Musk včera zbohatl o 529 miliard korun, je nejbohatším člověkem novodobých dějin

Zakladatel a největší akcionář automobilky Tesla Elon Musk včera zbohatl během jediného dne o 24 miliard dolarů, v přepočtu o 529 miliard korun. Stalo se tak díky více než osmiprocentnímu vzrůstu akcií Tesly. Z Muska je tak nadále nejbohatší člověk planety, ale také novodobých dějin. Celkově jeho majetek nyní podle Bloombergu čítá 335,1 miliardy dolarů, tedy zhruba 7386 miliard korun. 
Z Elona Muska je nejbohatší člověk novodobých dějin. Ilustrační foto: Royal Society

Ministerstvo financí ČR ve své nejnovější prognóze předpokládá, že tuzemský nominální hrubý domácí produkt letos dosáhne úrovně 6 048 miliard korun. Musk by si tedy mohl za svůj majetek koupit všechno zboží a služby, které se letos na území ČR vyprodukují, a ještě by mu 1338 miliard korun zbylo.

Přitom 1338 miliard je přibližně 3,6násobek majetku Renáty Kellnerové. Ta je coby správkyně pozůstalosti po zesnulém Petru Kellnerovi, největším akcionáři skupiny PPF, podle letošního žebříčku časopisu Forbes společně s rodinou nejbohatším člověkem v ČR. Její majetek činí zhruba 375 miliard korun.

Suma 1338 miliard korun je také zhruba 19násobkem majetku dosluhujícího českého premiéra Andreje Babiše, jednoho z nejbohatších Čechů. Celkově je Musk podle Bloombergu zhruba 105krát bohatší než Babiš.

PSALI JSME:
Deset procent nejbohatších lidí vlastní 82 procent světového bohatství

Posledním člověkem před Muskem, který si mohl za svůj majetek pořídit celý roční hrubý domácí produkt ČR, tedy právě veškeré zboží a služby, jež se v Česku za rok vyprodukují, byl v roce 1999 Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu.

Tehdy ale Česká republika vykazovala nominálně zhruba tří- až čtyřnásobně slabší ekonomický výkon než dnes (náš hrubý domácí produkt podle dat Mezinárodního měnového fondu v roce 1999 činil 65 miliard dolarů, pozn. aut.). A Gatesovo jmění bylo tehdy navíc notně nafouknuté internetovou bublinou − po jejím prasknutí se v dalších letech propadlo i na méně než polovinu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Elon Musk během včerejška zbohatl o 550 miliard korun. Jde o předzvěst hlubokého pádu Tesly?

Zavřít reklamu ×
 1. Já jsem dnes přišel o 5 Kč, protože mi vypadly z kapsy. Nikde v novinách o takové kokotině nepíšou, tak musím sám.

 2. No vida jak ten kapitalismus skvěle funguje. Jo, kdybysme všickni byli jako Musk, to by byl na světě ráj. Hlavně nezávidět těm schopným a úspěšným, pořádně se hecnout, máknout si a miliardy jsou doma natošup.

 3. Nedávno jsem na internetu viděla video Anonymous, kteří vyhlásili Muskovi válku ne kvůli jeho bohatství, ale kvůli způsobu, jakým ho získal. Nevím, zda je to video stále dostupné, ale rozhodně stojí zato ho vidět. Takhle nabyté bohatství potom nelze uplatnit ani na charitu, která by zmírnila dopady toho zbohatnutí…

  • Na internetu je toho spousta. 90% jsou to lži.

   Zrovna Musk získal to co dnes má svoji dřinou, protože prostě pracuje 20 hodin denně.

   A je chytrý ví do čeho má věnovat svou energii.

   Takže je jasné že mu ostatní hloupý a líný lidi závisí a píšou na internetu vylhané články a videa.

 4. Můj názor je takový, že pan Musk získal více než šikovnou manipulaci médií, Bitcoinu a Teslou. A to je totéž , jako bukmaker, který ovlivňuje dostihy. Nebo manipulant s burzovními aktivační. To není čistý výdělek ale špína.

  • Názor můžete mít jakýkoli. Jen je to všechno lež, ale to vám je vlastně úplně jedno protože vy přece víte že máte pravdu a četl jste to na fejsbůku….

   Pravda je taková, že Musk pracuje shoří každý den 12-20 hodin a rozhodně majetek nezískal nějakou manipulaci.

   Navíc sice má akcie ale není nejbohatší. Je to pouze aktuální cena za akcie které vlastní, nemá peníze. Zrovna tak jako akce vyrostly tak mohou zítra klesnout.

   Je to jen hloupá manipulace novináři s čísly a honí se za tím kdo má větší cenu v akcích.

 5. Upravit zákonem,aby nemohli být jednotlivci tak super bohatí !!! Pak jsou arogantní a myslí si ,že jim patří svět kupují si otroky a politiku.

 6. Miliardáři se vydali za Bohem ho ukecat, aby si mohli vzít své peníze do nebe. Ten je ale odmítl, že do nebe musí jít čistí. Tak je napadlo se ještě zeptat v pekle a tam jim řekli: Ale jo, klidně…… 🙂

 7. Musk je jeden z největších ropáků na této planetě! Ta jeho elektrická Tesla je absolutní nesmysl. Za první nejsou ještě baterie na takové technické úrovni aby se daly použít do auta. Další problém je už nyní nedostatek elektřiny a to elektrických aut je minimum,o bezpečnosti kdy hořící Tesla nejde uhasit nebudu ani dál psát. Jen těžba lithia hodně zatěžuje přírodu a o likvidaci baterií se ani nesmí mluvit,protože se ještě neví jak se to bude dělat aby to bylo aspoň trochu ekologické.Tento člověk má na přírodu velmi tragický dopad….Já osobně elektrickým autům fandím ale jejich čas ještě nepřišel.

  • Tak tyhle lži jsem už dlouho neslyšel. Myslel jsem že už je to za námi, ale asi ne. Si ještě stále existují lidé kteří věří že je Země placatá, že se v pasivním domě nedají otevírat okna takže se tam lidé udusí, že na měsíci člověk nepřistál, a tak podobně.
   Je to smutné, že lidi věří takovýhle nesmyslům co jste napsal.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Lyžařskou helmu používá sedm z deseti Čechů

Podle aktuálního reprezentativního průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu se sjezdovému lyžování na horách věnuje 63 procent Čechů. Ačkoli lyžaři dosahují rychlosti i více než 60 km/h, nasadí si helmu jen sedm …

Populistické země zvládly pandemii podstatně hůře

Země s populistickou vládou, včetně Česka, zvládly pandemii covid-19 podstatně hůře než země, v nichž populisté v roce 2020 u moci nebyli. To je klíčový závěr studie renomovaného Kielského institutu světového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.