Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost?

Poradna
Pořízení bytu či domu je pro řadu z nás často největší investicí, jakou v životě učiníme. I když vybraná nemovitost může na první pohled působit dokonale, není radno nechat se unést emocemi. Odborníci radí nepodlehnout tlaku prodávajícího, dát si na čas a důkladně si prověřit předmět potenciální koupě.
Pro mladé rodiny je stěžejní otázka, zda je v obci škola a školka, nebo zda budou muset děti vozit někam jinam. Foto: Pixabay

Důležitou roli při výběru nemovitosti hraje lokalita, v níž se byt či dům nachází. Mimo centrum velkých měst je třeba zvážit, zda daná obec nebo město nabízí vyhovující občanskou vybavenost. Pro mladé rodiny je například stěžejní otázka, zda je v obci škola a školka, nebo zda budou muset děti vozit někam jinam.

Za prověření stojí i dopravní situace. Ta se často liší podle denní doby, a i když třeba během dopolední prohlídky nemovitosti nebyl problém dostat se k ní během pár minut a v klidu zaparkovat, v jinou dobu už mohou nastat problémy. Málokdo chce každé ráno prosedět v nekonečných kolonách a po práci ještě hledat místo k parkování. Za zkoušku – i když převážně jezdíte autem – stojí i hromadná doprava do místa potenciálního bydliště.

PSALI JSME:
Výhradu vlastnictví si můžete nově sjednat také u nemovitosti

Prověřte si okolí

Dalším, a zároveň i často podceňovaným, bodem je prověření okolí a budoucí zástavby. „Ze zahrady či louky vedle vyhlédnuté nemovitosti se snadno může vyklubat stavební parcela, na níž za pár měsíců vyroste další dům, který bude překážet ve výhledu z balkonu či okna. Informace o vedlejších pozemcích jsou přitom snadno dostupné on-line,“ říká Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

V aplikaci Chytremapy.cz, kterou firma provozuje, lze díky kombinaci pravidelně aktualizované ortofotomapy celé České republiky a propojení s katastrem nemovitostí snadno zkontrolovat, jak je na tom sousední pozemek, tedy zda je to pole nebo stavební parcela. Informace lze zjistit také v územním plánu obce, jenž je k nahlédnutí na příslušném městském úřadu a který je někdy zveřejněn i na webových stránkách města či obce.

PSALI JSME:
Nebezpečí znehodnocení pozemku: Zřízení služebnosti inženýrské sítě

Prověřte si majitele

Velmi důležitý je i samotný prodávající. Zvlášť to platí v případech, kdy prodej probíhá takzvaně napřímo, tedy bez asistence realitní kanceláře. „V prvé řadě je třeba si ověřit, že prodávající je skutečně majitelem bytu, případně jde o společné jmění manželů, a že k prodeji bude třeba souhlas obou manželů. K tomu poslouží aktuální výpis z listu vlastnictví, který lze za poplatek získat na katastru nemovitostí, on-line, případně na pobočkách Czechpointu na každé poště,“ vysvětluje Pavel Šalomon, hlavní konzultant společnosti Denarius Gold.

Pozornost je přitom nutné věnovat nejen údajům o majiteli, ale také o omezení vlastnického práva, jako je věcné břemeno či zástavní právo. „V případě, že na nemovitosti vázne zástavní právo, není třeba věšet hlavu. Ve většině případů je to kvůli hypotečnímu úvěru majitelů. V takovém případě se dá hypotéka při koupi vyplatit nebo převzít,“ dodává Šalomon.

Na listu vlastnictví je rovněž uvedeno, jestli v současnosti probíhá další řízení, jež by mohlo nákup znevýhodnit. Písmeno „P“ upozorní na plombu, jíž se mění stav nemovitosti a na kterou je třeba si dát při koupi bytu pozor.

PSALI JSME:
Koupili vymalovaný domek na hypotéku. Zplesnivěl tak, že i podlaha hřeje

Prověřte si stav nemovitosti

Pokud se zájemci líbí lokalita a s koupí nemovitosti se nepojí žádné právní problémy, měl by si v neposlední řadě ještě řádně prověřit samotnou nemovitost. Například v Registru územní identifikace, adres a nemovitostí si mohou zobrazit některé informace, jako jsou např. použité materiály na výstavbu nemovitosti, druh vytápění či napojení na kanalizaci.

Přímo v domě nebo bytovém domě by se pak kupující měl zaměřit na stav celého domu od střechy a půdy přes vnitřní rozvody až po fasádu. U bytu je pak třeba prověřit podlahy, veškeré rozvody, okna, koupelnu, kuchyň a toaletu. U domů určitě i statiku a izolace. Protože je málokterý kupující zároveň odborníkem na všechny tyto oblasti, není od věci obrátit se na stavební inspektory a specializované firmy.

PSALI JSME:
Jak reklamovat vadnou nemovitost?

Prověřte si důvod k prodeji

Už jsme také psali o tom, že zájemci o koupi bytu se často spoléhají pouze na informace, které jim podá realitní kancelář nebo vlastník nemovitosti. Při prodeji nemovitosti by prodávající ale měl písemně doložit její technický stav. V opačném případě může následujících pět let odpovídat za každou nalezenou vadu.

Je proto dobré znát důvod, proč byt majitel prodává, jaké jsou vztahy v domě, jaká je skladba jeho obyvatel, a jaké jsou případné problémy, které obyvatele domu tíží. Zjistit byste si také měli případné nedoplatky do fondu oprav, daňové nedoplatky, exekuce na majitele a další nepříjemnosti, které vás jako nového majitele mohou nepříjemně překvapit.

Pro případný budoucí spor je rozhodující jakou formou a v jaké podobě bude prodávající předkládat kupujícímu informace o nemovitosti a jak budou vypovídající ve vztahu k faktickému stavu nemovitosti. Pokud prodávající nechá klienta nemovitost shlédnout a písemně nedoloží faktický stav nemovitosti v ten daný okamžik, kdy dochází ke kupní smlouvě, vystavuje sám sebe velikému riziku.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.