Na jaře začne nové letecké snímkování České republiky

Aktualizovanou sadu ortofotomap západní části České republiky dostanou během letošního roku k dispozici energetické firmy, Správa železniční dopravní cesty, Státní zemědělský intervenční fond, města a obce či některé univerzity. Specialista na letecké snímkování, brněnská společnost TopGis, zahájí na jaře již třetí detailní mapování republiky.
V letošním roce čeká letecké snímkování západní část republiky (zelená barva). Obrázek: TopGis

Obyvatelé některých regionů proto budou moci spatřit nad svými domovy přelétat Cessnu 404 nebo Partenavii P68. Vzniknou ortofotomapy Plzeňského, Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje a Prahy. „Další část republiky plánujeme snímkovat v příštím roce,“ uvedla Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Mapy se podle ní po zpracování zároveň objeví ve webové mapové aplikaci GisOnline.cz a také na webu ChytreMapy.cz, který kombinuje vlastní ortofotomapy s přímým přístupem do katastru a dalšími nástroji.

Vlastní letadla, vysoké rozlišení

„V minulých letech – od roku 2014 a podruhé od roku 2016 – jsme realizovali již dvě kompletní snímkování ČR,“ upřesňuje Zedníčková. K leteckému snímkování používá firmy vlastní techniku. Oba její letouny jsou vybaveny velkoformátovou kamerou, výstupem proto budou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Na fotografiích tak budou vidět i různé detaily, jako nápisy v krajině, na střechách nebo vozovce.

Tím ale výroba ortofotomapy nekončí. „Musíme pracovat s množstvím parametrů, které mají vliv na kvalitu konečného díla, zejména polohovou přesnost. Máme vlastní bodové pole vlícovacích bodů v terénu, které díky aerotriangulaci zajišťují polohovou přesnost ortofotomapy. Rovněž musíme překreslovat snímky na průběžně aktualizovaný digitální model terénu. Při mozaikování snímků se zakreslují místa, kde dochází ke spojení snímků tak, aby byly jednotlivé jevy v ortofotomapě ve správné poloze a měly správnou geometrii,“ říká Drahomíra Zedníčková.

V závislosti na době pořízení jednotlivých snímků je například třeba upravit také barevné přechody, aby spolu všechny části perfektně ladily. „Nestane se tak, že na výsledné ortofotomapě bude část pole již zoraná a na druhé bude stále vidět rostoucí obilí,“ uzavírá Zedníčková.

PSALI JSME:
Strach z nelegální migrace startuje programy vojenských firem

Sdílet:
  1. Každý si může zažádat o vymazání z těchto aplikací, na jeho pozemcích po té bude pouze bílé místo s číslem. Odmítnutí společnostiTopGis a společností participujících k těmto úkonům vymazaní je trestné!!!!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Robot nahrazuje lidi a testuje za ně bankomat

Výběr hotovosti z bankomatu trvá člověku přibližně třicet sekund. Ale představte si, že pracujete jako zkušební pracovník softwarové firmy udržující bankomaty v kondici. A že nejméně jednou za půl roku, kdy se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru