Moneta Air Bank nezíská, PPF ze spojení bank vycouvala

Skupina PPF a Moneta Money Bank včera podepsaly dohodu o ukončení a zastavení procesu akvizice Air Bank. Obě společnosti o tom informovaly v tiskové zprávě. Dohoda byla iniciována ze strany PPF v kontextu změny v managementu skupiny, revize transakce jako takové a negativního vývoje makroekonomického prostředí. Jinými slovy, PPF vycouvala ze spojení, z nějž měla vzniknout třetí největší tuzemská banka.
Skupina PPF a Moneta Money Bank včera podepsaly dohodu o ukončení a zastavení procesu akvizice Air Bank. Ilustrační foto: FAEI.cz

Hlavním důvodem pro odstoupení PPF od této transakce je nedávné rozhodnutí České národní banky (ČNB), jež zvýšilo tzv. proticyklickou kapitálovou rezervu z 0,5 až na 2,5 procenta pro všechny bankovní instituce v zemi.

Tento nový požadavek včetně nedávno stanoveného požadavku na dodatečné kapitálové vybavení spojené banky by proti původním předpokladům významně snížil očekávané dividendy, a to zejména v letech 2022 a 2023.  Z těchto důvodů PPF nebyla ochotna transakci dokončit, neboť chce minimalizovat rizika spojená s tímto budoucím vývojem, stojí v tiskové zprávě.

PPF iniciovala jednání o dohodě v důsledku negativního vývoje makroekonomického prostředí a významného oslabení kapitálových trhů v posledních měsících.  Z perspektivy PPF tyto změny významně zvyšují rizika spojená s plánovanou transakcí.

PSALI JSME:
Skupina PPF plánuje ovládnout Monetu

Tato rizika zároveň snižují potenciál pro tvorbu hodnoty prostřednictvím plánovaného spojení obou bank. Dále, rapidní růst úrokových sazeb v České republice zároveň zvyšuje náklady na financování transakce i potenciálního převzetí kontroly nad Monetou na neúnosnou míru pro PPF, uvádí tisková zpráva.

Před rokem, v květnu 2021, PPF a Moneta Money Bank uzavřely rámcovou smlouvu, která byla základním podkladem pro schválení akvizice Air Bank a jejího financování. Rámcová smlouva stanovila kupní cenu Air Bank na 25,9 miliardy korun, kdy Moneta plánovala financovat akvizici prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky.

Plánovaný dvoukolový úpis nových akcií měl přinést přibližně 21 miliard korun od současných akcionářů banky, a umožnit tak Monetě, která je s jedním a půl milionem klientů čtvrtou největší bankou v Česku, uhradit významnou část akviziční hodnoty. Tímto je proces nabídky a úpisu nových akcií taktéž ukončen.

PSALI JSME:
PPF ovládne 28,36 % akcií Monety

Vedení Monety přistoupilo na návrh dohody, neboť věří, že tímto získá zpět náklady investované do procesu akvizice a zároveň odstraní nejistoty spojené s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě, a stávající bude držet minimálně po dobu 12 měsíců.

PPF má možnost prodat svůj stávající podíl na úrovni 29,94 procenta potenciálnímu strategickému investorovi. Ten je v dohodě definován jako „regulovaná finanční instituce“. Vedení Monety i nadále věří ve strategický potenciál této akvizice, nicméně je přesvědčen, že jakákoliv snaha o její dokončení pozbyla smyslu a považuje proces za definitivně ukončený.

„Lituji, že plán, na kterém jsme tvrdě pracovali, nakonec nebude realizován. Nadále se tedy budeme snažit o realizaci samostatné strategie a z ní vytýčených cílů tak, abychom akcionářům dodali solidní ziskovost včetně dividend dle platné dividendové politiky. Věřím, že to dokážeme v souladu s naší předchozí komunikací,“ řekl představenstva a generální ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

PSALI JSME:
Moneta a PPF podepsaly rámcovou smlouvu, schválit ji musí akcionáři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Za trestný čin lze „zavřít“ i firmu

Za porušení zákona hrozí postih. Pokud jde o některý z paragrafů trestního zákoníku, dostane věc do rukou policie a pachatel může skončit u soudu. Pod pojmem „pachatel“ si ale obvykle představíme konkrétního …

Skupina Moore Czech Republic skokově roste

Poradenská, auditorská a technologická skupina Moore Czech Republic, která je součástí jedné z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.