Na hory během jarních prázdnin letos vyrazí přes polovinu tuzemských lyžařů

Na hory, ať už ty tuzemské, nebo do zahraničí, jezdí nejvíce lidí – zejména rodin s dětmi – během jarních prázdnin. Potvrdil to i aktuální průzkum společnosti NMS pro pojišťovnu ERV: Jde o 58 procent tuzemských lyžařů. S vysokým počtem lidí na sjezdovkách ale stoupá i množství srážek a zranění. Řadě z nich se přitom dá předejít, upozornila pojišťovna, aniž uvedla, na jak velkém vzorku respondentů se průzkum uskutečnil.
Na hory, ať už ty tuzemské, nebo do zahraničí, jezdí nejvíce lidí – zejména rodin s dětmi – během jarních prázdnin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Helma doslova zachránila život desetiletému synovi paní Aleny z Prahy, která byla s rodinou lyžovat v Rakousku. Synek vyjel ze sjezdovky do lesa, kde narazil do stromu. I když skončil v bezvědomí, helma mu zachránila život. „Honzík musel okamžitě na operaci, měl naštípnutý krční obratel a musel čtyři dny zůstat v nemocnici. Celková léčba vyšla téměř na milion korun,“ říká paní Alena.

„Pokud Češi vyráží na hory se svými ratolestmi, měli by dbát zejména na jejich bezpečnost. Helmu již naštěstí nosí 97 procent dětí, ale o dost horší situace je s chráničem páteře, ten si nasadí pouze každé čtvrté dítě,“ uvádí Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Jak upozorňují odborníci, při lyžování je základem dodržování pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS) a používání ochranných pomůcek, jako je helma a chránič páteře. Problém je v tom, že ačkoliv jsou Češi, Moravané a Slezané v první světové pětce vyznavačů lyžování, pravidla bezpečnosti na sjezdovce nezná ani třetina z nich.

Důležitý je i stav vybavení. Nesprávně seřízené lyže jsou totiž příčinou každé šesté nehody. Lyže by podle odborníků měly být o 15-20 cm kratší, než je výška dítěte. Delší lyže se dětem špatně ovládají a hrozí vyšší riziko pádů. Ještě důležitější je správné seřízení vázání, zejména jeho vypínací síla.

„Správné nastavení není úplně jednoduché. Vychází se při něm z hmotnosti, výšky, schopností dítěte i velikosti lyžařské boty. Určitě je proto vhodné seřízení přenechat odborníkům v servisu,“ vysvětluje Divoký. U lyžařských bot je pak nutné, aby se v nich moc nezvedaly paty. V opačném případě děti nemohou správně zaujmout postoj a ovládat lyže.

Před první jízdou bychom také měli tělo protáhnout sérií cviků, které nám zahřejí svaly. Zaměřit bychom se měli zejména na stehna, lýtka, trup, ramena a krk. Rozcvička na sjezdovce ale podle aktuálního průzkumu nic neříká celé třetině českých lyžařů. Další třetina se před nástupem na lanovku protáhne jen zcela výjimečně a jen 15 procent sportovců se rozcvičuje pravidelně.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB