Moneta dosáhla za první pololetí čistého zisku dvou miliard

Moneta Money Bank, která dlouhodobě patří mezi největší české peněžní ústavy, informovala, že za první pololetí dosáhla čistého zisku dvou miliard a zvýšila běžnou ziskovost o 13,4 %. Banka kromě výborné ziskovosti vykazuje silný růst spojené se solidní kapitálovou a likvidní pozicí podpořenou efektivním řízením kapitálu.
Ilustrační foto: Jiří Sedláček – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Retailové úvěry poskytované bankou pokračovaly v silném růstu (meziročně o 22,3 %), který byl podpořen nárůstem v oblasti hypoték (meziročně o 49,7 %) a pokračujícím nárůstem nezajištěných spotřebitelských úvěrů (meziročně o 8,8 %). Významný meziroční nárůst úvěrů pro živnostníky a podnikatele (o 62,0 %) byl doplněn stabilní pozicí v oblasti úvěrů pro malé a střední společnosti.

Banka za první pololetí také hlásí solidní růst vkladů (meziročně o 12,7 %). Tempo růstu čistého počtu nově získaných klientů se zvýšilo meziročně o 64,0 % a bylo podpořeno výrazným nárůstem v počtu klientů využívajících mobilní bankovnictví (meziročně o 33,8 %).

Celkové provozní výnosy se meziročně zvýšily o 8,8 %, a to díky růstu čistého úrokového výnosu meziročně o 9,1 % a díky stabilnímu růstu čistého výnosu z poplatků a provizí meziročně o 5,0 %. Náklady vzrostly o 7,8 % zejména v důsledku vyšších příspěvků do Fondu pro řešení krize.

Celkový ukazatel kapitálové přiměřenosti dosáhl úrovně 16,7 %. Do června 2019 požadavek na regulatorní kapitál pro rok 2019 činil 14,35 % a poté byl zvýšen na 14,6 %. Důvodem je nárůst proticyklické rezervy, jak bylo dříve oznámeno ze strany České národní banky.

Moneta rovněž informovala, že management společnosti požádal o souhlas s programem zpětného odkupu akcií ve výši cca jedné miliardy korun (až 11 milionů akcií) a že do konce 3. čtvrtletí 2019 očekává rozhodnutí regulátora.

S účinností od 2. října 2019 dozorčí rada prodloužila na čtyři roky mandát předsedovi představenstva banky Tomáši Spurnému. „Náš tým poprvé za mnoho let dokázal zvrátit klesající ziskovost banky,“ komentoval Spurný letošní pololetní výsledky. Za úspěch považuje i to, že bance meziročně výrazně vzrostla akvizice nových klientů.

PSALI JSME:
Spořicí účty: Dvě procenta od Monety. Někteří její klienti ale o nabídce nevědí

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Moneta Money Bank koupila v Česku Wüstenrot

Zástupci Moneta Money Bank a německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG dnes podepsali smlouvu o koupi 100 % akcií stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot. Transakce by měla být vypořádána …

Trei staví v Česku už šestý retail park

Společnost Trei (Trei Real Estate GmbH), projektový developer a vlastník rezidenčních a maloobchodních nemovitostí s působností po celé Evropě, staví v České republice pod značkou Vendo Park již šestý retail park. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru