Na další změkčení exekucí doplatí i řemeslníci, rodiče či obce, varuje studie

Novelizace exekučního řádu obsahuje další sadu návrhů, které výrazně znevýhodňují postavení věřitelů. Pozitivní dopady na dlužníky jsou přitom velmi diskutabilní, utažení práv věřitelů je naproti tomu nekompromisní. K takovým závěrům došli autoři nové studie dopadů novely exekučního řádu z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
Novelizace exekučního řádu obsahuje další sadu návrhů, které výrazně znevýhodňují postavení věřitelů. Pozitivní dopady na dlužníky jsou přitom velmi diskutabilní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle průzkumu CETA se sníží vymahatelnost o dalších dvacet procent. „To implikuje přímé negativní dopady na veřejné finance ve výši minus 12,2 miliardy korun ročně jen na ušlé DPH, po započítání příslušenství jde zhruba o dvojnásobek,“ uvádí studie.

Věřiteli přitom nejsou jen finanční instituce, ale také obce, malé firmy, řemeslníci či rodiče vymáhající výživné. Ti všichni zaplatí za to, že z dlužníků nebude možné prakticky vůbec vymáhat zejména menší pohledávky, dokládá studie.

Krátkozraký populismus

Studie analyzuje obě navrhované novely – vládní a poslaneckou – a upozorňuje na nežádoucí dopady regulace. Vychází z vlastního průzkumu provedeného mezi věřiteli z různých odvětví. Podle ředitele výzkumu CETA Aleše Roda se však již několik let razantně posiluje postavení dlužníků na úkor věřitelů.

PSALI JSME:
Poslanci si kupují masu neplatičů. Smáznou jim dluhy bez špetky snahy něco vrátit

„Dlužníci jsou pro politiky atraktivní voličská skupina, ovšem populismus v této oblasti je krátkozraký. Věřitel je totiž také zaměstnavatel, živnostník nebo samoživitelka,“ dodává Rod.

Růst cen i šedé ekonomiky

V rámci reakce na případné přijetí novely je podle studie možné očekávat nežádoucí dopady, neboť věřitelé musí pracovat s rizikem uvíznutí zdrojů v nedobytných dluzích.

„Pozitivní dopady na dlužníky jsou diskutabilní, dopady na věřitele nekompromisní. Povede to k přenášením nákladů na zákazníky, upracováním smluvních podmínek v jejich neprospěch či k vymáhání skrze pochybné agentury,“ dodal analytik CETA Jakub Žofčák.

Novelu považuje za výrazný impulz k růstu stínové ekonomiky. Celou studii CETA najdete zde.

PSALI JSME:
Většina Čechů už má neplatičů plné zuby. Další úlevy dlužníkům odmítá

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud si nekdo pujci a vi ze nebude schopen splacet, je to podvod. A je ho mozne resit podle nasich zakonu.
    To ze se to nedeje je potiz nasi neschopne a pomale justice.
    Ale uverove firmy maji moznost jiz dopredu vedet komu pujcuji. A vi casto dobre, ze ten clovek je v pasti. Ale stejne maji spocitano, ze neco z neho vyrazi, pak mozna neco prida exekutor a voala, co nas zajimaji znicene lidske osudy?
    Oddluzeni by melo byt stejne razatni jako v USA

  2. Jinak řečeno, když exekutoři okradou dlužníka, je to v pohodě. Naopak je to špatné. Zajímavé. A že nikdo neřeší beztrestné násobení částky.

  3. Věřitelé mohou poděkovat nenažraným exekutorům.Jejich postup při exekucích má v příliš mnoha případech znaky loupeže,ne vyrovnání dluhu.Jak je uvedeno výše,exekutoři okradou dlužníka a za dluh 50 000 mu prodají střechu nad hlavou v hodnotě 10x vyšší.K tomu připočítají své údajně odměny dlužníkovi pak laskavě předají z půl milionu 150 000.Tak se nedivte.Exekutorovi stačí shoda jmen a jde zabavovat někomu,kdo nic nedluží a není proti tomu odvolání.Vše je dáno zlodějskými soukromými exekutory.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru