Na jakou pomoc máte při koronakrizi nárok jako jedinec, OSVČ, nebo firma

Epidemie koronaviru zasáhla mnoho jednotlivců, živnostníků i firem při prvním lockdownu od března do května 2020, a nyní znovu v říjnu. Mnoho lidí přišlo nejen o práci, ale krachují stovky firem.
Ilustrační foto

Jsou domácnosti, které mají našetřeno až na půl roku dopředu, jiné na tři měsíce. Je ale velká skupina lidí, až 25 procent, která žije od výplaty k výplatě a při výpadku jediného příjmu jim chybí na nájem a vše ostatní.

Na co máte právo od státu?

 • Mimořádná okamžitá pomoc
  Jak slibuje ministerstvo práce a sociálních věcí, dostanou ji lidé, kteří se prokazatelně ocitnou vlivem nedostatku prostředků ve finanční nouzi. Týká se to i rodičů, kteří čerpají ošetřovné. Posuzuje se mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná.  Lze získat až 50 000 korun. https://www.uradprace.cz/web/cz/mimoradna-okamzita-pomoc Další možnosti žádosti o dávky státní pomoci můžete prozkoumat zde: https://www.mpsv.cz/davky-info
 • Registrace na Úřad práce
  V případě většího finančního propadu, nebo dokonce ztráty zaměstnání kontaktujte úřad práce. Zaregistrují vás a přeberou za vás platbu povinného pojistného a začnou příp. vyplácet podporu v nezaměstnanosti. Zároveň vám mohou říct, zda dosáhnete na některou z dávek státní sociální podpory. Připravte se ale na to, že úředníci vyžadují celou řadu formalit, které žadatelé nejsou mnohdy schopni splnit.

Snížení záloh na energie. Kontaktujte poskytovatele energií a zkuste s nimi domluvit snížení záloh na určité období.

 • Přivýdělek na brigádě

Jděte na brigádu! Zájem je v supermarketech nebo v logistických firmách, které teď nestíhají, nebo ve skladech, vybalování nebo doplňování zboží, jako pokladní, prodavači, ale i v dalších odvětvích. Podívejte se na fajn-brigady.cz, nabrigadu.cz,  prace-brigady.cz, https://flek.cz/brigady,  https://www.jobdnes.cz/brigady, https://www.prace.cz/nabidky/brigady/  a mnohé další. Stačí zadat do vyhledávače brigády, případně město a lokalitu, kde ji hledáte. Pracovat je možné, dokonce, i když pobíráte ošetřovné. Jen musíte mít jinou práci než o tu, ke které se ošetřovné váže.  Po  uzavření škol musela řada rodičů zůstat doma s dětmi. Brigády můžete hledat i online z domova.

 • Home office

Pokud jste se v důsledku opatření dostali na práci na home office, nemusíte se o ztrátu příjmu obávat, a svůj pravidelný plat, který máte ve smlouvě, dostanete, i když musíte pracovat z domova kvůli překážce na straně zaměstnavatele.

 • Půjčka
  Pokud to jen jde, půjčce se vyhněte. Pokud však nemáte na vybranou, chybí vám na nájem nebo jídlo, a jinde pomoc nenajdete, můžete se obrátit na banku a zřídit si třeba kontokorent, nebo pořídit kreditní kartu, případně požádat o půjčku. Pokud ale patříte do skupiny lidí, kde vám banky z různých důvodů nepůjčí, můžete zkusit některé solidní a férové nebankovní půjčky, jako je ViaSMS, Kamali a další. Schůdnou variantou je také vzít si první půjčku zdarma, a pokud ji vrátíte do 1 měsíce (včas podle podmínek dané společnosti), nebude se vás napoprvé týkat žádný poplatek ani úrok. První půjčku zdarma až do výše 16 000 korun nabízí například ViaSMS, ale i jiné společnosti.

OSVČ, podnikatelé, živnostníci

Podnikatelé jsou ve svém práci zvyklí na různé výkyvy příjmů, ale opakované uzavření provozu již mnoho z nich zřejmě položí. Jaké varianty finanční pomoci připadají v úvahu, jste-li podnikatel, živnostník nebo OSVČ?

