Mzdy porostou pomaleji, požadavky na uchazeče se snižují

Analýza
Rok 2018 nepřinese z pohledu vývoje mezd a investic do nefinančních benefitů žádnou velkou změnu. Trvale vysoká poptávka po kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovnících povede k růstu vzájemné konkurence mezi zaměstnavateli, kteří budou nuceni zvýšit investice do loajality svých zaměstnanců.
V letošním roce se v oboru stavebnictví očekává mírné oživení, zejména ve druhém pololetí. Foto: Pixabay

I z tohoto důvodu se budou snažit srovnat úroveň mezd s ostatními firmami v regionu. V podnikatelském sektoru tak dá očekávat zvyšování mezd v průměru v jednotkách procent. Změny se u mnoha profesí projeví i ve struktuře odměňování, kdy se řada prémiových složek mzdy stane součástí základu.

„Rok 2017 proběhl ve znamení dynamického růstu mezd. I když podle ČSÚ mzdy meziročně rostly zhruba o 7 %, v některých sektorech jsme zaznamenali nárůsty podstatně vyšší,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment, s tím, že asi nejvýrazněji si polepšili zaměstnanci z výroby, IT, obchodu a marketingu. U některých pozic v oboru informačních technologií došlo dokonce v porovnání s rokem 2016 k nárůstu mzdy až o 25 %.

V kontextu často až kritického nedostatku lidí jsou patrné snižující se nároky na kvalifikaci, a to až na samou hranici možností. Pokud má zájemce o pozici správné pracovní návyky, motivaci a zájem učit se nové věci, jsou firmy připraveny takového pracovníka zaučit či pomoci mu získat příslušnou kvalifikaci. Výrazně poroste i zájem zaměstnavatelů o nábor pracovníků ze zahraničí. Výhodu přitom budou mít ty společnosti, které budou připraveny na zaměstnávání i nečesky hovořících kandidátů.

STAVEBNICTVÍ STÁLE ZAOSTÁVÁ

Články věnované jednotlivým oborům z pohledu trhu práce se v posledním roce podobají v tom, že dané oblasti se daří, ale firmy těžko hledají dostatek relevantních uchazečů o práci. Stavebnictví a development se ale liší – ne, že by zde firmy snadno hledaly zaměstnance, ale vývoj odvětví má negativní tendenci a i přes letošní pozvolný růst, jen těžko dohání ztráty z minulých let.

Aktuálně je ve stavebnictví vysoká poptávka po přípravářích, kalkulantech a projektových manažerech. S příchodem jara roste také zájem o stavbyvedoucí. Vedle odborných dovedností zůstává u těchto pozic hlavním požadavkem dobrá angličtina, což bývá často kamenem úrazu –  ačkoli stále více lidí tento jazyk ovládá, jen málo uchazečů s technickými zkušenostmi jej dokáže aktivně používat.

ROZHODUJE VÝŠE MZDY

Asi největší nedostatek lidí vládne v Praze, kde mimo jiné chybí i elektro projektanti a odborníci na vodohospodářské stavby. I přes značný růst mezd v uplynulém roce kandidáti z tohoto oboru zvyšují své finanční požadavky a více si vybírají mezi pracovními nabídkami.

Za nejdůležitější aspekt při zvažování nabídky zaměstnání platí ve stavebnictví výše mzdy. Pokud je příliš nízká, nevyváží ji ani nadstandardní benefity. I v oblasti benefitů přitom zaměstnanci nejvíce ocení finance, ať už jde o bonusy, odměny anebo 13. plat.

Navzdory všeobecné konjunktuře se stavebnictví propadá již od roku 2009, s výjimkou let 2014 a 2015. Jde o odvětví, které se potýká s celou řadou problémů – kromě škrtů v investiční výstavbě také s velkým tlakem legislativních omezení a především se situací, kdy dlouhodobě klesají marže i množství nabídek. V oboru převažuje výběr dodavatelů na základě nejnižší ceny, což stlačuje ceny ještě níže a situaci pokřivují také různé dotační programy.

Počet vyučených zedníků a podlahářů klesl o 40 %, instalatérů a topenářů o 30 % a pokrývačů dokonce o 70 %. Foto: Pixabay

DLOUHODOBÝ NEDOSTATEK

Jedním z velkých problémů oboru stavebnictví je dlouhodobý nedostatek kvalitních, kvalifikovaných a ochotných pracovníků, a to jak řemeslníků a techniků, tak i manažerů. Počet nabídek zde v absolutních hodnotách roste, když v porovnání let 2010 a 2016 stoupl přibližně na dvojnásobek. Ale jejich podíl na celkovém počtu nabídek se nemění, v loňském i letošním roce spíše mírně klesá. Největší zájem mají firmy o kvalifikované dělníky, ale také o technické pracovníky i nižší a střední management.

Stavebnictví je obor, který již desítky let trpí nedostatkem kvalifikovaných lidí a váže velké množství pracovníků bez vyučení. Počet kvalifikovaných řemeslníků i nadále klesá, situace ve stavebnictví začíná být podle oborových organizací neudržitelná. Bilance absolventů stavebních profesí posledních deseti let je tristní.

Počet vyučených zedníků a podlahářů klesl o 40 %, instalatérů a topenářů o 30 % a pokrývačů dokonce o 70 %. Firmy hledají kvalifikované zaměstnance i z jiných řemeslných profesí – největší poptávka je na Profesia.cz po zednících, svářečích, montážních dělnících, operátorech stavebních strojů, stavebních zámečnících, klempířích a pokrývačích.

Hledají ale také průmyslováky a vysokoškoláky – stavební techniky, stavbyvedoucí a projektanty. S nedostatkem lidí se potýkají i firmy, které nemovitosti prodávají, ty hledají především realitní makléře.

JAK JE TO V REGIONECH?

Z pohledu regionů vede v počtu nabídek práce ve stavebnictví na Profesia.cz Moravskoslezský kraj, za ním následují se srovnatelným skóre kraje Jihomoravský, Olomoucký, Středočeský a Ústecký. Pokud porovnáme podíl jednotlivých krajů na všech pracovních nabídkách s jejich podílem v resortu stavebnictví, vynikají Moravskoslezský a Zlínský kraj, kde je podíl nabídek ve stavebnictví v porovnání s celkovým průměrem nejvyšší. Na opačném konci žebříčku je kraj Liberecký a Praha, tam je podíl nabídek ve stavebnictví nejnižší.

Výše mezd v oboru stavebnictví je vzhledem k dlouhodobému stlačování cen stavebních prací poměrně nízká. Ve středních manažerských a kvalifikovaných technických pozicích se podle údajů na Platy.cz průměrná brutto mzda pohybuje od 40 169 Kč u stavebního dozoru po 25 424 Kč u projektantů nebo 25 992 Kč u stavebních mistrů. Zedník si například v průměru vydělá 21 260 Kč měsíčně, montér 20 848 Kč a operátor stavebních strojů 20 211 Kč.

V letošním roce se v oboru stavebnictví očekává mírné oživení, zejména ve druhém pololetí. Očekává se nárůst počtu zakázek v oblasti dopravního stavitelství, ale i rezidenční výstavby. Například v Praze a středních Čechách růst bytové výstavby nejenom v širším centru a na okraji měst, ale i na venkově. Ceny bytů v metropoli mají stále rostoucí trend. Mnoho lidí si již uvědomilo, že se jim vyplatí koupit nový dům za cenu bytu v centru Prahy.

Jedním z velkých problémů oboru stavebnictví je dlouhodobý nedostatek kvalitních, kvalifikovaných a ochotných pracovníků. Foto: Pixabay

POČTY LIDÍ VE STAVEBNICTVÍ STAGNUJÍ

Na konci loňského roku pracovalo ve stavebnictví v Česku 366 922 lidí, meziročně o 45 více. Od roku 2000 je to druhý nejnižší počet. V porovnání s rekordním rokem 2008 jich bylo o 10,7 procenta méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Díky zlepšení ekonomické situace jsme ve většině odvětví českého hospodářství mohli pozorovat nárůst počtu pracovníků. Jednou z mála výjimek je stavebnictví, kde se počet pracovníků od propuknutí krize výrazně snížil a tento trend se nedaří zastavit. V České republice je ve stavebnictví zaměstnáno zhruba sedm procent populace. Z hlediska zaměstnanosti význam stavebnictví stále klesá.

Stavebnictví je spoutáno byrokracií. Přestože je ve větších městech silná poptávka po výstavbě nových nemovitostí, složité stavební zákony a povolovací procesy tomu brání.

STAVEBNICTVÍ KRIZE POSTIHLA MNOHEM VÍCE

České stavebnictví postihla krize v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. V letech 2014 a 2015 vzrostlo o 7,1 procenta, respektive o 4,3 procenta. Bylo to způsobeno hlavně dočerpáváním evropských dotací z programového období 2007 až 2013. V roce 2016 však kleslo o 5,6 procenta. Loni si připsalo 3,3 procenta. Největší odliv pracovníků nastal mezi lety 2012 a 2013, kdy sektor opustilo téměř 20 000 lidí.

Průměrná mzda ve stavebnictví na konci loňského roku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 25 589 korun. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla téměř o pětinu nižší. Stavebnictví není příliš atraktivní volbou povolání. Zpravidla vyžaduje fyzicky namáhavou práci, která je spíše hůře placená. Ve stavebnictví se tak často setkáváme s pracovníky z Východu, kterým vyhovují nízké požadavky na kvalifikaci. Češi se pracím ve stavebnictví spíše vyhýbají.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.