Motor americké ekonomiky kvůli vysoké inflaci ztrácí dech

Názor
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla vyšším tempem, než čekali analytici (2,6 % mezikvartálně vs. konsensus 2,3 % mezikvartálně anualizovaně, pozn. aut.). Výrazným překvapením byla především spotřeba domácností, která vzrostla mezikvartálně o 1,4 procenta anualizovaně.
Na zasedání Fedu, americké centrální banky, v příštím týdnu by mělo dojít k dalšímu 75bodovému zvýšení úrokových sazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokračující oživení poptávky po službách (+2,8 %) výrazně převážilo nad poklesem poptávky po zboží (-1,2 %), nicméně celkově stále šlo o zpomalení z dvou procent ve druhém čtvrtletí. Motor americké ekonomiky tak lehce ztrácí dech s ohledem na vysokou inflaci, která vyvíjí tlak na bilance domácností.

Navíc vyšší úrokové sazby se již podepisují na poklesech tamního nemovitostního trhu. O největší příspěvek k solidnímu růstu ve třetím čtvrtletí se zasloužil zahraniční obchod, který těžil především ze zpomalení dovozů, které se v předchozích čtvrtletích hromadily v amerických přístavech. Firemní investice měly také značně pozitivní vliv, zatímco změně stavu zásob patřil negativní 0,7% příspěvek.

PSALI JSME:
Ekonomická data nadále podporují silný dolar

Lepší než očekávaný výsledek americké ekonomiky nezměnil tržní ocenění pro zasedání Fedu, americké centrální banky, příští týden, kde by mělo dojít k dalšímu 75bodovému zvýšení úrokových sazeb. Americké tržní sazby tento týden také klesaly, nicméně méně, než evropské protějšky (zhruba 15-20 bazických bodů).

Lepší výkon americké ekonomiky lehce pomohl eurodolarovému páru se opět přiblížit k paritě po včerejším silném výkonu evropské měny. Nicméně euro pod paritu během evropské seance nespadlo. Do toho jistě ještě promluví data o vývoji hrubého domácího produktu z předních evropských ekonomik zveřejněné v pátek.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Recese do Ameriky přijde, ale později

Zavřít reklamu ×
  1. USA těžce dojí Evropu ať už přes prodej LNG,zbraně a taky částečně ropu. To je nyní motor ekonomiky v USA-dojit Evropu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB