Motorem burzy byl dnes ČEZ

Analýza
Z makrodat byla v úterý zveřejněna data týkající se indexů nákupních manažerů (PMI). A to jak v Evropě, tak v USA. Dopadly lépe, než se čekalo, v Evropě jsou dokonce nad úrovní 50 bodů (kompozitní index), což znamená expanzi (růst).  
Hlavní index domácí burzy PX v úterý přidal 0,46 procenta. Zasloužilo se o to obchodování s akciemi energetické skupiny ČEZ. Její cena vzrostla o 1,50 procenta. Ilustrační foto: ČEZ

Pokračuje také výsledková sezóna. Dnes se čeká zejména na výsledky společnosti Microsoft a hlavně na její výhled. Měly by být zveřejněny dnes po zavření trhu (cca 22hod SEČ, pozn. aut.).

Po dvoudenním růstu zejména technologických akcií v úterý otvíraly zámořské indexy v mínusu. Index S&P 500 otevřel slabší o přes půl procenta a obchodoval se jen těsně nad hranicí čtyř tisíc bodů. Evropské akcie krátce před koncem úterního obchodování klesaly o necelé čtyři desetiny procenta (Index STOXX Europe 600).

Na rozdíl od jiných evropských burz ta pražská rostla. Hlavní index domácí burzy PX v úterý přidal 0,46 procenta (1 293,74 b.). Zasloužilo se o to obchodování s akciemi energetické skupiny ČEZ. Její cena vzrostla o 1,50 procenta (844,50 Kč).

Pravděpodobně je to reakce investorů na diskutovanou restrukturaci, a spekulace na prémii k současné ceně při možném výkupu minoritních podílů. Od začátku roku je cena ČEZu vyšší o 9,68 procenta.

Bez překvapení byl v úterý ČEZ také nejobchodovanějším titulem s asi 55% podílem na celkovém zobchodovaném objemu. Proti poklesu burzy se v úterý postavily i bankovní domy, když přidaly asi půl procenta (Erste +0,73 %, 799 Kč, Moneta +0,51 %, 78,50 Kč, Komerční banka +0,42 %, 713 Kč).

Zbytek startovního pole v úterý ztrácel. Na chvostu pelotonu byla pojišťovna VIG (-0,85 %, 585 Kč), Colt (-0,52 %, 571 Kč), Kofola (-0,40 %, 252 Kč) a Philip Morris ČR (-0,24 %, 16 600 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza roste pátý týden v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Japonsko a Řecko – dvojitý akciový comeback

Japonské a řecké akcie letos zažívají velký comeback. Tyto dva akciové trhy vzrostly ve svých domácích měnách o 16,5 a 31 procenta. Japonské akcie se staly velkým tématem poté, co je s poukazem na jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB