Možností, jak při současné inflaci zhodnotit peníze, ubývá

Názor
Inflace trápí české domácnosti již nějaký ten pátek a zdražování ještě zdaleka nekončí. Prognózy počítají i pro rok 2023 s inflaci kolem devíti procent. Obecně platí, že inflace dlouhodobě znehodnocuje naše úspory.
Ministerstvo financí v letošním roce očekává růst cen o 16,2 procenta, v příštím roce „jen“ o 8,8 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V červenci 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 17,5 procenta v porovnání se stejným měsícem v roce 2021, uvedla Česká národní banka (ČNB). Ta dále ve své nejnovější prognóze očekává, že inflace v roce 2023 dosáhne 9,5 procenta.

Ministerstvo financí pak v letošním roce očekává růst cen o 16,2 procenta, v příštím roce „jen“ o 8,8 procenta. Prognózy ukazují, že aby domácnost překonávala dlouhodobě inflaci, bude potřebovat nástroj, který zhodnotí prostředky v průměru o osm až deset procent. Konzervativními nástroji už lidé takovou inflaci dlouhodobě neporazí.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Hypotéka i spoření za stejnou úrokovou sazbu? Při současné výši inflace realita

S rostoucí základní úrokovou sazbou ČNB rostly nejenom úrokové sazby hypoték, ale i úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Aktuálně lze na spořicích účtech dosahovat zhodnocení až kolem pěti procent, před rokem to bylo přitom stěží 0,5 procenta. Stejně tak úroky termínovaných vkladů vystoupaly až k sedmi procentům.

Na inflaci to však nestačí a je třeba počítat s tím, že když půjde úroková sazba centrální banky dolů, budou klesat i úroky těchto produktů. Stavební spoření inflaci rovněž neporazí. Některé stavební spořitelny zvýšily u tarifů úrok až na tři procenta. Kromě úročení vkladu můžete též získat státní příspěvek až 2 000 korun ročně.

PSALI JSME:
Státní podpora stavebka nafukuje ceny realit. Je rozumné ji zrušit, jak zvažuje Fialova vláda

Pokud měsíčně ukládáte na novou smlouvu 1 700 korun, aktuálně se můžete dostat s kombinací státní podpory a úročení až na čistou úrokovou sazbu 6,3 procenta ročně. Diskutované zrušení státní podpory by s čistou úrokovou sazbou značně zamávalo.

Odborníci aktuálně doporučují především ověřené investiční metody. S inflací dokáží bojovat akcie, hlavně hodnotové akcie velkých firem, které vyplácí dividendu. Ty totiž zohlední rostoucí ceny svých vstupů do ceny výstupu – výrobku. Do akcií může skrze různé platformy investovat každý sám, nebo lze využít různých typů fondů založených na akciích, které mají namixované portfolio.

Autor je partner společnosti Freedom Financial Services
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euru se na žádné frontě příliš nedařilo

Po úterní vlně optimismu, která se přehnala finančními trhy, byla ve středu situace na trhu klidnější, euro své úterní zisky korigovalo. Kurz USD/EUR se tak nad paritu nepodíval, naopak se během úterní evropské …

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.