Vláda během jarního uzavření ekonomiky schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění na šest měsíců. Minimální zálohy v roce 2020 jsou 2544 koruny na sociální pojištění a 2352 koruny na zdravotní. OSVČ a podnikatelé tak za letošek ušetřili téměř 30 tisíc korun. Lidé, kteří platí pojistné vyšší, doplatí rozdíl. V případě, že živnostník zálohu za březen zaplatil, přesune se za zálohu za září. Nově také letos mohli podat přehled příjmů a výdajů za loňský rok až do 3. srpna. Aktuálně vláda další finanční opatření pro OSVČ chystá. Aktuální informace jsou dostupné zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/osvc-info.

Přehodnoťte působení

Pokud vaše firma spadá do odvětví, které na krizi doplatili nejvíc (restaurace, hotely a cestovní ruch, ale i kultura, wellness a další služby, je možná dobré se do budoucna zamyslet nad svým podnikáním a zvážit, jestli má smysl živnost, které se epidemie koronavirem významně dotkla, lze možné přesunout do online prostředí. Pokud to nejde, zvažte, jestli má smysl v této nejistotě dál vkládat energii a peníze, nebo ji můžete zkusit posunout, nabídnout i jiné služby a najít jiný komunikační kanál, jak se dostat k zákazníkům. Pokud nejde ani to, pak stojí za uvážení ji ukončit, předejít tak budoucím nákladům a zadlužení, a zkusit podnikat v jiném oboru.

Ošetřovné

Pokud jste podnikatel, který má děti, můžete žádat o ošetřovné výši 424 korun denně na  maximálně 31 dní.  Vyplácet ho na základě čestného prohlášení bude ministerstvo průmyslu a obchodu. Formuláře k vyplnění pro  ošetřovné II. jsou na jejich webu https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/.

Půjčky COVID II

Další variantou je čerpání bankovní půjčky z programu COVID II od komerčních bank se státní zárukou: https://www.cmzrb.cz/dokumenty/.

V případě, že jste využili ošetřovné, abyste se mohli postarat o děti, které zůstaly kvůli uzavřeným školám doma, máte nárok na 60 procent vyměřovacího základu platu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně. Nově o dávku mohou žádat zaměstnanci s dětmi do 13 let – do jejich 13. narozenin. Stát uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem. Sledovat můžete i nabídky měst kde podnikáte, z nichž některá zřizují fondy na podporu podniků a živnostníků.

25 000 korun jednorázově

Jde o jednorázový daňový bonus vyplácený finančními úřady živnostníkům, jejichž podnikání bylo postiženo nařízeními vlády.

Mimořádná okamžitá pomoc

Požádat o mimořádnou okamžitou pomoc na úřadu práce, podobně jako zaměstnanci. Informace o dalších dávkách pro OSVČ a podmínkách čerpání: https://www.mpsv.cz/mop.

Aktuální informace o programech ANTIVIRUS naleznete na webu https://www.mpsv.cz/.

FIRMA

Státní půjčky nebo půjčka od města

Máte možnost přihlásit se do dalšího kola státních půjček. V rámci programu COVID II bude podnikatelům stát poskytovat záruky na provozní úvěry od komerčních bank, jejichž minimální hranice bude stanovena na 10 tisíc korun. Záruky budou poskytovány společně s finančním příspěvkem na úhradu úroků. Nedostane se ale zdaleka na všechny.

Kurzarbeit

Kurzarbeit je opatření, kdy stát během krize částečně vyrovnává firmám náklady na platy zaměstnanců. Takto pomáhá zabránit propouštění a udržet pracovní místa, tedy i přežití lidí. Firmy zasažené opatřeními kvůli nákaze dostanou od státu podle typu omezení 60 nebo 80 procent náhrady mzdy pro každého zaměstnance. Stát takto chce předejít masivnímu propouštění, protože  nárůst nezaměstnanosti o jediné procento stojí asi 1,7 miliard korun navíc.

Adaptovat se na potřeby trhu

Další možností pro firmy je zvážit dočasnou změnu výroby, některé podniky mění výrobu na žádanější produkty, jako desinfekce, ochranné obleky, roušky apod. Zkuste se zamyslet, co můžete z hlediska své firmy změnit a zaplnit tak „díru na trhu“.

Podpora měst

Podobně jako OSVČ sledovat nabídky měst, z nichž některá zřizují fondy na podporu podniků a živnostníků.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru