Na maloobchod dopadá vysoká inflace

Názor
České maloobchodní tržby v květnu propadly meziměsíčně reálně o 2,3 procenta, meziročně o 6,9 procenta, tedy více než jsme očekávali (náš odhad -2,6 % meziročně, pozn. aut.). Nutno ovšem dodat, že na meziroční vývoj měla vliv i vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy na květen připadlo pandemické rozvolnění.
Zhoršování český maloobchod čeká pravděpodobně i v následujících měsících. Naznačuje to vývoj spotřebitelské důvěry, která je nejnižší od roku 2003. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziměsíčním srovnání tržby klesaly ve všech sortimentních skupinách kromě farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží. Nejvíce meziměsíčně poklesly prodeje potravin (o 3 %) a nepotravinářského zboží (o 2,5 %).

Naopak prodeje za pohonné hmoty stouply (o 1,1 % meziměsíčně). Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v květnu reálně meziměsíčně o 1,4 procenta, přičemž meziročně se snížily o 8,1 procenta.

Celkově je patrné, že na spotřebitele již začíná dopadat vysoká inflace.

PSALI JSME:
Inflace v Česku míří ke dvaceti procentům

Zatímco v minulých měsících zůstávaly maloobchodní prodeje relativně robustní, když prodejům pomáhaly i vysoké úspory domácností a optimismus spojený s dobrou situací na trhu práce, nyní se zdá být tento polštář již částečně vyčerpaný.

Zhoršování český maloobchod čeká pravděpodobně i v následujících měsících. Naznačuje to vývoj spotřebitelské důvěry, která je nejnižší od roku 2003, kdy se údaj začal sledovat. Inflace navíc dosáhne v letních měsících 20 procent, což spotřebitelské důvěře rozhodně neprospěje.

Další zvyšování cen energií bude navíc tlumit možnost domácností utrácet za nezbytné zboží. Poklesy prodejů se ale nevyhnou většině kategorií.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé výrazně omezují spotřebu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB