Můžete na místě pro invalidy parkovat alespoň tři minuty?

Poradna
Můžete svoje auto zaparkovat na místo, které je vyhrazeno jinému vozidlu, resp. jeho řidiči? A jak je to s místem pro invalidy? Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích může i jiné vozidlo, než pro jaké je parkovací místo vyhrazeno, na tomto místě zaparkovat na dobu nejvýše tři minuty. Nesmí však omezit řidiče vozidla, pro nějž je parkoviště vyhrazeno, a ohrozit ani omezit ostatní řidiče.
Abyste mohli zastavit na parkovacím místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením, musíte mít zdravotní průkaz skupiny ZTP nebo ZTP/P. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S místem pro držitele průkazu pro osoby se zdravotním postižením jsou však pravidla přísnější. Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.

Jedinou výjimkou je situace, kdy by na místo označené symbolem vozíčkáře a svislou značkou s konkrétní registrační značkou vjelo vozidlo označené obdobně. Znovu by sice nesmělo omezit řidiče, pro nějž je místo vyhrazeno, ale tříminutový limit na zastavení by asi tolerován byl.

Pro běžné vozidlo je však tolerance nulová.

Průkaz patří k osobě, nikoli autu

Abyste mohli zastavit na parkovacím místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením, musíte mít zdravotní průkaz skupiny ZTP nebo ZTP/P. Případně musíte ve voze takovou osobu přepravovat. Na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie se musíte zdravotním průkazem prokázat. Tento průkaz je však vázán na osobu, nikoli vozidlo.

Držitel průkazu si jej tudíž přenáší do vozidla, které jej přepravuje a tím získává právo využívat vyhrazené místo na parkovišti. A naopak řidič vozidla, které osobu se zdravotním postižením už nepřepravuje, tuto výsadu ztrácí.

Za přestupek neoprávněného parkování hrozí pokuta až 10 000 korun ve správním řízení, na místě nejvýše 2 500 Kč.

Místo označené oběma značkami

A jak se pozná vyhrazené parkovací místo pro invalidy? O piktogramu vozíčkáře už jsme psali, důležité však je, že vyhrazené místo nestačí takto označit pouze na zemi, tedy vodorovnou značkou. K řádnému označení je nezbytné umístění i svislé dopravní značky.

PSALI JSME:
„Pečující laici“ se často připravují o peníze od státu

Pokud jedna z těchto dvou značek chybí (kratší životnost má obvykle ta vodorovná, pozn. aut.), není vyhrazené parkovací místo řádně označeno a ostatní řidiči nemusejí toto částečné značení respektovat.

A ještě v jednom případě se mohou řidiči vyhnout placení pokuty za přestupek nesprávného parkování. Když jde o soukromé parkoviště a nikoli veřejnou komunikaci, protože na soukromém pozemku nemůže policie kvůli parkování zasahovat, a tedy ani udělovat pokuty.

Místo policie provozovatel parkoviště

Na dodržování pravidel na soukromém pozemku dohlíží výhradně provozovatel parkoviště, a to se týká i případů, když někdo parkuje na místech pro invalidy. Provozovatel však určuje i další pravidla pohybu vozidel, například povolenou rychlost či přednost v jízdě.

PSALI JSME:
Dopravní předpisy platí i za závorou

Jak se však pozná, zda parkujete na veřejné komunikaci, nebo soukromém pozemku? Někdy dost obtížně. Vodítkem může být, že soukromé parkoviště (obvykle u hotelů, firem a supermarketů) bývá odděleno od silnice závorou a dopravní značky na něm nahrazují informační tabulky.

Každopádně se i tady vyplatí zvýšená opatrnost a nespoléhat se na to, že např. o přednosti zprava v různě širokých parkovacích uličkách vědí i ostatní řidiči.

Přestupek s nižší sazbou

Na parkovištích spadajících do veřejné komunikace má vymáhání pravidel na starosti policie, patří k nim i dohled nad dodržováním předpisů na vyhrazených parkovištích. Týkají se totiž nejen držitelů zdravotních průkazů skupiny ZTP nebo ZTP/P či jejich doprovodu. Svá parkovací místa mají cestující s malými dětmi či elektromobily.

PSALI JSME:
Jaké změny přinese nový bodový systém?

Kdo na veřejné komunikaci zaparkuje auto na místě označené příslušným symbolem a on sám nebo osoba nacházející se ve voze nedoprovází dítě v kočárku, případně nepřijel v elektromobilu, pak se dopouští přestupku, i když s nižší sazbou než v případě stání na místě pro invalidy – ve správním řízení maximálně 2 500 Kč.

Předpisy i slušnost

Zákon o provozu na pozemních komunikacích ani jeho prováděcí vyhláška v těchto případech pevně neurčují, jak mají být tato místa vyznačována, ani že musejí být současně vyznačena jak svislým, tak i vodorovným dopravním značením.

