Více než dvě třetiny volných pracovních míst, přesně 66,4 procenta, jsou takového rázu, že zaměstnavatelé po případných kandidátech nežádají vyšší než základní vzdělání (viz níže tabulka Ministerstva práce a sociálních věcí/Úřadu práce – pozn. aut.). V absolutním vyjádření jde o 232 681 míst. Při obsazování 11 683 míst z celkového počtu volných pracovních pozic, tedy 3,33 procenta, se pak u uchazečů obejdou bez jakéhokoli vzdělání. Vzdělání s maturitou je požadováno v případě jen zhruba jedenácti procent volných pracovních míst. Jde o 38 665 pozic z více než uvedených 350 tisíc.
To svědčí o tom, že tuzemský trh práce zatím nijak výrazně nepřesouvá těžiště k pracovní náplni s vyšší přidanou hodnotou. Extrémně silná zůstává tedy poptávka po pomocných dělnících a dalších manuálních pracovnících průmyslové, zemědělské či stavební výroby s naprosto mizivou přidanou hodnotou. Takto silná poptávka po slabě, pokud vůbec, kvalifikované pracovní síle dokládá, že česká ekonomika v řadě oblastí stále vykazuje rysy takzvané montovny, případně příslovečného „skladiště Evropy“.
Obrázek je však nepochybně vychýlen v tom smyslu, že údaje úřadů práce podhodnocují poptávku po kvalifikovanější pracovní síle. Zaměstnavatelé hledající pracovníky s vyšší kvalifikací totiž v řadě případů svoji poptávku na úřadu práce vůbec neumisťují, neboť správně tuší, že šance najít vhodného zaměstnance prostřednictvím úřadu práce je za současné stále napjaté situace na trhu práce extrémně nízká.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)
no to je mi zjištění, většinou že firmy shání OTROKY do výroby