Na českém trhu je od loňska 38 nových značek, konečně i LEGO

Pokud chtěli tuzemští fanoušci nakupovat LEGO v kamenných prodejnách dánského výrobce hraček, museli se vydat za hranice – nejblíže to měli do Drážďan, Mnichova nebo Norimberku. Od loňského podzimu je ale vše jinak, když byla v Praze otevřena první tuzemská značková prodejna legendárních kostiček. LEGO se tak stalo jednou z celkem 38 značek, které k nám loni přišly.
LEGO se loni stalo jednou z celkem 38 značek, které vstoupily na tuzemský maloobchodní trh. Prodejna sídlí v prežském OC Westfield Chodov. Ilustrační foto: LEGO

Tento počet je shodný s rokem 2021, kdy byl příchod 38 brandů zčásti dán odložením některých vstupů kvůli pandemii. Je to zároveň zhruba o polovinu více než v letech 2019 (22 značek) a 2020 (25 značek).

„V regionu střední a východní Evropy je vstupní branou pro značky již tradičně právě Česká republika, a to díky své kupní síle a přetrvávající oblibě Prahy ze strany zahraničních návštěvníků, kteří tvoří zásadní zdroj maloobchodních příjmů,“ informoval naši redakci Jan Kotrbáček ze společnosti Cushman & Wakefield.

Zásadní pro český trh byly podle něj vstupy dvou luxusních módních značek do Pařížské ulice: Svou prodejnu v ní loni otevřela Balenciaga a Chanel. Módní odvětví je již tradičně silně zastoupené, ať už jde o značky oblečení (např. Maje, Sandro, Jacadi Paris), doplňků a šperků (Messika, Teilor), obuvi (Buzz), případně módního sportovního oblečení (JOTT, Sport Vision).

Značky, které do ČR nově vstoupily v roce 2022

Zdroj: Cushman & Wakefield. *Pozn.: Tato značka na českém trhu již v minulosti působila – jde o tzv. re-entry (opakovaný vstup).

Velice silně (11 značkami) byl loni zastoupen i segment nábytku, vybavení pro domácnost a elektroniky. Vstoupili k nám např. prodejci nábytku Minotti a Stosa Cucine (kuchyně), matrací Dorelan a Materasso, elektroniky HP, vybavení pro domácnost Home & You (opakovaný vstup) či TecTake nebo kuchyňského vybavení Tefal.

Z ostatních odvětví stojí za zmínku například otevření první české prodejny značky LEGO, v segmentu stravování pak kavárna Cappuccineria či prodejna lahůdek House of Julius Meinl. Podobně jako v minulosti otevřela naprostá většina značek svoji první českou prodejnu v Praze, v šestnácti případech v obchodních centrech a ve čtrnácti na hlavních nákupních třídách.

Šest provozoven najdeme v kancelářských objektech – tam často mají své showroomy prodejci prémiového nábytku, ale vzhledem k vhodné skupině zákazníků tu otevřela i posilovna nebo kavárna. Nejvíce značek k nám přišlo z Francie – většina z těchto devíti prodává oblečení nebo doplňky. Sedm značek je italských – hlavně prodejci nábytku či matrací a také dvě kavárny.

PSALI JSME:
Primark i Versace. V Česku se usídlilo rekordních 29 nových značek

Přestože nedávná pandemie a s ní související omezení maloobchodu vyvolaly určité obavy o budoucnost sektoru, aktivita značek na českém trhu neutuchá. Tým pronájmu maloobchodních ploch Cushman & Wakefield se loni podobně jako předchozí rok podílel na dvou stovkách transakcí o celkové ploše cca 60 tisíc metrů čtverečních.

A už i pro tento rok ví o mnoha významných transakcích, mimo jiné v segmentu stravování. „Svou první pobočku v Česku otevře americký fast food Popeyes. Významné bude také otevření první pobočky italské sítě restaurací Rossopomodoro v obchodním centru Palladium či vstup italského wine & food konceptu Signorvino,“ uvedl Kotrbáček.

Tržní aktivitu podpoří vznik nových kvalitních komerčních projektů, jež nabídnou nové možnosti pro maloobchodní pronájem. V Praze Na Příkopě se staví projekt 100 Yards, v Pařížské ulici se po rekonstrukci otevřou projekty Pařížská 25 a Pařížská 30 (Fairmont Golden Prague Hotel). Plánuje se také otevření nového multifunkčního projektu Masaryčka a rozšíření OC Letňany.

PSALI JSME:
Star Wars, Batman a Disney. I Lego musí inovovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika v mírné recesi

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB