Mzdy sice papírově rostly, ale peníze už nemají skoro žádnou cenu

Průměrná mzda v Česku vzrostla nad očekávání ekonomů. Rozjetý vlak má velkou setrvačnost, umocněnou masivními vládními kompenzacemi na dluh. Rostou i vklady na bankovních účtech do astronomických sum. Peníze jako takové už ale nemají skoro žádnou cenu, tedy až na to, že si za ně lze okamžitě koupit téměř cokoliv.
Úroky na bankovních vkladech jsou nominálně na nule, respektive lehce nad nulou. Avšak reálně jsou záporné, když vezmeme v potaz, co z „koláče“ uloženého na účtu sežere každý rok inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Samy o sobě ale střadatelům nic nenesou. Jen mizí. A čím více jich je, tím rychleji se jejich reálná hodnota vypařuje. Takže nad nominálním růstem mezd bych až tak moc nejásal. Je to jen hra čísel.

Růst průměrné nominální mzdy 6,5 procenta. Co to ale lidem přinese? Proti tomu totiž stojí každoroční znehodnocení, co si za tyto peníze koupíme, a to činní 3,5 procenta až téměř deset procent v závislosti na tom, co potřebujeme kupovat. Navíc dlouhodobě zhruba 80 procent zaměstnanců průměrné mzdy nedosahuje…

Peněz je celkově tolik, že už v pomyslné tržnici velkých finančních sfér o ně není velký zájem. A tak úroky na bankovních vkladech jsou nominálně na nule, respektive lehce nad nulou. Avšak reálně jsou záporné, když vezmeme v potaz, co z „koláče“ uloženého na účtu sežere každý rok inflace.

Pokud ale do koše dáme opravdu spotřební věci, a ne třeba i turbíny, a započítáme do něho například ceny bytů, které se, nevím proč, prý do spotřebitelské inflace oficiálně nepočítají, dostáváme se odhadem na roční znehodnocení kolem osmi deseti procent.

Na druhou stranu i peníze, které si chceme půjčit, typicky na hypotéku, jsou nebývalé levné, pod dvě procenta. To znamená, že banky si je na mezibankovním trhu půjčily ještě levněji, když si je mohou dovolit „přeprodat“ tak levně.

Hotovost je král, jen když se otáčí

A jsme zase u toho: Hotovost je sice král, a bez ní se špatně spí, ale peníze jsou už tak levné, že nemají téměř žádnou cenu v jiném pojetí, než je otáčet stylem „příjem/výdej“, tedy na spotřebu. A zbývá-li jich více, uložit do něčeho trvalejšího.

Vlastně proto není divu, že byty, pozemky i rodinné domy zdražují koronakrizi navzdory, že meziročně zdražilo zlato, že zkrátka střadatelé chtějí držet něco, co vydrží.

Jen ale je velká otázka, zda byt na stoprocentní hypotéku, kde člověk spoléhá na to, že mu splátky a fixní provozní náklady jednotky zaplatí nájemník, je skutečně investiční. Volných bytů k nájmu je nyní jen v Praze přes třináct tisíc, nájmy za pouhý jeden covidový rok klesly o zhruba pět procent. A levná hypotéka nebude po celou dobu splácení tak levná…

Vycházet taktak je na pytel, ale výhra ve Sportce, to by teprve byly starosti!

To ale nic nemění na tom, že peníze má smysl mít víceméně na okamžité použití, přičemž do toho se samozřejmě počítá i rozumná rezerva domácnosti. Ta by v ideální situaci měla být zhruba na půl roku chodu domácnosti. Jenže… Na průměrnou mzdu, která sice rostla nad očekávání, nedosáhnou ve skutečnosti dvě třetiny zaměstnanců.

To znamená, že většina bere podprůměrnou mzdu. To, že peníze už nemají vlastně žádnou cenu, je netrápí, neboť co vydělají, tím poplatí složenky a nějaký nákup, byť nepochybně většina sní o tom, že by se tím trápit vlastně chtěla…

Tedy mít peněz více. Jenže taková výhra ve Sportce, to by byly teprve starosti: Kam, respektive do čeho ten balík uložit, abychom si výhru, číslo na výherním tiketu, udrželi a užili i do dalších let? Půda a zlato. Třeba.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Banka si nepujčuje na žádném trhu s penězi aby peníze půjčila. Banky mají tolik peněz,že jednou budou vlastnit celou Evropu.

  • Ku Kulhánek

   Mít v bilanci peníze a vlastnit je (tzn. krýt je vlastními zdroji) je velký rozdíl, u bank obzvláště.

 2. Ot Oto

  opravdu chytry clanek a investovat ted do zlata – tohle muze napsat jen ( odbornik ) – jdi radeji delat neco uzitecneho

 3. OM OMA

  Většina článků na Faei má hlavu a patu, o něčem píší… Tohle je ale brak. Nic neřeší, nic nepřináší… Jen se autor ledabyle vybrečel. Pane Kolomazník, máte vůbec nějaké vzdělání v ekonomii? Tohle vypadá, že psal někdo kdo si samostudium na internetu našel pár fakt a obecných keců a slepil to dohromady.

  • PC Petr C.

   Já jsem z toho článku měl pocit, že to nasmolil nějaký trouba, který ještě bydlí u maminky a donedávna po něm v hospodě chtěli občanku. Podle fotky to tak asi nebude.
   Někdy rozum přichází s věkem a někdy přichází jen věk.

 4. Pe Petr

  Většina našich miliardůřů má peníze ve Švýcarsku a koruny to nebudou.I propitý Janoušek má svoje penízky ve Švýcarsku.Tady to může klidně padnout a být měna.Těchto nadlidí se to týkat nebude.

  • Václav

   Ve Švýcarsku jsou bohužel záporné úroky, pokud by jste si tam v přepočtu uložil našich 10 mil. Kč zaplatil by jste ročně za pouhé uložení cca 100 tis. Kč (samozřejmě při konverzi do CHF) – jen bláznivý miliardář by takto nakládal se svými penězi…

 5. Vl Vladimír

  Článek je dobrý a upozorňuje na klesající hodnotu peněz vyvolanou jejich tištěním centrálními bankami. Přičemž ztráta důvěry v hodnotu peněz může vyvolat další celosvětovou finanční krizi. Myslím, že jsme na jejím prahu. Ale na Titaniku se taky tančilo do poslední chvíle. 🙂

 6. Pe Pert

  kde muzu nechat cislo uctu? Kdyz pro pana penize nemaji zadnou cenu? Poslete mi par milionku, poslu vam za ty bezcene penize jednohubky 😀

 7. In Inoz

  „Peníze jako takové už ale nemají skoro žádnou cenu, tedy až na to, že si za ně lze okamžitě koupit téměř cokoliv.“
  Co to je pojem „peníze jako takové“?
  Ale je přesto skvělé, že za bezcenné papírky si můžete koupit téměř cokoliv.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB