiné než lithiové baterie,“ uzavírá Tlapák.

PSALI JSME:
Vědci pracují na lepších bateriích pro notebooky

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Mastercard partnerem české vlády pro digitalizaci

Společnost Mastercard se stala významným partnerem vlády České republiky v oblasti digitalizace. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. „Cílem Mastercard je ve spolupráci s místními úřady a soukromým sektorem …

Nové tuby od zubní pasty Colgate půjde zcela recyklovat

Vloni na konci roku americká společnost Colgate spustila v USA a ve Velké Británii recyklační projekt, při němž se sbírají použité zubní kartáčky, vymačkané tuby od zubních past a prázdné plastové nádobky od ústních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru