Moneta Money Bank zvyšuje tzv. účelně vynaložené náklady

Názor
Trh hypotečními úvěry je již dva a půl roku zatížen nejasnostmi ohledně výkladů tzv. účelně vynaložených nákladů – nákladů, které má banka právo klientovi naúčtovat v případě mimořádné splátky mimo konec fixace.
Původní paušalizovanou výši účelně vynaložených nákladů 700 Kč zvýšila Moneta od první poloviny září na 5 000 Kč. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výklad tohoto pojmu ze strany České národní banky (ČNB) není trhem vnímán pozitivně, i když je nutno dodat, že podstata problému tkví spíše ve znění zákona, který centrální bance prostor pro jiný výklad příliš nedává. Změna zákona by byla velice žádoucí, ale řešení se zdá být v nedohlednu.

Situace se ustálila ve stavu, kdy většina bank s přísným výkladem ČNB sice není konformní, nicméně ho respektuje. Nejméně dvě banky se proti výkladu ČNB vyhrazují a účelně vynaložené náklady vyměřují podstatně vyšší, než umožňuje výklad ČNB.

Po několika měsících zdánlivého klidu se hladina rybníka opět mírně rozčeřila. Zasloužila se o to Moneta Money Bank, která striktní výklad ČNB přestala respektovat (přinejmenším v tom smyslu, v jakém trh výkladu rozumí – tedy náklady v řádu jednotek stokorun, pozn. aut.) a zvolila svou vlastní střední cestu.

PSALI JSME:
Poplatek za předčasné splacení hypotéky se možná změní

Původní paušalizovanou výši účelně vynaložených nákladů 700 Kč zvýšila Moneta od 12. 9. 2021 na 5 000 Kč. Tato částka sice není dostatečně vysoká, aby zabránila nežádoucímu možnému rozvoji refinancovací turistiky, ale přesto je to krok směrem k narovnání nevyvážené a systémově chybně nastavené situace.

Jako rozporuplné vnímám to, že na svém projektu Refinanso Moneta stále zdůrazňuje možnost refinancování mimo konec fixace za řádově stokorunové položky: „Refinancovat hypotéku můžete kdykoliv, i mimo období otočky Vaší fixace. Některé banky na trhu si za předčasně splacenou hypotéku účtuje pouze stokorunové položky, existují však i výjimky. Přesnou výši poplatku si určuje každá instituce dle svých platných podmínek.“

Nelze přehlédnout zdůrazňování nízkých nákladů refinancování hypotéky. Je však pikantní, že existenci systémového vychýlení trhu a „stokorunových položek“ dovolává banka, které se sama od tohoto režimu odklonila.

Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kalkulačka refinancované hypotéky Refinanso „fixluje“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ovládají telefonní operátoři naše životy?

Rozhovor
Jsme závislí na datech. Mobilní operátoři se nám vkrádají do domovů a sledují nás na našich cestách do práce i za zábavou. Většímu technologickému rozmachu ale brání ekonomická brzda dalšího rozvoje. Operátoři sice sbírají důležitá osobní data, ale větším nebezpečím jsou podle Jiřího Grunda, prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí, nainstalované aplikace v chytrých telefonech.