Pokud je ale místo pro elektromobily nebo kočárky vyznačeno svislou značkou Vyhrazené parkoviště a k tomu ještě symbolem toho, pro koho je místo určeno, pak na takovém místě smí zastavit a stát pouze tato vozidla. Řidič se tak dopustí přestupku, pokud tato místa použije neoprávněně, případně zde zastaví na dobu delší tří minut.

V každém případě stát neoprávněně na místě vyhrazeném osobám se zdravotním postižením, ale i rodičům s malými dětmi, není ani tak otázkou dopravních předpisů, ale základní slušnosti. V tomto případě hulvátství.

PSALI JSME:
„Auta budou předem hlásit, kde je ještě místo,“ říká Ján Jacina z Českých radiokomunikací

Zavřít reklamu ×
 1. Jak udržet dopr.podélnou značku u parkoviště ZTPP v zimě viditelnou,když ji pravidelně zahrnuje pluh,nebo zapadne sněhem.Držitel ZTPP nemá nohy,ruce či je jinak postižený.Opravdu dokonalý zákon!!!!

  • Pane, vykřičníky vám jdou skvěle, chápání psaného textu už ne tak docela. V článku se píše, že stání pro ZTPP musí být označeno vodorovnou i SVISLOU dopravní značkou SOUČASNĚ. Ano, na zemi značení může zapadnout sněhem, ale ta svislá značka bude vidět. Nebo ne?

   • Mrzáci maj sedět doma na zadku a né hausírovat po světě. Asi nejste dost invalidní. Já mám co dělat, abych se doplazil na záchod, že bych si došel do auta nebo nakoupit, neexistuje. 🤨

   • Pane Ivo-pokud jedna značka není viditelná(většinou podélná) výhoda vyhrazeného parkoviště zaniká-proto ty vykřičníky!

    • Budete se muset dovzdělat, aby jste zjistil, že svislé značky mají dokonce přednost před vodorovnými. Nesmíte se školit v hospodě, ale u učitele autoškoly!

     • Vážený-velice rád bych hovořil s tímto učitelem.Zmiňovanou skutečnost jsme řešili na ministerstvu dopravy-výsledek byl nevhodně definovaná právní úprava.Jinak do hospody nechodím.

 2. proč jsou místa pro rodiče s kočárkem blíž k obchodu než pro ZTP? Jsou snad tím že mají děti postiženejší? To je bezohlednost k postiženým. Vůbec nechápu proč jsou parkoviště pro rodiny s dětmi. Přece si rodiče musí dávat pozor na děti. A když parkuje musí počítat s tím že kočárek bude nakládat a vykládat.Jak jsem mohl s dvěma dětmi vůbec existovat? (bez vyhrazených parkovišť)

 3. No podle počtu míst pro invalidy, které většinou vidím prázdné před supermarkety je zjevné, že musíme být národ invalidů. Chtělo by to možná zavolat Dr. Greensteina.
  Mimochodem pamatujete, že po zavedení bodového systému byl zastavení na invalidech absolutně nejtěžší zločin – za 7 bodů a automaticky bez řidičáku. Chtěl bych si pohovořit s autorem tohoto opatření.

 4. Jsme s manželkou invalidní a naše zkušenost! V Hradci Králové si klidně parkujte na vyhrazeném a označeném stání, MP i PČR na jakékoliv oznámení kálí. Parkování i dlouhodobě, tedy několik dní, není důvod něco řešit. To je naše zkušenost. Řeči o tom, že vyhrazených míst pro invalidy je hodně, jsou hloupé a každému, kdo se takto presentuje přeji hodně zdraví fyzického i inteligence.

  • Docela by mne zajímalo,kde vzal autor tu myšlenku,že na neveřejné komunikaci (zde parkoviště) policista neuděluje pokuty? Z. č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacich,se vztahuje dle mého názoru na všechny komunikace uvedené v z.č. 13/1997 Sb.,o pozemních komunikacích,nebo né? Kde je tedy uvedena ta výjimka,že pravidla provozu se nevztahují na neveřejné pozemní komunikace?Děkuji

 5. Dokud jsem byl zdravý, nikdy jsem si nedovolil nejen na takto označené místo vjet, ale ani u něho zastavit třeba jen na zvednutí telefonu. A to ani v případě , že bylo 5 takových míst volných. Nyní, kdy jsem se stal držitelem ZTP jsem šokován nejen arogancí řidičů, ale absolutním nezájmem policie o to situaci řešit.

 6. Dívejte se někdy na parkovišti u Globusu, či jiné větší na plac označený invalidům. Stojí to za to. Uvidíte kdo má právo parkovat na těchto místech.

 7. naprosto idiotský výplod. pokud budu sedět v autě jako řidič a auto s označením ZTP nepřijede, můžu tam stát jak dlouho chci.

 8. Také idiotský výplod.
  Takže podle Vás až přijede invalida bude muset zastavit za autama co stojí na vyhrazených místech, vyndat invalidní vozík, přesednout na něj a dojet se podívat kdo tam stojí oprávněně a má parkovací kartu a kdo je hulvát.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB