Moneta meziročně zvýšila zisk, ale očekává budoucí úvěrové ztráty

Skupina Moneta za první pololetí letošního roku zvýšila svůj zisk před zohledněním nákladů na riziko o 48,5 procent na úroveň 3,9 miliardy Kč oproti první polovině loňského roku. Čistý zisk ve výši 1,2 miliardy Kč ovlivnila vyšší tvorba opravných položek (2,5 miliardy) v důsledku pandemie covid-19. Firma to uvedla v tiskové zprávě.
Moneta meziročně zvýšila zisk, ale očekává budoucí úvěrové ztráty. Foto: FAEI.cz

Provozní výnosy skupiny dosáhly 6,6 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 27,7 %. Za výsledkem stojí jednak mimořádný zisk z akvizice, konsolidace výsledků nedávno akvírovaných subjektů společnosti Wüstenrot a také organický růst. Za loňský rok vykázala skupina čistý zisk ve výši čtyř miliard korun a meziroční běžná ziskovost se zvýšila o 13,4 procenta.

Provozní náklady zůstaly v porovnání se stejným obdobím loňského roku zhruba na stejné úrovni ve výši 2,7 miliardy Kč. Celkový zisk před zohledněním nákladů na riziko dosáhl 3,9 miliardy Kč, meziročně tak vzrostl o 48,5 %.

Za první polovinu roku Moneta vytvořila celkové opravné položky ve výši 2,5 miliardy korun. Z toho tvorba opravných položek v souvislosti s potenciálními riziky vyplývajícími z následků pandemie covid-19 byla ve výši 1,9 miliardy. Čistý zisk tak dosáhl 1,2 miliardy a vedl k návratnosti hmotného kapitálu na úrovni 10,5 procenta. Růst depozitního portfolia meziročně činí 63,2 % a počet klientů se zvýšil na 1,4 milionu.

PSALI JSME:
Moneta s čistým ziskem čtyři miliardy korun

Výsledky první poloviny roku 2020 byly výrazně posíleny čistým akvizičním ziskem ve výši 0,9 miliardy Kč, který je tvořen rozdílem mezi přebytkem nabytých čistých aktiv (viz níže) nad pořizovací cenou akvírovaných společností ve výši 1,1 miliardy Kč, a vytvořenými opravnými položkami na úvěrové ztráty u nově akvírovaného portfolia ve výši 259 milionů Kč. Bez zohlednění akvizice by došlo k meziročnímu snížení provozních nákladů o 2,5 procenta.

Moneta letos na začátku dubna dokončila akvizici Wüstenrot – stavební spořitelny a.s. a Wüstenrot hypoteční banky a.s. a stala se tak vlastníkem 100 % akcií v obou uvedených společnostech. Vypořádání transakce předcházely souhlasy regulatorních orgánů – Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a České národní banky, o které banka požádala letos v lednu.

Skupina vykazuje silný poměr kapitálové přiměřenosti doprovázený vynikající likviditou a pokračuje v růstu úvěrových aktivit meziročně o 47,5 procent, což výrazně překračuje růst trhu. Míra nesplácených úvěrů klesla z 1,8 % na konci roku 2019 na současnou úroveň 1,6 % (3,6 mld. Kč).

PSALI JSME:
Moneta dosáhla za první pololetí čistého zisku dvou miliard

V důsledku pandemie covid-19 skupina překlasifikovala úvěrové expozice v objemu 11,9 miliardy korun, což společně se zhoršenými makroekonomickými prognózami zvýšilo míru očekávaných budoucích úvěrových ztrát. V současné době nicméně Moneta nezaznamenala nárůst splátek po splatnosti nebo tzv. delikventních úvěrů.

Moneta koncem minulého roku vyplatila mezitímní dividendu ve výši 3,30 koruny na akcii a očekával se doplatek ve výši 3,35 Kč. Představenstvo společnosti ale rozhodlo o pozastavení výplaty dividendy a zadržení čistého zisku za rok 2019 kvůli nejistotě plynoucí ze situace okolo pandemie koronaviru a jejímu dopad na českou ekonomiku.

Na základě současných předpovědí makroekonomické situace vedení skupiny Moneta předpokládá dopad pandemie covid-19 na kumulativní čistý zisk v letech 2020 až 2022 ve výši 5,2 miliardy Kč. To odpovídá rozdílu mezi zveřejněnými ekonomickými výhledy v tzv. předkoronavirovém období a aktuálním výhledem konsolidovaného zisku. Důvodem jsou nižší úrokové sazby a potenciálně výrazně vyšší předpokládané úvěrové ztráty z nevýkonných pohledávek v následujících třech letech.

PSALI JSME:
Moneta má velké internetové ambice. Ale zprávu o zrušení pobočky poslat on-line kanály nedokáže

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.