Na koruně se negativně odrazil nárůst geopolitických rizik

Názor
Česká koruna v tomto týdnu mírně ztrácela. Proti euru oslabila v jeho průběhu o zhruba 0,2 procenta na pátečních přibližně 24,44 koruny za euro. Na trzích byl zjevný nárůst rizikové averze spojený se zvýšenými geopolitickými riziky, především v souvislosti s děním na Ukrajině. Euro k dolaru tak oslabilo během týdne o poměrně výrazných 1,5 procenta.
Česká koruna v tomto týdnu mírně ztrácela. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mimo odklonu od rizikovějších aktiv pomohlo americké měně také středeční zasedání Fedu, jehož výsledek indikuje první zvýšení tamních sazeb v březnu. Výnos amerického desetiletého dluhopisu se tak v průběhu týdne zvýšil o zhruba deset bodů nad 1,8 procenta. Negativní sentiment vůči rozvíjejícím se trhům dopadl na celý středoevropský region.

To se projevilo především na polském zlotém, který oproti euru ztratil asi procento ze své hodnoty. Maďarský forint nakonec uzavíral týden poblíž svých pondělních úrovní, když mu pomohlo rozhodnutí maďarské centrální banky. Ta v úterý zvýšila základní úrokovou sazbu z 2,4 na 2,9 procenta, zatímco se čekal nárůst pouze o 30 bazických bodů.

PSALI JSME:
Nezvyklý novoroční zájem o korunu

Podobně z nárůstu tržních sazeb těžila také česká koruna. S blížícím se zasedáním České národní banky (ČNB), které se koná příští týden ve čtvrtek, trh po předchozím mírném poklesu obnovoval sázky na další utažení měnové politiky. Trh nyní sází spíše na zvýšení o 50 bazických bodů, my si však myslíme, že to bude o 75 bazických bodů.

Narůstající pnutí mezi Západem a Ruskem se odráží také v pokračujícím růstu energetických komodit. Cena ropy Brent v tomto týdnu prolomila hranici 90 dolarů za barel. Akciové trhy se po předchozím výrazném poklesu v tomto týdnu zhruba stabilizovaly. Americký index S&P 500 je však stále ve srovnání s koncem loňského roku o zhruba deset procent níže.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ropa zdražuje. Svět se bojí ruské invaze na Ukrajinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.