Na maloobchod dopadá vysoká inflace

Názor
České maloobchodní tržby v květnu propadly meziměsíčně reálně o 2,3 procenta, meziročně o 6,9 procenta, tedy více než jsme očekávali (náš odhad -2,6 % meziročně, pozn. aut.). Nutno ovšem dodat, že na meziroční vývoj měla vliv i vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy na květen připadlo pandemické rozvolnění.
Zhoršování český maloobchod čeká pravděpodobně i v následujících měsících. Naznačuje to vývoj spotřebitelské důvěry, která je nejnižší od roku 2003. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziměsíčním srovnání tržby klesaly ve všech sortimentních skupinách kromě farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží. Nejvíce meziměsíčně poklesly prodeje potravin (o 3 %) a nepotravinářského zboží (o 2,5 %).

Naopak prodeje za pohonné hmoty stouply (o 1,1 % meziměsíčně). Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v květnu reálně meziměsíčně o 1,4 procenta, přičemž meziročně se snížily o 8,1 procenta.

Celkově je patrné, že na spotřebitele již začíná dopadat vysoká inflace.

PSALI JSME:
Inflace v Česku míří ke dvaceti procentům

Zatímco v minulých měsících zůstávaly maloobchodní prodeje relativně robustní, když prodejům pomáhaly i vysoké úspory domácností a optimismus spojený s dobrou situací na trhu práce, nyní se zdá být tento polštář již částečně vyčerpaný.

Zhoršování český maloobchod čeká pravděpodobně i v následujících měsících. Naznačuje to vývoj spotřebitelské důvěry, která je nejnižší od roku 2003, kdy se údaj začal sledovat. Inflace navíc dosáhne v letních měsících 20 procent, což spotřebitelské důvěře rozhodně neprospěje.

Další zvyšování cen energií bude navíc tlumit možnost domácností utrácet za nezbytné zboží. Poklesy prodejů se ale nevyhnou většině kategorií.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé výrazně omezují spotřebu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Zemědělci mají dobrý rok, pečivo ale nezlevní

Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: Sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB