Moneta Air Bank nezíská, PPF ze spojení bank vycouvala

Skupina PPF a Moneta Money Bank včera podepsaly dohodu o ukončení a zastavení procesu akvizice Air Bank. Obě společnosti o tom informovaly v tiskové zprávě. Dohoda byla iniciována ze strany PPF v kontextu změny v managementu skupiny, revize transakce jako takové a negativního vývoje makroekonomického prostředí. Jinými slovy, PPF vycouvala ze spojení, z nějž měla vzniknout třetí největší tuzemská banka.
Skupina PPF a Moneta Money Bank včera podepsaly dohodu o ukončení a zastavení procesu akvizice Air Bank. Ilustrační foto: FAEI.cz

Hlavním důvodem pro odstoupení PPF od této transakce je nedávné rozhodnutí České národní banky (ČNB), jež zvýšilo tzv. proticyklickou kapitálovou rezervu z 0,5 až na 2,5 procenta pro všechny bankovní instituce v zemi.

Tento nový požadavek včetně nedávno stanoveného požadavku na dodatečné kapitálové vybavení spojené banky by proti původním předpokladům významně snížil očekávané dividendy, a to zejména v letech 2022 a 2023.  Z těchto důvodů PPF nebyla ochotna transakci dokončit, neboť chce minimalizovat rizika spojená s tímto budoucím vývojem, stojí v tiskové zprávě.

PPF iniciovala jednání o dohodě v důsledku negativního vývoje makroekonomického prostředí a významného oslabení kapitálových trhů v posledních měsících.  Z perspektivy PPF tyto změny významně zvyšují rizika spojená s plánovanou transakcí.

PSALI JSME:
Skupina PPF plánuje ovládnout Monetu

Tato rizika zároveň snižují potenciál pro tvorbu hodnoty prostřednictvím plánovaného spojení obou bank. Dále, rapidní růst úrokových sazeb v České republice zároveň zvyšuje náklady na financování transakce i potenciálního převzetí kontroly nad Monetou na neúnosnou míru pro PPF, uvádí tisková zpráva.

Před rokem, v květnu 2021, PPF a Moneta Money Bank uzavřely rámcovou smlouvu, která byla základním podkladem pro schválení akvizice Air Bank a jejího financování. Rámcová smlouva stanovila kupní cenu Air Bank na 25,9 miliardy korun, kdy Moneta plánovala financovat akvizici prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky.

Plánovaný dvoukolový úpis nových akcií měl přinést přibližně 21 miliard korun od současných akcionářů banky, a umožnit tak Monetě, která je s jedním a půl milionem klientů čtvrtou největší bankou v Česku, uhradit významnou část akviziční hodnoty. Tímto je proces nabídky a úpisu nových akcií taktéž ukončen.

PSALI JSME:
PPF ovládne 28,36 % akcií Monety

Vedení Monety přistoupilo na návrh dohody, neboť věří, že tímto získá zpět náklady investované do procesu akvizice a zároveň odstraní nejistoty spojené s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě, a stávající bude držet minimálně po dobu 12 měsíců.

PPF má možnost prodat svůj stávající podíl na úrovni 29,94 procenta potenciálnímu strategickému investorovi. Ten je v dohodě definován jako „regulovaná finanční instituce“. Vedení Monety i nadále věří ve strategický potenciál této akvizice, nicméně je přesvědčen, že jakákoliv snaha o její dokončení pozbyla smyslu a považuje proces za definitivně ukončený.

„Lituji, že plán, na kterém jsme tvrdě pracovali, nakonec nebude realizován. Nadále se tedy budeme snažit o realizaci samostatné strategie a z ní vytýčených cílů tak, abychom akcionářům dodali solidní ziskovost včetně dividend dle platné dividendové politiky. Věřím, že to dokážeme v souladu s naší předchozí komunikací,“ řekl představenstva a generální ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

PSALI JSME:
Moneta a PPF podepsaly rámcovou smlouvu, schválit ji musí akcionáři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.