Na dračku jdou i chaty a chalupy před rekonstrukcí

Ceny chat a chalup v oblíbených rekreačních lokalitách vzrostly během let 2015 až 2018 až o polovinu, jak vyplývá ze statistik tuzemských realitních kanceláří. Přesto prodeje chat a chalup se začátkem letní sezóny nabírají na obrátkách. Některé nabídky se tak v nabídce neohřejí ani několik dnů.
Na rekonstrukci si řemeslníky najímá více než polovina lidí. Foto: Archív

Zatímco zájem o domy a byty začíná pomalu polevovat, u chat a chalup je situace zcela opačná. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí roste také počet zájemců, kteří hledají rekreační objekty k trvalému bydlení. Se začátkem letní sezóny se tak pozornost lidí obrátila k rekreačním objektům. Na jednu chalupu se během tří dnů přihlásí klidně i deset potenciálních zájemců.

Odborníci poukazují na to, že oproti minulým rokům se zvyšuje zájem i o objekty určené k rekonstrukci. A čísla to potvrzují – s rostoucí poptávkou se zvyšuje i počet prodaných chalup, které jsou určené k rekonstrukci. V minulosti byl přitom zájem především o chaty ve skvělém stavu, které noví majitelé mohli bez jakéhokoli zásahu rovnou používat.

Chalupy k trvalému bydlení

Hlavním důvodem je podle makléřů vysoká poptávka, která ovlivňuje ceny stávajících objektů. „Objektů k rekonstrukci je v nabídce více, jejich cena je tak příznivější. Lidé proto přizpůsobují své požadavky trhu a zájem o objekty před rekonstrukcí se zvyšuje,“ říká makléř Pavel Hassmann z RE/MAX 4 You.

PSALI JSME:
Roste poptávka po rekreačních nemovitostech. Rostou i jejich ceny

Další důvod vychází z aktuálního vývoje trhu. Část lidí totiž začíná uvažovat o chalupě jako o novém domově. „S ohledem na ceny nemovitostí ve městech se zvyšuje počet lidí, kteří hledají chalupu, kterou si mohou rekonstruovat dle představ a následně využívat pro stále bydlení,“ dodává Hassmann. Místo bytu ve městě mohou získat celý dům, který si dále uzpůsobí dle vlastních představ.

Při přestěhování se na chalupu je obvykle nutné počítat s rozsáhlejší rekonstrukcí a pochopitelně i s většími finančními výdaji. Lidé také velmi často narážejí na překážku v podobě přístupové cesty k nemovitosti. Ta totiž ne vždy náleží k objektu či stejnému majiteli. V takovém případě se zřizuje věcné břemeno. Problematické také může být zřízení trvalého bydliště. Rozlišuje se číslo popisné (budovy pro rekreaci) a evidenční (budova určená k bydlení, či jinak zkolaudovaná).

Kolaudace na rodinný dům podléhá zákonu. Úspěšné kolaudaci nejčastěji brání nízké stropy, které nedosahují výšky 2,5 metru nebo obytná místnost, která by měla být o rozloze alespoň 16 m². Zabránit jí mohou také příliš malá okna či fakt, že nemovitost se nachází v chatové oblasti.

PSALI JSME:
Rekreační nemovitosti zdražují. Vzhůru letí i ceny opravených chat a chalup

Zájem o rekonstrukce výrazně roste

Pořízení objektu k celkové rekonstrukci tak může výrazně zkomplikovat čas mezi prodejem dosavadního domu či bytu a nastěhováním se do nové nemovitosti. Ale ani to některé zájemce neodradí. „Setkal jsem se s případy, kdy zájemci kupovali nemovitost k rekonstrukci s tím, že budou minimálně rok žít v provizoriu. Souběžně jsme prodávali jejich byt a za stejné prostředky kupovali chalupu,“ vybavuje si makléř Hassmann.

„Pozorujeme zvýšený zájem o stavební materiály určené pro rekonstrukci, jako jsou sanační omítky a technologie pro odvedení vlhkosti spodních staveb,“ říká Petr Vaněrka, generální ředitel sítě stavebnin PRO-DOMA. Přestavba chalupy na trvalé bydlení často nemusí znamenat zásadní zásah do rozpočtu, což oceňují zejména ti majitelé nemovitostí, kteří nové bydlení financují z prodeje stávající nemovitosti.

Ti však narážejí na další problém, jím je nedostatek pracovní síly. „Sehnat stavební firmu či řemeslníky je téměř nemožné, většina z nich má vyblokovaný kalendář na několik měsíců dopředu,“ konstatuje Vaněrka.

PSALI JSME:
Koupili vymalovaný domek na hypotéku. Zplesnivěl tak, že i podlaha hřeje

Na řemeslníky se čeká i měsíce

„Kdo plánuje rekonstruovat, musí dobrého řemeslníka poptat s dostatečným předstihem. Čekat na něj totiž můžete i několik měsíců,“ potvrzuje Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny, která si nechala udělat průzkum na téma rekonstrukce.

Z průzkumu mj. vyplynulo, že do rekonstrukce bydlení výhradně svépomocí se pouští každý pátý Čech. Na rekonstrukci si řemeslníky najímá více než polovina z dotázaných (56 %). Třetina lidí přitom pomáhá s drobnými úkony a 12 % alespoň sežene všechen potřebný materiál nebo uklidí. Jen osm procent lidí svěří řemeslníkům úplně všechno.

Výzkum dále ukázal, že řemeslníci u nás mají překvapivě dobrou pověst. S jejich výkony je spokojeno devět z deseti dotázaných. Negativní nebo výrazně negativní zkušenost s odvedením jejich práce má pouze 13 procent dotázaných.

PSALI JSME:
Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.