Na dovolenou s cestovkou? Zájem Čechů se vrací

Po letech se výrazně zvýšil podíl Čechů, kteří vyráží do zahraničí s cestovní kanceláří. Stoupl na 46 procent. S odvoláním na statistické údaje o tom informovala ERV Evropská pojišťovna.
V posledních letech více vyrážejí za hranice také senioři: Jejich počet se od roku 2014 zvýšil o téměř pět procent. Foto: Pixabay

Výraznější nárůst zaznamenaly kratší cesty na jednu až tři noci, kterých bylo meziročně o 36 % více a tvořily tak čtvrtinu všech zahraničních cest. Naopak delší cesty na čtyři a více nocí stagnovaly a bylo jich pouze o dvě procenta více. „Tato čísla potvrzují trend posledních let, kdy Češi vyráží do zahraničí sice na kratší dobu, ale vícekrát za rok,“ komentuje údaje Štěpán Landík, ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny.

Nárůst počtu Čechů, kteří volí dovolenou s cestovkou, vysvětlují do jisté míry také interní data největšího tuzemského srovnávače finančních produktů, portálu Porovnej24.cz. V posledních letech podle nich stále více vyrážejí za hranice také senioři: Jejich počet se od roku 2014 zvýšil o téměř pět procent.

„Nejaktivnějšími cestovateli jsou především senioři ve věku 60 až 65 let. Celkem tvoří 89 % ze všech seniorů, kteří si sjednávají cestovní pojištění. Občas se však vyskytnou i tací, pro něž není překážkou k objevování světa ani vyšší věk,“ říká Zbyněk Laisek, partner portálu Porovnej24.cz.

Trendy v letní dovolené

Meziročně vzrostl počet dovolených na čtyři a více nocí na celkových 5 038 000. Průměrná délka dovolené v roce 2018 byla 8,1 nocí. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) Češi nejčastěji vyrazili do Chorvatska, na Slovensko, do Itálie, Řecka, Rakouska, Egypta. Velký zájem bylo také o Turecko, které je spolu s Řeckem a Egyptem favoritem pro leteckou dovolenou i v letošním roce.

Nadpoloviční většina Čechů (56 %) preferovala cestu automobilem nebo autobusem, 41 % lidí letadlem. Leteckých cest bylo o 14,2 % více než v roce 2017. S tím koresponduje i nákup dovolené. Zatímco 54 % Čechů si ji zajistilo individuálně, 46 % využilo služeb CK. „Na dovolenou jsou kladeny stále vyšší nároky. Téměř třetina Čechů vyžaduje pětihvězdičkové hotely a 90 % klientů velkých cestovek volí stravování all inclusive i přesto, že ceny zájezdů pro letošní rok vzrostly o cca 15 %,“ říká Landík.

Problém s boeingy přetrvává

Snaha aerolinek modernizovat své flotily novými Boeingy 737 MAX měla kvůli fatálním haváriím těchto strojů paradoxně opačný účinek. Jak největší tuzemský přepravce SmartWings, tak i cestovní kanceláře ale údajně dělají maximum pro to, aby situace s letadly neměla na cesty klientů vliv.

Na možné komplikace při cestě na dovolenou kvůli uzemnění boeingů stále musí počítat i desetitisíce Čechů, tuzemské cestovní kanceláře i letecké společnosti, upozornil nedávno hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Všechny CK zatím úspěšně nabízejí klientům alternativní termíny nebo destinace dovolených, což klienti v drtivé většině případů přijali. Situace tak případně může zapříčinit omezenou nabídku last-minute zájezdů,“ říká Landík. ERV Evropská nezaznamenává zvýšený počet dotazů na možnosti storna kvůli změnám času nebo místa letů.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB