Na amerických volbách vydělá hlavně Evropa

Názor
Už teď je patrné, že výsledek amerických prezidentských a kongresových voleb bude mít dopad na největší ekonomiky světa. Oblast, která by měla nejvíce získat tímto vítězstvím, je Evropa a Evropská unie, a to primárně z důvodů politických.
USA budou tlačit na dohodu EU a Spojeného království, aby nedošlo k tvrdému neřízenému brexitu, který by Evropu včetně Velké Británie trvale poškodil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Biden chce praktikovat politiku, která bude zaměřena více na diplomacii, kooperaci, aliance, tzn. multilateralismus, na rozdíl od často chaotické politiky izolace zaměřené na USA současného prezidenta Donalda Trumpa. Bude to přiblížení politice Baracka Obamy.

Pro Evropu bude přínosem větší zapojení a vliv USA v globálním prostředí a světě. Od roku 2017, kdy Trump v prezidentském úřadu vystřídal Obamu, se politika Ameriky změnila. Zaměřila se více na sebe. Trump se pomocí volebních slibů snažil praktikovat protekcionismus v mezinárodním obchodu, snažil se vystupovat tak, že USA nepotřebují žádné mezinárodní organizace, které je podle něj spíše poškozují. Chtěl Ameriku spíše izolovat.

Návrat k rozjednaným paktům

Naopak za vlády Joe Bidena dojde k přiblížení ke strategii USA do začátku roku 2017, kdy začal Trump úřadovat. Evropa bude z politické změny v USA profitovat. Cíle, které má, jsou velmi podobné cílům, které hlásá Biden. USA chtějí např. zvážit návrat k některým rozjednaným mezinárodním paktům, v nichž Amerika hrála svoji důležitou roli a mezitím už z některých vystoupila, nebo chce vystoupit.

Jde o její zpochybněnou roli ve Světové obchodní organizaci (WTO), formálně chce příští rok vystoupit z Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO), Trump také skoncoval s Pařížskou dohodou.

PSALI JSME:
Bidenova obchodní politika: Částečný reset

Toho všeho Evropa litovala. Teď se ale zdá, že USA chtějí v rámci těchto aliancí opět hrát vůdčí roli, což je pro Evropu vzhledem k sdíleným hodnotám výhodnější, než kdyby se na uvolněné místo drala třeba Čína.

Druhý důvod je především ekonomický. Trump se snažil chránit americký průmysl před konkurencí, vyvolal obchodní války s hlavními obchodními partnery USA včetně Číny disponující druhou největší ekonomikou světa, hrozil například uvalením cel na dovoz automobilů z EU. Obchodní války v letech 2018–2019, předtím než udeřil koronavir začátkem tohoto roku, oslabovaly růst světové a hlavně evropské ekonomiky.

Ačkoliv Biden bude narušené alianční kontakty obnovovat pozvolna, je patrné, že se bude chtít s Evropou domluvit. USA s Evropou budou řešit i sporná témata, například zdanění největších amerických technologických firem v Evropě, případně uvolnění obchodu, třeba obchodních bariér zemědělství v Evropě. Přesto se USA a Evropa budou snažit najít společnou řeč v mezinárodním obchodu tak, aby nedocházelo k jeho paralyzování a aby nebyl ochromen růst světové ekonomiky.

USA navíc budou potřebovat Evropu, jak Biden naznačuje, i kvůli tomu, že chtějí dosáhnout svých cílů s Čínou. Politika vůči Číně bude jiná, než byla doposud, a Evropa bude mít roli spojeneckou. Dva největší ekonomické bloky tak mohou spolupracovat a vytvoří na Čínu větší tlak.

PSALI JSME:
Nová americká cla by nejvíce zasáhla německé automobilky a český autoprůmysl

Vliv na vztahy EU a Spojeného království

Dalším velkým tématem v Evropě je nyní brexit, který by se mohl stát třetím důvodem, proč by mohla Evropa profitovat z výsledku listopadových voleb v USA. Vyjednávání EU s Británií vrcholí, koncem roku končí přechodné období. Vliv politické změny v USA do vztahů Unie a – Spojeného království je patrný. Zatímco Trump se snažil Evropu spíše oslabit, považoval ji za hlavního konkurenta USA, Biden ji bude chtít brát jako spojence.

Z komentářů vůči brexitu vyplývá, že USA budou tlačit na to, aby Evropa nebyla oslabená. Budou tlačit na dohodu EU a Spojeného království, aby nedošlo k tvrdému neřízenému brexitu, který by Evropu včetně Velké Británie trvale poškodil. Ve stejném směru si USA nepřejí narušení Velkopáteční dohody z roku 1998, která přinesla mírovou stabilitu na území irského ostrova.

Páky na to Biden má. Spojené království je totiž závislé na USA, protože mimo jiné obchodní dohoda s USA bude tvořit čelní místo v systému, který by měl nahradit dosavadní volné obchodní a hospodářské propojení ekonomiky.

Autor je analytik společnosti SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Brexit bez dohody? Bojím se více o unii, než o Velkou Británii,“ říká historik Martin Kovář

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.