Musíme šetřit, na dovolenou se nejede

Analýza
Je to dobrá zpráva pro ochránce zdravých financí a špatná pro cestovní kanceláře nebo majitele hotelů a penzionů. Pokud by se mladí lidé dostali do finančních potíží, výrazná většina z nich by omezila výdaje na dovolenou. Stále ovšem existuje nemálo lidí, kteří jsou ochotni se kvůli rekreaci zadlužit, což podle ekonomů rozhodně nepatří do kategorie „rozumných“ úvěrů.
Odmítání dovolených na dluh a omezení výdajů na cestování a výlety v případě nedostatku úspor svědčí o zodpovědnosti mladých lidí při řízení vlastních financí. Ilustrační foto: FAEI.cz

Průzkum agentury STEM/MARK pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, hovoří jasně: K omezení výdajů na dovolenou by v případě finančních problémů přistoupilo 72 procent mladých Čechů ve věku 18 až 30 let. A jen necelí procento z nich nepokládá půjčku na dovolenou za rozumné rozhodnutí.

„Odmítání dovolených na dluh a omezení výdajů na cestování a výlety v případě nedostatku úspor svědčí o zodpovědnosti mladých lidí při řízení vlastních financí. Když už si mladí půjčují, jde v naprosté většině o hypotéky a úvěry spojené s vlastním bydlením,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Hrozba exekuce

Pokud už mladí Češi o půjčce na dovolenou uvažují, jde zpravidla o muže ve věku 18 až 22 let, se základním vzděláním, kteří žijí ve městech do 20 tisíc obyvatel. Nejvíce jsou dovoleným na úvěr nakloněni podnikatelé, osoby samostatně výdělečně činné a studenti.

„Když se mladí lidé dostanou do finančních potíží, omezí jako první výdaje na dovolenou a cestování, poté náklady na kulturu a zábavu, oblečení a zboží dlouhodobé spotřeby. Až jako poslední omezují mladí Češi výdaje na vzdělání a zájmové aktivity dětí,“ konstatovala Palendalová.

PSALI JSME:
Čtyři z deseti Čechů finančně krvácí už teď. Nemají rezervu a přitom hrozí druhá vlna pandemie

Podle vyjádření Romana Outraty z finanční skupiny Ramfin ale stále přetrvává to, že si mnohé domácnosti nepůjčují jen v případě nutnosti, ale využívají úvěry rovněž ke zvýšení životního standardu. Častým důvodem tak je nejen nákup domácích spotřebičů či elektroniky, ale také na letní dovolené. Experti to pokládají za nezodpovědné zadlužování.

„Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé s nejnižšími příjmy. Typickým příkladem může být mladá rodina s nízkými nebo minimálními příjmy, která místo toho, aby vyrazila na levnější dovolenou v Česku, zvolí zahraniční pobyt a chybějící finance doplní úvěrem. Neuvažuje však už nad tím, zda úvěr zvládne spolu s dalšími výdaji bez problémů splácet,“ poznamenal Outrata. Mohou se tak dostat do začarovaného kruhu dluhů, kdy se jedna pohledávka platí jinou, což nakonec může skončit exekucí.

Koronavirová rekreace

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere utratily české domácnosti v loňském roce za letní dovolenou v průměru 23 tisíc korun. Letošní dovolené a výdaje na ně budou zásadně ovlivněny koronavirovou pandemií, mnohé rodiny vyčkávají nebo volí levnější druhy rekreace.

Průzkum Equa bank z konce června ukázal, že letní dovolenou letos stráví každý druhý Čech jinak, než měl původně v plánu. Někteří v té době ještě s koupí zahraničního zájezdu vyčkávali, jiní už ji definitivně vzdali nebo se rozhodli trávit volné dny v českých luzích a hájích. Často zamíří na vlastní chaty a chalupy, které hodlají zvelebit.

PSALI JSME:
Kam na tuzemskou dovolenou? Zkuste neobjevené skvosty Česka

„Po vyhlášení nouzového stavu zůstávali lidé převážně doma nebo se zavřeli na svých chalupách a využili volný čas k nezbytným opravám či k rekonstrukcím. Potvrzuje to i zájem o neúčelové půjčky, který jsme v této době zaznamenali. Rovněž stoupl objem plateb v hobby marketech a prodejnách nábytku, a to až trojnásobně oproti standardnímu období,“ citovalo Právo Ondřeje Háka z Equa bank.

Kvůli hrozně ekonomické krize a obav ze ztráty zaměstnání lidí nechtějí za rekreaci příliš utrácet. Dva ze tří oslovených Čechů plánovali do své letní dovolené investovat pouze do deseti tisíc korun. Na druhou stranu každý desátý Čech v průzkumu zvažuje o pořízení vlastní rekreační chaty nebo chalupy.

A průzkum agentury STEM/MARK pro společnost KRUK zase zjistil, že bezmála 94 procent mladých Čechů ve věku 18 až 30 let odmítá, že by uvažovali o půjčce na dovolenou, kdyby na ni neměli našetřeno dost peněz.

Častým důvodem, proč čeští výletníci zůstanou doma, je právě nedostatek peněz. „Dotazování ukázalo, že pro téměř třetinu spoluobčanů znamenala jarní pandemie natolik zásah do peněženek, že na letošní dovolenou nebudou mít žádné nebo jen omezené finance,“ nedávno citovala ČTK Tomáše Konvičku, jednatele společnost Fair Credit. Podle jejího průzkumu se čtyři z deseti lidí obávají, že si o letošní dovolené nebudou moct dopřát tolik, jako v uplynulých letech.

PSALI JSME:
O pořízení chaty či chalupy přemýšlí každý desátý Čech. Ceny stoupají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB