Může vám zaměstnavatel nařídit termín dovolené?

I když nárok na dovolenou má podle zákoníku práce po splnění podmínek každý zaměstnanec, ne vždy dostanete z práce volno, když ho zrovna potřebujete. Zajímá vás, jestli vás šéf může odvolat z dovolené nebo jestli se dá volno vyměnit za peníze?
Nařídit dovolenou zaměstnavatel může za splnění dvou podmínek: Zaměstnance musí písemně informovat nejméně 14 dní předem. Část dovolené nesmí být kratší než dva týdny v kuse. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle zákona určuje termín dovolené zaměstnavatel. I když to ve spoustě firem chodí tak, že zaměstnanci nahlásí, kdy si chtějí dovolenou, a je jim povolena. Ovšem například ve výrobních podnicích musí vedení dbát na to, aby se výroba nezastavila v nepravou chvíli. Potom často nařizují celozávodní dovolené, které jsou pevně dané.

Nebo se na jednotlivých úsecích dbá na to, aby neodjeli pryč všichni najednou. Vedoucí s vámi zkrátka konzultovat termín dovolené nemusí a klidně vám ji může naplánovat. Nařídit dovolenou vám může za splnění dvou podmínek: Musí vás písemně informovat – nejméně 14 dní předem. Část dovolené nesmí být kratší než dva týdny v kuse.

Kolik dní si smím převádět?

Část dovolené si také můžete převést do dalšího roku. Týká se to však jen dnů, které jsou nad rámec čtyř týdnů (u pedagogických a akademických pracovníků šesti týdnů, pozn. aut.), což je minimum dovolené stanovené zákonem.

Zaměstnavatele však musíte o převod požádat. Jestli vám to schválí, je jen na něm. Pokud máte u vás ve firmě pět týdnů dovolené, můžete si požádat o převedení maximálně pěti dnů do dalšího roku.

Jak si vybírat loňskou dovolenou

Starou dovolenou si v novém roce vybíráte jako první. Ať už vám z minulého roku zbyl jeden nebo více dnů, pamatujte si datum 30. června. Je to lhůta, do kdy by vám měl zaměstnavatel určit čerpání loňské dovolené, jinak si její termín můžete vybrat podle sebe.

Je však třeba předem písemně informovat zaměstnavatele. Pokud to neuděláte a šéf vám naplánuje týdenní odpočinek třeba na říjen, budete to muset akceptovat. Platí totiž, že kdo jako první písemně oznámí po 30. červnu termín dovolené, má právo o ní rozhodnout.

Zrušení schválené dovolené

Jednou schválenou dovolenou vám šéf může zrušit jen ze závažných a ojedinělých provozních důvodů, třeba pokud by se bez vás neobešla výroba. K takovému kroku se však zaměstnavatelé odhodlávají opravdu jen, když to jinak nejde.

Náklady za zrušenou dovolenou, od kterých máte doklad o zaplacení, by vám totiž museli proplatit. Mohly by to být třeba storno poplatky za zrušení zájezdu, ale i další cestovní výlohy.

Nárok na náhradu bude mít zaměstnanec jen v případě, že měl termín naplánované či přerušené dovolené prokazatelně předem schválený, ať už písemně nebo elektronickou cestou. Jedině tak by se o ně mohl i soudit, pokud by mu je zaměstnavatel nechtěl proplatit.

Dovolenou nelze vyměnit za peníze

Dovolenou je třeba si vybrat, slouží k odpočinku. Jen v případě, že v práci končíte a zbývají vám nevyčerpané dny, vám ji zaměstnavatel proplatí. Dovolenou nelze proplatit za doby trvání pracovního poměru jako náhradu za nevyčerpané dny. Dohodněte se proto se zaměstnavatelem na čerpání dovolené včas, ať vám na konci roku zbytečně nezbude moc dnů.

Autor je vedoucí marketingu portálu Práce.cz
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. JH Jana Hajdová

    Je pravda, že dovolená by měla být vyčerpána v průběhu kalendářního roku, ve kterém na ni vznikl nárok, a o převod do dalšího roku by se mělo jednat jen výjimečně, a to na žádost zaměstnance. Realita však je trochu jiná – zaměstnavatel by měl dbát na to, aby nařídil vyčerpání celé dovolené – pokud tak neučiní, v podstatě nezbývá nic jiného, než nevybranou dovolenou převést do dalšího roku – nárok na dovolenou nelze zkrátit (s výjimkou neomluvené absence), vzniklý nárok pak nelze zrušit ani proplatit.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB