Na burzu Nasdaq vstupuje provozovatel největšího on-line tržiště s kryptoměnami. Bitcoin stoupá

Analýza
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny bitcoinu se včera dopoledne ke svému historickému maximu. Tohoto maxima dosáhla před takřka měsícem, 13. března, kdy se bitcoin prodával až za 61 742 dolary. Včera se dostal až na cenu 61 229 dolarů za kus. V korunách zaostala cena bitcoinu za svým březnovým historickým rekordem jen o několik málo tisíc, když se včera prodávala až za více než 1 340 000 korun.
Je pravděpodobné, že cena bitcoinu brzy překoná svůj historický rekord. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bezprostředním důvodem opětovného cenového vzestupu bitcoinu je chystaný vstup na burzu společnosti Coinbase Global, která provozuje největší kryptoměnovou burzu v USA, Coinbase. K debutu na burze Nasdaq by mělo dojít už tuto středu. Šlo by o historicky první vstup na burzu některé z významných společností z oboru kryptoměn, resp. kryptoaktiv.

Coinbase Global plánuje vstoupit na Nasdaq prostřednictvím přímého zalistování, tedy nikoli prostřednictvím primárního úpisu akcií. Při přímém zalistování firma, jež na burzu vstupuje, nespolupracuje s investiční bankou tak jako při primárním úpisu. Vstup na burzu bez asistence upisující investiční banky je levnějším způsobem získání kapitálu, avšak cena akcie je v takovém případě výsledkem výhradně jen působení tržní poptávky a nabídky.

V rámci přímého zalistování se na burze prodávají pouze vlastnické podíly stávajících zaměstnanců dané firmy nebo jejích dosavadních investorů, kteří se tyto podíly nebo jejich část rozhodli po přeměně v akcie nabídnout veřejnosti.

Na rozdíl od primárního úpisu akcií, kdy vznikají zcela nové akcie dané společnosti – proto se někdy hovoří o „primární emisi“, v případě přímého zalistování se pouze již existující podíly mění na veřejně obchodovatelné akcie. Tudíž nedochází ke vzniku nových vlastnických cenných papírů, pročež ty stávající nejsou ani „rozředěny“.

PSALI JSME:
Anatomie propadů indexu Nasdaq 100 a psychologie investorů

Coinbase Global uvádí, že přímé zalistování upřednostňuje před tradičnějším postupem primární emise z toho důvodu, že „demokratizuje přístup a příležitosti pro všechny investory“. Přímé zalistování však roste poslední dobou na popularitě šířeji.

Uplatnily jej při vstupu na burzu také třeba Spotify nebo Slack. Minimálně z části za jeho stoupající oblibou stojí to, že firma vstupující na burzu nemusí platit tučné poplatky upisující bance (či bankám), čímž pádem ovšem ani není upisovatelem nastavena upisovací cena.

Středeční zahájení veřejného obchodování s akciemi kryptoměnového on-line tržiště Coinbase je jedním z nejdůležitějších milníků v celé více než dvanáctileté historii kryptoměn. Dává totiž možnost vézt se na růstové vlně kryptoměn i těm, kteří mají za to, že tato růstová vlna není opřena o skutečnou vnitřní hodnotu kryptoměn, ale je jen výsledkem přechodné mánie či módním výstřelkem.

Dokud budou existovat lidé, kteří věří, že kryptoměny v čele s bitcoinem mohou ustavit nový alternativní platební a transakční „ekosystém“, bude se dařit i burzám jako Coinbase. A bude se tedy také dařit akcionářům těchto burz, i když třeba samotnému bitcoinu či jiné kryptoměně nevěří. I když tedy například nevěří, že by kryptoměny mohli nahradit konvenční měny typu eura či dolaru.

PSALI JSME:
Rizikový trojúhelník Tesla-Bitcoin-Ark: Akcionáři jsou v pozoru

Coinbase není žádné „škvrně“. Podle předběžných výsledků za letošní první čtvrtletí by měla vykázat tržby 1,8 miliardy dolarů. To je více než 1,67 miliardy dolarů, kterou ve čtvrtém loňském utržila společnost ICE, majitel newyorské burzy.

Nejde však jen o velikost Coinbase. Investorům totiž také umožní uplatnit metody tradičních financí ve stále poměrně novém světě kryptoměn a kryptoaktiv. Modely diskontovaného hotovostního toku ve světě kryptoměn samy o sobě nelze uplatnit, pokud nedojde k výraznějšímu sblížení s tradičním světem financí, jaké představuje třeba právě nadcházející vstup kryptoměnové burzy Coinbase na tradiční burzu Nasdaq.

Na akcie Coinbase půjde uplatnit jak modely tradičních financí, tak i tradiční ukazatele typu podílu „P/E“, který zachycuje poměr ceny za akcii k zisku na akcii. Samozřejmě tím pádem hrozí i to, že se ukáže, že akcie Coinbase jsou nadhodnocené.

Což může znamenat, že se investoři začnou výrazněji obávat nadhodnocení i samotných kryptoměn. Jejich cenové výkyvy jsou nyní výsledkem spíše různých psychologických vln, které nejsou exaktně příliš podchyceny. To však vstup Coinbase na burzu alespoň částečně změní.

PSALI JSME:
Kryptoměny dobývají investiční svět

Burzám se daří, nejen když aktiva, která se na nich obchodují, rostou, nýbrž i když klesají. Vysoká kolísavost kryptoměn, která stále odrazuje řadu zejména konzervativnějších investorů, je tak vlastně základem ziskovosti Coinbase. Pro akcie burzy, jako je Coinbase, je nejhorší stabilita. Ta totiž zpravidla vyvolává útlum obchodní aktivity na burze, jež je pro ni klíčovým zdrojem ziskovosti.

I konzervativní investor do akcie této burzy uvítá, pokud aktiva, s nimiž se na ní obchoduje, tedy kryptoměny, budou co možná nejrozkolísanější. Navíc, i pokud by nakonec místo bitcoinu začala světu kryptoměn – a nakonec možná i světu jako takovému – dominovat jiná kryptoměna, akcionář Coinbase opět nezapláče. Jeho akcie bude zhodnocovat, ať se bude na burze dominantně obchodovat s bitcoinem, nebo jinou z tisíců dalších kryptoměn.

Vstup Coinbase Global na burzu každopádně dále popularizuje a legitimizuje bitcoin a další kryptoměny v očích nejširší veřejnosti. Lze tak předpokládat, že tento krok opět zvýší povědomí nejširší veřejnosti o kryptoměnách i její ochotu do nich část svých peněz vložit. Je tak pravděpodobné, že cena bitcoinu brzy překoná svůj výše zmíněný historický rekord.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jako sázka do loterie. Kdo do bitcoinu chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru