Monarchie stojí každého Brita 150 korun ročně, tamní ekonomice ale vynáší zhruba 60 miliard

Názor
Záhy po úmrtí královny Alžběty II. se v části britského společenství národů, Commonwealthu, ozvaly hlasy volající po plném odstřižení od britské monarchie. Stalo se tak například i v Austrálii, jejíž hlavou státu je nyní Alžbětin nástupce Karel III. Jedna z častých výtek vůči monarchii má – i na britských ostrovech – za to, že její provoz je finančně příliš nákladný.
Monarchie stojí každého Brita 150 korun ročně, tamní ekonomice ale vynáší zhruba 60 miliard. Na snímku Buckinghamský palác v Londýně. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ve skutečnosti je britská monarchie z ekonomického hlediska „dobře promazaným soukolím“, které vytváří poměrně velký celospolečenský výnos za relativně nízké náklady v přepočtu na obyvatele. Podle studie poradenské společnosti Brand Finance z roku 2017 samotná královská rodina přispívá k hrubému domácímu produktu Británie sumou 1,77 miliardy liber ročně.

To po zohlednění inflace a kursových výkyvů odpovídá loňskému výnosu v přepočtu takřka 60 miliard korun. Přitom náklady provozu monarchie činily v roce 2017 celkem 4,50 libry na každého jednoho obyvatele Británie, což opět po zohlednění inflace, jež od té doby nastala, a kursových výkyvů odpovídá přibližně 152 korunám.

PSALI JSME:
Alžběta II. smyslem pro řád a oddanost monarchii vytvořila doslova biliónovou hodnotu

Za částku zhruba 150 korun ročně tak každý Brit dosud získával nejen prvotřídní reprezentaci země zosobněnou právě Alžbětou II., ale navíc ještě byla celá ekonomika obohacována o dodatečných 60 miliard korun ročně. Přitom majetek členů královské rodiny je z velké části vlastně v rukou státu.

Pozitivní dopad do hrubého domácího produktu ostrovní ekonomiky, odpovídající oněm zhruba 60 miliardám korun ročně, sestává jak z finančních výnosů zejména nemovitostního majetku Koruny, tak z nepřímého příznivého efektu monarchie na rozličná ekonomická odvětví, včetně turistického ruchu nebo zábavního průmyslu (viz seriál Crown z produkce Netflixu, pozn. aut.).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Král Karel III. zdědí po zesnulé královně Alžbětě II. majetek za 12 miliard korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česko je na rozdíl od EU v recesi

Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.

Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB