Na dovolené si Češi s bezpečným internetem hlavu příliš nelámou

Průzkum
S bezpečností na internetu si Češi na cestách hlavu příliš nelámou. Kontrola e-mailu (76 %), sociální sítě (59 %) a zprávy (58 %) jsou nejčastějším důvodem, proč se na dovolené připojí k internetu. Internetové bankovnictví si ale téměř polovina dotázaných (45 %) nekontroluje. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu České bankovní asociace (ČBA).
Češi si na dovolené s bezpečným internetem hlavu příliš nelámou. Ilustrační foto: Pixabay

Přitom pravidelnou kontrolou odchozích plateb lze např. zjistit případné zneužití platební karty. S tím samozřejmě souvisí také způsob přihlašování k internetu. Celá třetina českých turistů se připojí na jakoukoli síť, aniž by věděla, zda je bezpečná.

„Nikdy nevíte, kdo má nad sítí kontrolu a kdo vás sleduje,“ upozorňuje Tomáš Hládek, expert na kyberbezpečnost a platební styk ČBA. „Během surfování po internetu mějte vždy na paměti bezpečnost připojení a ochranu svých dat. Pokud to jde, přihlašujte se přes svá mobilní data, případně pouze přes zabezpečenou Wi-Fi síť,“ dodává.

S nějakou formou podvodu během dovolené v zahraničí má podle ČBA zkušenost neuvěřitelných 40 % českých turistů. Podle staršího průzkumu asociace 40 procent lidí netuší, že existují antivirové programy pro mobilní telefony. Tři čtvrtiny lidí nevnímají sociální sítě jako rizikový nástroj, přestože se každý desátý Čech již setkal s hackerským útokem, a to právě zejména přes sociální sítě, nebo e-mail.

PSALI JSME:
Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru