Moneta loni se ziskem čtyř miliard korun

Názor
Moneta Money Bank v pátek oznámila výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku, které jsou nad tržním konsensem i naším odhadem. V meziročním srovnání jsou oznámená čísla nad loňskými výsledky. Je to zejména kvůli lepším výnosům, nižším nákladům na riziko a přísné nákladové disciplíně. Celoroční výsledky překonaly původní cíle. Moneta navíc zvýšila očekávání na další roky.  
Za celý rok 2021 Moneta překonala své cíle, když dosáhla čistého zisku ve výši čtyř miliard korun. Ilustrační foto: Moneta Money Bank

Monetě vzrostlo úvěrové portfolio na 255,7 miliardy korun (12,8 % meziročně). Hlavním důvodem je růst retailových úvěrů o 15,7 procenta meziročně na 174,8 miliardy korun. Slušný růst vykázaly také hypoteční úvěry (25,6 % meziročně na 122,6 mld. Kč).

Čistý úrokový výnos je v meziročním srovnání lepší o 9,7 procenta a dosáhl 2,3 miliardy korun. Čistá úroková marže je 2,8 procenta a je o desetinku procentního bodu lepší na kvartální i meziroční bázi.

Podstatně lepší v meziročním srovnání jsou i výnosy z poplatků a provizí (21 % meziročně na 583 mil. Kč). Celkové provozní výnosy reportovala Moneta na úrovni tří miliard korun (9,4 % meziročně). Vzhledem k přísné kontrole nákladů poklesla tato položka meziročně o 2,4 procenta na -1,4 miliardy korun.

PSALI JSME:
Moneta za letošek hlásí téměř tři miliardy čistého zisku

V meziročním srovnání jsou ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku také podstatně nižší opravné položky k nespláceným úvěrům. Moneta reportovala -242 milionů korun, což je nižší částka, než -475 mil. Kč zaúčtovaných ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020. To je díky vyšší platební morálce a také lepší makroekonomické prognóze.

Za celý rok 2021 Moneta překonala své cíle. Celkové výnosy jsou 11,2 miliardy korun a čistý zisk ve výši čtyř miliard korun proti původním 11,0 mld. Kč a 3,6 mld. Kč. Je to zejména nižšími náklady na riziko.

PSALI JSME:
Moneta meziročně zvýšila zisk, ale očekává budoucí úvěrové ztráty

To odpovídá 15,9 koruny na jednu akcii. Vedení Monety navrhuje akcionářům výplatu dividendy ve výši sedmi korun na akcii (hrubý výnos 7,4 procenta). To bylo již oznámeno a není to pro trh překvapení. Nadbytečný kapitál činil 8,1 miliardy korun.

Zároveň Moneta aktualizovala/zvýšila výhled na další roky. Letos by měla reportovat čistý zisk ve výši 4,4 miliardy korun nad původně očekávanými 3,8 mld. Kč. Je to dáno růstem úrokových sazeb a zejména poklesem nákladů na riziko.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Banky v Česku vydělávají ročně desítky miliard. Na charitu a dobročinnost ale dávají jen „drobné“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.