Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

Poradna
Chcete žít na vodě? Teď nemyslíme týden pod stanem při sjíždění řeky s partou kamarádů. Ale celoročně si na hausbótech, plovoucích domech nebo obytných lodích užívat romantiku pobytu v přírodě, kdy pod nohama cítíte pohupující se podlahu. Není to tak složité, jak by se suchozemcům mohlo zdát, ale pokud plánujete životní změnu už na příští rok, musíte začít s prvními kroky směrem k vodě právě teď.
Hausbót v jednom z amsterodamských kanálů. Foto: Depositphotos.com

Je to navíc jiná cesta, než která vede k rodinnému domku. Příbytek na vodě legislativně patří mezi plavidla a podléhá předpisům pro plovoucí zařízení. Ke schvalování stavby tedy nepotřebujete stavební povolení, ani se nezabýváte kolaudací, ale s projektovou dokumentací zamíříte na Státní plavební správu, která také může kontrolovat technický stav vašeho budoucího obydlí.

Nestaví se z cihel

To však neznamená, že by stavba plovoucího domu byla jednodušší než toho zděného, je pouze výrazně odlišná. Obvykle se příbytek staví na vodě, kde základ tvoří plováky, v nichž se ukrývá technické zázemí (instalace, vodní a odpadní nádrže). A na plováky se postaví samotné obydlí, které by mělo být co nejlehčí, vyvážené i stabilní a s maximálním využitím prostoru. Bez pomoci projektantů a výrobců majících zkušenost s dřevostavbami se tedy patrně neobejdete.

Celoročně obývané plovoucí domy jsou sice často kotveny na jednom místě, přesto se obvykle konstruují tak, aby bylo v případě nutnosti možné je po vodě přemístit. A to pomocí motorů či tažné lodi, případně po demontáži vršku paluby, pokud je nutném projet pod nízkými mosty. Kdo plánuje přepravu po silnici, musí na to myslet už při projektování. Ty běžně velké, tedy do délky 18 metrů, je možné převážet po silnicích na návěsech kamionů.

V České republice jsou, kromě velkých přehrad, vhodné k obytným účelům především Vltava a Labe, kde najdete přístav prakticky v každém větším městě. V mnohdy atraktivních čtvrtích je tak možné sehnat mnohem levnější bydlení než u developerů.

Nejde o nemovitost

Většina hausbótů a plovoucích lodí kotví na jednom místě, proto je při jejich stavbě klíčové zajištění stability. Někdy je však nutné zvednout kotvy a přesunout se, například kvůli sousedům, zájmu turistů či novým atrakcím v okolí. Pak majitelé těchto příbytků ocení, že jim odpadne starost se získáním pozemku, což při dnešních cenách znamená značnou úsporu. Nelze však zakotvit kdekoli. Místa určená ke kotvení hausbótů mají svá pravidla, musíte uspět se žádostí ke kotvení a zaplatit nájem či jiné poplatky.

Bydlení na vodě se nepovažuje za nemovitost, nýbrž za věc movitou. Při jeho pořízení tedy neplatíte daň z nabytí ani každoroční daň z nemovitosti. Na druhou stranu v takovém zařízení nelze získat trvalé bydliště.

Největší omezení pro celoroční bydlení představují velké povodně. V takovém případě musejí být lodě ukotveny na předem určených místech způsobem, který odolá i více než tisícileté vodě. Např. v Praze jsou nejdůležitější kotviště poskytující toto zázemí na Smíchově a v Holešovickém přístavu.

PSALI JSME:
Dovolená na lodi? V Čechách bez lodního průkazu i bez zkoušek

Až desetitisíce měsíčně

Bydlení na vodě sice u nás nemá takovou tradici jako např. v Nizozemsku nebo jihovýchodní Asii, přesto však jeho příznivci přibývají také v českých krajích. Mohou si vybrat z mnoha možností, co se týká velikosti i vybavení hausbótů či plovoucích domů, zda v přírodě chtějí trávit celý rok, nebo jen sezónu a jaké pohodlí vyžadují. Některá plavidla jsou napojena na sítě z pevniny, jiná částečně nebo úplně samostatná. Především energie je možné vlastní výrobou získávat mnohem snáz než v minulosti.

A náklady? Výsledná cena za bydlení na vodě se zhruba skládá ze tří položek. První je pořízení a provoz plavidla. Další položku tvoří pronájem spojený pozemku, u něhož je loď ukotvena a spojena je s ním obvykle molem či můstkem. A nakonec např. v pražských přístavech platíte i „nájem“ za vodu, tedy za metry čtvereční, které zabírá na vodní ploše vaše loď. Součet, Až desetitisíce korun měsíčně.

Začínat v půjčovně

Kdo se zamiloval do představy svobodného a dobrodružného pobytu u vody, dokonce si vyhlédl místo a libuje si, že nemusí platit za vlastní pozemek ani daně, neměl by se hned vrhnout do kupování nebo stavby domu na vodě. Prvním krokem budoucích říčních a jezerních vlků by tak spíše měla být návštěvna půjčovny hausbótů a nejméně přes léto cvičný pobyt na vodě.

Už jen proto, že podobné bydlení má i své nevýhody, např. neustále se pohupující podlahu, což každý snášet nemusí. Je tedy určeno hlavně pro ty, kdož ke spokojenosti nepotřebují luxus a prostory nabízené v běžném rodinném domě.

PSALI JSME:
Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.