Moneta s třímiliardovým čistým ziskem

Moneta vykázala ke včerejšku čistý zisk ve výši 3,1 miliardy Kč a její ziskovost, očištěná o jednorázové vlivy, se meziročně zvýšila o 13,3 procenta. Skupina o tom informovala v tiskové zprávě s tím, že 26. listopadu se uskuteční valná hromada akcionářů, která bude projednávat návrh na schválení pololetní dividendy ve výši 3,30 Kč a program zpětného odkupu akcií až do výše 11 milionů kusů akcií, resp. až do výše jedné miliardy korun. Souhlas regulátora banka obdržela na konci října.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Moneta informovala o tom, že pokračoval meziroční silný růst retailových úvěrů o 22,3 %, zejména díky růstu hypotečního portfolia o 45,4 % a stabilnímu růstu portfolia spotřebitelských úvěrů o 9,3 %. Významný meziroční růst v segmentu živnostníků a malých firem o 60,6 % byl doprovázen stabilní pozicí v SME segmentu.

Klientské vklady meziročně vzrostly o 21,5 %, kdy zejména v retailu byl růst podpořen úspěšnou nabídkou spořicích účtů prostřednictvím digitálních kanálů. Počet nově získaných klientů banky se meziročně zvýšil o 320 %, resp. o 27,7 tisíc, zatímco objem kreditních karet a kontokorentů se meziročně snížil o 4,8 %.

Celkové provozní výnosy Monety se meziročně zvýšily o 4,1 %, a to zejména díky meziročnímu růstu čistých úrokových výnosů o 8,7 %, doprovázené solidním růstem čistých výnosů z poplatků a provizí o 7,2 %. Meziroční růst provozních nákladů o 7,3 % byl způsoben především vyšším příspěvkem do Fondu pro řešení krize a také pokračujícími investicemi do IT infrastruktury a digitalizace skupiny MONETA vedoucími ke zvýšení odpisů a amortizace.

PSALI JSME:
Moneta dosáhla za první pololetí čistého zisku dvou miliard

Prodej historického portfolia úvěrů v selhání v nominální hodnotě 2,6 miliardy Kč přinesl zisk před zdaněním ve výši 331 milionů Kč. To znamená, že bance se podařilo prodat špatné úvěry za 12,7 % jejich hodnoty. „Nízké náklady na riziko na úrovni 27 bazických bodů jsou zejména podpořeny úspěšnými prodeji historického portfolia úvěrů v selhání a také pokračujícím příznivým makroekonomickým prostředím,“ uvedla banka v tiskové zprávě.

Celkový ukazatel kapitálové přiměřenosti banky dosáhl úrovně 18,1 %, přičemž byl významně podpořen vydáním Tier 2 dluhopisů ve výši 2 miliardy Kč. Pokračující kapitálové optimalizace v komerčním segmentu přinesly za letošní rok kapitálové úspory ve výši 573 mil. Kč. Do svého kapitálu již Moneta také zahrnula část letošního čistého zisku ve výši 307 milionů korun.

Skupina již druhý rok po sobě obdržela od České národní banky snížení regulatorního požadavku na kapitál v rámci tzv. Pilíře II o dalších 20 bazických bodů s účinností od 1. ledna 2020. Po zohlednění této změny a zároveň po zvýšení proticyklické rezervy se celkový kapitálový požadavek od roku 2020 zvýší ze současných 14,60 % na 14,65 %.

PSALI JSME:
MONETA vyplatí dividendu ve výši 6,15 Kč na akcii

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Skupina ČEZ navýšila zisk o 49 procent

Půl hodiny po otevření pražské burzy reagují akcie skupiny ČEZ na zveřejněné výsledky mírným propadem o -0,67 procenta na cenu 518,00 koruny za kus. Zobchodováno bylo pouze 22 200 kusů akcií, z čehož lze usuzovat, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Díky diplomové práci o teorii chaosu zbohatl na finančních trzích

Rozhovor
„Než jsem začal psát diplomku, neměl jsem žádné zkušenosti s obchodováním na finančních trzích,“ říká v rozhovoru Vojtěch Sadil, absolvent Fakulty managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Nebál se ale využít teorie chaosu a Elliottových vln v praxi, aby dokázal, že jeho teze v diplomové práci jsou správné. Během pouhých dvou týdnů pak dokázal zhodnotit investované prostředky o 20 procent.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru