Na Čechy dolehlo lednové zdražování. Důvěra v českou ekonomiku je nejníže od léta 2014

Názor
Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň od léta 2014. Hlavní příčinou byl pokles důvěry spotřebitelů.
Na Čechy dolehlo lednové zdražování. Důvěra v českou ekonomiku je nejníže od léta 2014. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelům se s příchodem nového roku zhoršila nálada, neboť si přečetli nové ceníky, takže už ví, že si letos připlatí třeba za elektřinu nebo za vodné a stočné. V novém roce jim zdražuje také tabák či tvrdý alkohol, ani to náladu nezlepší. Na inflaci, jaká na přelomu roku panuje, nebyli dlouhá léta zvyklí. Vždyť míra spotřebitelské inflace je nejvyšší od roku 2012. A i to pochopitelně náladu spotřebitelům spíše kazí.

Obava z dalšího růstu cen však mezi spotřebiteli nenarůstá. Zdá se, že lednový „náraz“ je opravdu do značné míry jednorázový. Navíc třeba v případě vodného a stočného mohou už od května počítat se zlevněním, protože dojde ke snížení sazby DPH na vodné a stočné.

Podnikatelé ve stavebnictví mají horší náladu, neboť stavební trh se vyvíjí „ode zdi ke zdi“. Po pokrizových, hubených letech, která skončila vlastně teprve v roce 2016, rychle přišla léta tučná, dá se říci až „přetučnělá“.

PSALI JSME:
Ceny bydlení, elektřiny, vepřového, cukru či tvrdého alkoholu citelně rostou

Stejně jako organismus, který si během hubených let zvykne jen na malý přísun potravy, nemá kapacitu vstřebat „nášup“ let „přetučnělých“, nedisponuje ani tuzemské stavebnictví kapacitou absorbovat nynější nárůst poptávky.

Kapacitní omezení plyne z toho, že během hubených let odešla z byznysu řada stavebních firem. Snížily se také početní stavy zaměstnanců ve stavebnictví. Na přehřátém trhu práce a v době rekordně nízké míry nezaměstnanosti je pro stavební firmy obtížné získávat nové vhodné zaměstnance, což samozřejmě kapacitní omezení stavební produkce jen utužuje. Nedostatek vhodné pracovní síly kazí podnikatelům ve stavebnictví momentálně náladu nejvíce.

V průmyslu stojí za zhoršováním nálady mezinárodní situace. Problémy mají například subdodavatelé automobilovému průmyslu, ale také hutnický či těžební průmysl. Zdá se však, že letos by se mohla situace stabilizovat. Zmírňuje napětí kolem obchodní války USA a Číny i kolem brexitu, přičemž se zároveň zastavuje propad německé ekonomiky a tamního průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v únoru mírně snížila, rozhodně není depresívní. V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru