Na českém trhu přibývá firem vlastněných Slováky, Poláky či Ukrajinci

V posledních letech na českém trhu výrazně přibylo firem, které patří do vlastnictví slovenských, polských či ukrajinských podnikatelů. Počet těchto společnosti se za posledních sedm roků zvýšil o více než deset tisíc.
Nejvýrazněji přibylo slovenských majitelů, za posledních sedm let o více než pět tisíc. Foto: Pixabay

V České republice existovalo ke konci letošního září necelých 490 tisíc firem. Jak ukazují statistiky společnosti CRIF z posledních let, okolo čtyř pětin z nich mělo české majitele. Zhruba dvacetiprocentnímu podílu zahraničních majitelů dlouhodobě vévodí ruští vlastníci, jejich počet však v posledních letech klesá.

„Faktorů, díky kterým je mezi zahraničními vlastníky nejvíce těch z Ruska, je více. Od historické souvislosti přes nízkou jazykovou bariéru. Při bližším zkoumání této podnikatelské základny ale zjistíme, že 43 procent ruských firem v Česku nevytváří žádné podnikatelské aktivity,“ uvedla Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode.

PSALI JSME:
Česko nebo Slovensko? Kde je více podnikatelských subjektů a jak si vedou?

Významný je podle Štěpánové také fakt, že prostřednictvím podnikání Rusové mohou získat dlouhodobé povolení k pobytu. ČR pak také může sloužit jako brána pro vstup na trhy EU.

Zatímco počet ruských majitelů v posledních letech spíše klesá, vysoký nárůst naopak zaznamenali vlastníci ze sousedských slovanských zemí. Nejvýrazněji přibylo slovenských majitelů, za posledních sedm let o více než pět tisíc. Kromě Slováků udělali největší vzestup také Ukrajinci, jejichž podniků zde přibylo přes dva a půl tisíce, a Poláci. V jejich případě to bylo o necelé dvě stovky firem méně.

„U polského a slovenského kapitálu může jít o logickou snahu využít vzájemné blízkosti ekonomik a snahy těžit z potenciálu většího trhu. Česká republika má nejvyšší rating ze všech postkomunistických zemí od všech hlavních ratingových agentur, takže tok kapitálu naším směrem je logický. S nízkým zadlužením, vysokou mírou stability a fungujícím právním prostředím jsme dobré místo pro investice,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Zdeněk Rosenberg.

PSALI JSME:
Rumunské rekordy v ČR: „Skokani pětiletky“ i špatná platební morálka

Důvody, proč zahraniční vlastníci působí v českých firmách, mohou být podle odborníků různé. „Vedle zájmu otevřít filiálku či snahy tuzemských firem získat silného zahraničního partnera s majoritním podílem to mohou být i investiční pobídky, geografická výhodnost, určitá míra stability, bezpečnosti nebo v posledních letech ekonomická migrace,“ vysvětlila Štěpánová.

Podle analytika Štěpána Hájka ze společnosti Bossa by měl počet zahraničních vlastníků českých firem v budoucnu dále růst. „Dosavadní politika vlastníků českých firem ze zahraničí žádné výraznější změny nepřinesla a dá se očekávat, že jejich počet bude dále růst. Ovšem zatímco roste počet společností ovládaných zahraničními vlastníky, objem základního kapitálu klesá v posledních letech o desítky miliard ročně. Právě zahraniční kapitál je přitom pro Česko zásadní, jeho další pokles se v tak budoucnu může ukázat jako problém,“ uzavřel analytik.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru