Můžete pokácet strom na vlastní zahradě?

Poradna
„Ale té lípy se nevzdám!“ tvrdí v klasickém dramatu mlynář své vrchnosti. Přitom, soudě podle popsaných okolností, stál tento strom na cizím pozemku, a proto mlynářův nárok zněl nepřiměřeně optimisticky.
Jak se na své zahradě zbavit stromu starého, přerostlého, stínícího, aniž by se dostali do konfliktu s novodobou vrchností na obecních úřadech? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hrdinova ochrana vzrostlého stromu nám zní sympaticky, v této době však mají zahrádkáři starosti spíše opačné. Jak se totiž na své zahradě zbavit stromu starého, přerostlého, stínícího, aniž by se dostali do konfliktu s novodobou vrchností na obecních úřadech.

Pro kácení či citelné prořezávání stromů je sice nejlepší čas právě teď, tedy od listopadu do konce března, ale možná vás překvapí, že ani na vlastním pozemku nemůžete s dřevinami zacházet dle libosti.

Některé stromy lze v rámci pravidel ochrany přírody kácet bez povolení, jindy však musíte zásah předem oznámit a čekat na výsledek správního řízení.

Ovocné stromy bez povolení

Možná vás překvapí, že celkem jednoduše se zbavíte dřevin, které se obvykle považují za nejcennější. Keře a ovocné stromy můžete pokácet bez povolení, a záleží pouze na vašem uvážení.

Podmínkou je pouze, že se dřevina nachází v obci, v katastru jste vedeni jako vlastníci a jde o zahradu, zastavěnou plochu, nádvoří a ostatní plochu se způsobem využití jako zeleň, v případě dřevin i jako plantáž.

Povolení nepotřebujete ani na odstranění jiných dřevin, pokud se nacházejí na pozemku s výše uvedenou charakteristikou a jedná se o porost, který by kvůli stáří či poškození mohl ohrožovat okolí.

Týká se vás pouze dodatečná oznamovací povinnost na příslušném obecním úřadě, orgánu životního prostředí, do 15 dní od pokácení mohutného stromu. Likvidace takového velikána by vždy měla být záležitostí profesionálních dřevorubců, nikoli běžných zahrádkářů.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

S obry do správního řízení

O něco složitější je to s neovocnými stromy a dalšími porosty. Ty na vlastní zahradě můžete bez povolení likvidovat pouze v případě, že ve výšce 130 cm nad zemí nemají obvod kmene větší než 80 cm nebo v případě souvislých či prorůstajících porostů nepřesahují plochu 40 m².

Bez povolení můžete také upravovat korunu stromu (větve), nesmí však dojít k poškození kmene a také není vhodné si tyto zásahy načasovat na mrazivé počasí.

Kácení mohutnějších stromů a rozsáhlejších křovin, případně stromů na veřejně přístupných místech a v zahrádkářských osadách, připadá v úvahu až po schválení žádosti na příslušném úřadě.

Žádost může podat i nájemce pozemku, ale pouze se souhlasem vlastníka. Správní řízení a vydání rozhodnutí by mělo proběhnout do 15 dní od doručení žádosti. Úřad může žadateli uložit výsadbu nových stromů jako náhradu za pokácené a jejich péči po dobu nejvýše pěti let.

PSALI JSME:
Napadené stromy volají o pomoc. Vydávají specifickou vůni

Pozor na pokutu!

V případě stromů chráněných, ceněných, tvořících krajinný prvek či stromořadí (je charakterizováno jako minimálně deset stromů, přičemž některé už mohou chybět, pozn. aut.) je před podáním žádosti nutné vypracovat odborný posudek.

Pokud je kácení nutné a je povoleno, dochází k němu zpravidla v době vegetačního klidu od začátku listopadu do konce března, protože v tomto období jsou stromy v přirozeném útlumu a v jejich korunách nehnízdí ptáci.

Porušení zákona při likvidaci dřevin znamená hrozbu pokuty až 20 000 korun (v případě skupiny dřevin až 100 000 Kč) pro fyzickou osobu, v případě právnických osob se pokuta může pohybovat v řádu milionů.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Jmelí, symbol Vánoc, ve velkém zabíjí stromy

Zavřít reklamu ×
  1. Nepohodlní lidé nemůžou své názory na Seznamu pod články napsat, tady je sice můžeme psát, ale nejsou zveřejněny :-))

  2. Dobrý den. Kácení starých a prokazatelně poškozených stromů bych nezakazoval, naopak je potřeba je skácet aby nepadly na lidí nebo techniku. Žádný traktor ani jiné vozidlo nemá střechu tak pevnou aby odolala padající větvi. Je ale po kaceni potřeba udělat novou výsadbu. Život v krajině beze stromů ať už ovocných nebo lesních listnáčů by byl velmi smutný. A ptactvo a jiná žoužel má kde žít. A když ještě vyrostou pod stromy šípkové nebo jiné keře tak je život pod stromy pro vše snadnější.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.