Na dovolenou nejezdí čtvrtina Čechů. Naopak každý pátý ji letos zvládne u moře i na chalupě

Průzkum
Většina Čechů má o letošní dovolené jasno. Tábory těch, kteří vyrazí do zahraničí, nebo naopak zůstanou v České republice, jsou vyrovnané, nicméně asi pětina lidí plánuje zvládnout obojí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sodexo, provedeného agenturou Ipsos na vzorku 1000 respondentů. Z průzkumu MS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu (1002 respondenti) zase vyšlo najevo, že čtvrtina lidí na dovolenou vůbec nejezdí.
Nejoblíbenější formou dovolené je ta u moře. Foto: Pixabay

„Zjistili jsme, že na dovolenou vůbec nejezdí každý čtvrtý Čech, konkrétně 24 % dotázaných. Potvrdilo se i to, že Češi jsou hodně rodinně založení a letní volno chtějí trávit v kruhu rodiny a blízkých. Možná i proto preferují jednoduché cestování formou zájezdu, kde mají všechno bez starostí předem zajištěné,“ uvádí Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

„Domácností, které si dovolenou nemohou dovolit, není vůbec málo. V roce 2017 si dovolenou muselo odpustit 27,3 procenta českých domácností, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Přesně taková část z nich si nemohla dovolit ani týdenní dovolenou mimo domov, ani tedy u moře nebo v zahraničí,“ říká k tomu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Češi podle průzkumu Sodexo preferují tradiční formy ubytování v hotelích a penzionech. Kempování (ať už ve stanu, nebo v karavanu) holduje asi 13 % dovolenkářů, trávit volno na chatě či chalupě považuje za dovolenou necelých deset procent respondentů.

Trojici nejoblíbenějších forem dovolených tvoří dovolená u moře (47 %), výlety v přírodě (43 %) a „jakákoliv dovolená, kde se dá tzv. vypnout“ (40 %). Obliba poslední ze zmiňovaných variant roste spolu s věkem a průzkum také ukázal, že například takový relax u moře vůbec není snem lidi před důchodem. Největší zájem o něj mají nejmladší věkové skupiny a s rostoucím věkem tato preference klesá.

Podobné je to s cestováním a sportem v přírodě, vyhovuje spíše mladším ročníkům. Obecně lze říci, že mladí lidé jsou více nadšení pro všechny formy dovolené a výrazně více než jiné věkové skupiny se zajímají o cestování do exotických zemí (39 % vs. průměr 19 %) nebo poznávání nových lidí (21 % vs. 11 % průměr).

PSALI JSME:
Na dovolenou s cestovkou? Zájem Čechů se vrací

Zadlužovat se kvůli dovolené? Nesmysl

Mladí lidé si na dovolenou také nejčastěji musí naspořit, zatímco nejvíce lidí, kteří ji zvládnou bez problémů pokrýt ze svých pravidelných příjmů, je mezi věkovou skupinou 55 až 65 let. I tak ale platí, že si na dovolenou šetří téměř tři čtvrtiny lidí.

S průzkumem Sodexo jsou ale v kontrastu čísla z průzkumu ING: Na dovolenou prý šetří jen minimum Čechů, a pokud ano, činí tak v rámci spoření na ostatní věci, nebo na ni peníze začnou odkládat zvlášť až v době, kdy ji plánují.

„Odpustit si dovolenou nebo jen zvolit levnější variantu dokáže pouze 3,7 % lidí. Desetina Čechů, kteří si spoří na dovolenou, přiznává, že se zároveň kvůli dovolené ještě zadlužuje,“ komentuje výsledky dalšího průzkumu Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING.

„Brát si úvěr na dovolenou je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se opravdu nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených,“ domnívá se Kovanda.

PSALI JSME:
Čtvrtina českých domácností si letos nemohla dopřát ani týdenní dovolenou, tržby cestovek ale i tak jsou a budou rekordní

Čtvrtina Čechů na dovolené drží peněženku zkrátka

Na stejné místo se podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny místo vrací jen 15 % dovolenkářů. Více než polovina (57 %) naopak každoročně vybírá nové země a místa, dalších 28 % pak mění alespoň letovisko v rámci jednoho státu. I díky tomuto konzervativnímu přístupu k cestování Čechy málokdy čekají nepříjemnosti s ubytováním na místě. Jen každý šestý oslovený zažil, že by dostal jiné ubytování, než měl domluvené. A v osmi z deseti případů navíc bylo stejné nebo lepší, než si objednal.

Průzkum Sodexo také zjišťoval, co by lidé dělali, kdyby měli na dovolenou nejméně o deset tisíc korun více. Ukázalo se, že 28 % respondentů by zvolilo delší dovolenou a 27 % dotázaných by vyrazilo ještě na jednu dovolenou. Více než pětina lidí by si také nechala líbit větší luxus, jako třeba all inclusive. Skoro čtvrtina Čechů totiž musí na dovolené držet svou peněženku zkrátka a téměř další polovina se do podobné situace dostává v destinacích, kde je draho.

Pokud by ale Češi vyhráli milion a měli ho utratit za dovolenou svých snů, dokázali by se pořádně rozšoupnout. Nechyběl by třeba soukromý tryskáč a ostrov, špičkové restaurace, plavba na jachtě nebo pronájem luxusního sportovního auta. Předloni to ukázal průzkum společnosti Sazka.

PSALI JSME:
Privátní tryskáč a soukromý ostrov. Jak by Češi trávili dovolenou, kdyby vyhráli milion?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB