Na další změkčení exekucí doplatí i řemeslníci, rodiče či obce, varuje studie

Novelizace exekučního řádu obsahuje další sadu návrhů, které výrazně znevýhodňují postavení věřitelů. Pozitivní dopady na dlužníky jsou přitom velmi diskutabilní, utažení práv věřitelů je naproti tomu nekompromisní. K takovým závěrům došli autoři nové studie dopadů novely exekučního řádu z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
Novelizace exekučního řádu obsahuje další sadu návrhů, které výrazně znevýhodňují postavení věřitelů. Pozitivní dopady na dlužníky jsou přitom velmi diskutabilní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle průzkumu CETA se sníží vymahatelnost o dalších dvacet procent. „To implikuje přímé negativní dopady na veřejné finance ve výši minus 12,2 miliardy korun ročně jen na ušlé DPH, po započítání příslušenství jde zhruba o dvojnásobek,“ uvádí studie.

Věřiteli přitom nejsou jen finanční instituce, ale také obce, malé firmy, řemeslníci či rodiče vymáhající výživné. Ti všichni zaplatí za to, že z dlužníků nebude možné prakticky vůbec vymáhat zejména menší pohledávky, dokládá studie.

Krátkozraký populismus

Studie analyzuje obě navrhované novely – vládní a poslaneckou – a upozorňuje na nežádoucí dopady regulace. Vychází z vlastního průzkumu provedeného mezi věřiteli z různých odvětví. Podle ředitele výzkumu CETA Aleše Roda se však již několik let razantně posiluje postavení dlužníků na úkor věřitelů.

„Dlužníci jsou pro politiky atraktivní voličská skupina, ovšem populismus v této oblasti je krátkozraký. Věřitel je totiž také zaměstnavatel, živnostník nebo samoživitelka,“ dodává Rod.

Růst cen i šedé ekonomiky

V rámci reakce na případné přijetí novely je podle studie možné očekávat nežádoucí dopady, neboť věřitelé musí pracovat s rizikem uvíznutí zdrojů v nedobytných dluzích.

„Pozitivní dopady na dlužníky jsou diskutabilní, dopady na věřitele nekompromisní. Povede to k přenášením nákladů na zákazníky, upracováním smluvních podmínek v jejich neprospěch či k vymáhání skrze pochybné agentury,“ dodal analytik CETA Jakub Žofčák.

Novelu považuje za výrazný impulz k růstu stínové ekonomiky. Celou studii CETA najdete zde.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Miroslav

    Pokud si nekdo pujci a vi ze nebude schopen splacet, je to podvod. A je ho mozne resit podle nasich zakonu.
    To ze se to nedeje je potiz nasi neschopne a pomale justice.
    Ale uverove firmy maji moznost jiz dopredu vedet komu pujcuji. A vi casto dobre, ze ten clovek je v pasti. Ale stejne maji spocitano, ze neco z neho vyrazi, pak mozna neco prida exekutor a voala, co nas zajimaji znicene lidske osudy?
    Oddluzeni by melo byt stejne razatni jako v USA

  2. Ja Jan

    Jinak řečeno, když exekutoři okradou dlužníka, je to v pohodě. Naopak je to špatné. Zajímavé. A že nikdo neřeší beztrestné násobení částky.

  3. PM Petr Majevský

    Věřitelé mohou poděkovat nenažraným exekutorům.Jejich postup při exekucích má v příliš mnoha případech znaky loupeže,ne vyrovnání dluhu.Jak je uvedeno výše,exekutoři okradou dlužníka a za dluh 50 000 mu prodají střechu nad hlavou v hodnotě 10x vyšší.K tomu připočítají své údajně odměny dlužníkovi pak laskavě předají z půl milionu 150 000.Tak se nedivte.Exekutorovi stačí shoda jmen a jde zabavovat někomu,kdo nic nedluží a není proti tomu odvolání.Vše je dáno zlodějskými soukromými exekutory.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB