Na jaře začne nové letecké snímkování České republiky

Aktualizovanou sadu ortofotomap západní části České republiky dostanou během letošního roku k dispozici energetické firmy, Správa železniční dopravní cesty, Státní zemědělský intervenční fond, města a obce či některé univerzity. Specialista na letecké snímkování, brněnská společnost TopGis, zahájí na jaře již třetí detailní mapování republiky.
V letošním roce čeká letecké snímkování západní část republiky (zelená barva). Obrázek: TopGis

Obyvatelé některých regionů proto budou moci spatřit nad svými domovy přelétat Cessnu 404 nebo Partenavii P68. Vzniknou ortofotomapy Plzeňského, Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje a Prahy. „Další část republiky plánujeme snímkovat v příštím roce,“ uvedla Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Mapy se podle ní po zpracování zároveň objeví ve webové mapové aplikaci GisOnline.cz a také na webu ChytreMapy.cz, který kombinuje vlastní ortofotomapy s přímým přístupem do katastru a dalšími nástroji.

Vlastní letadla, vysoké rozlišení

„V minulých letech – od roku 2014 a podruhé od roku 2016 – jsme realizovali již dvě kompletní snímkování ČR,“ upřesňuje Zedníčková. K leteckému snímkování používá firmy vlastní techniku. Oba její letouny jsou vybaveny velkoformátovou kamerou, výstupem proto budou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Na fotografiích tak budou vidět i různé detaily, jako nápisy v krajině, na střechách nebo vozovce.

Tím ale výroba ortofotomapy nekončí. „Musíme pracovat s množstvím parametrů, které mají vliv na kvalitu konečného díla, zejména polohovou přesnost. Máme vlastní bodové pole vlícovacích bodů v terénu, které díky aerotriangulaci zajišťují polohovou přesnost ortofotomapy. Rovněž musíme překreslovat snímky na průběžně aktualizovaný digitální model terénu. Při mozaikování snímků se zakreslují místa, kde dochází ke spojení snímků tak, aby byly jednotlivé jevy v ortofotomapě ve správné poloze a měly správnou geometrii,“ říká Drahomíra Zedníčková.

V závislosti na době pořízení jednotlivých snímků je například třeba upravit také barevné přechody, aby spolu všechny části perfektně ladily. „Nestane se tak, že na výsledné ortofotomapě bude část pole již zoraná a na druhé bude stále vidět rostoucí obilí,“ uzavírá Zedníčková.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. pa pani

    Každý si může zažádat o vymazání z těchto aplikací, na jeho pozemcích po té bude pouze bílé místo s číslem. Odmítnutí společnostiTopGis a společností participujících k těmto úkonům vymazaní je trestné!!!!!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB