Moneta: Akcionáři odmítli navýšení kapitálu, PPF banku nyní neovládne

Akcionáři Moneta Money Bank na dnešní valné hromadě odsouhlasili akvizici Air Bank a ostatních aktiv PPF, nicméně odmítli navýšení kapitálu banky. Transakce, na jejímž konci by PPF ovládla Monetu, se tak neuskuteční. Dnešní valné hromady se podle informací banky zúčastnili akcionáři držící 73,1 % akcií oprávněných hlasovat, valná hromada tak byla usnášeníschopná.
Podle Tomáše Spurného, předsedy představenstva Moneta Money Bank, vedení banky věří, že v blízké budoucnosti najde způsob, jak získat potřebnou podporu a transakci dokončit. Foto: GE Money Bank

Akvizicí měla moneta od skupiny PPF získat 100 procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy korun hrazenou z nadbytečného kapitálu banky a dále z peněžních prostředků, které by získala od PPF za úpis celkem 291 375 000 nově vydaných akcií Moneta. Nové akcie měly být vydány za cenu 80 korun za akcii a navýšit tak celkový kapitál banky.

„Většina akcionářů vyslovila souhlas s vizí vytvořit silného českého šampiona pro živnostníky a drobnou klientelu. Bohužel většina hlasujících pro tuto transakci nedosáhla vysoké hranice 75 % přítomných, tudíž financování koupě skupiny Air Bank schváleno nebylo,“ reagoval na výsledek valné hromady předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

„Tím vlastně akcionáři říkají, že akvizice Air Bank se jim líbí, ale nelíbí se jim vypořádání transakce. Tedy vydání nových akcií bez možnosti přednostního úpisu. To by totiž vedlo k naředění jejich podílů o cca 36,31 procenta,“ komentoval valnou hromadu ekonom Komerční banky Bohumil Trampota.

PSALI JSME:
Moneta a PPF podepsaly rámcovou smlouvu, schválit ji musí akcionáři

Současně připomněl, že toto byl od PPF druhý neúspěšný pokus ovládnutí Monety. Ten první se nepodařilo prosadit na konci roku 2018. „Nedokážeme si představit, že by se PPF vzdala. Ano, dva pokusy o ovládnutí Monety nevyšly, ale to jistě není konečná. PPF vlastní 29,94 procenta akcií Monety a pokusy o její ovládnutí ji již stály spoustu úsilí a kapitálu, aby to nyní vzdala,“ uvedl Trampota.

„Očekáváme, že dříve nebo později se k jednání vrátí. Tato varianta se mám zdá být nejpravděpodobnější. To naznačila také finanční ředitelka PPF, když uvedla, že jsou zvyklí překonávat překážky a že k vytyčenému cíli nikdy nevede jen jediná cesta,“ konstatoval ekonom Komerční banky.

Jak to bude s Monetou dál? Podle Tomáše Spurného vedení banky věří, že v blízké budoucnosti najde způsob, jak získat potřebnou podporu a transakci dokončit. Bohumil Trampota předpokládá, že Moneta bude dál pokračovat v hospodaření podle svých plánů a cílů a podívá se po jiných akvizičních cílech, jimiž by doplnila své podnikání, nebo se sama stane akvizičním cílem.

PSALI JSME:
Aktivistický fond Petrus je proti spojení banky Moneta se společnostmi PPF

Lukáš Petřík

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru