Na náhradu za zpožděné lety mají nárok i klienti cestovních kanceláří. Co všechno musí splňovat?

Srpen vstoupil do své druhé poloviny a doba letních dovolených se pomalu chýlí ke svému konci. Během letošního léta na cestu do zahraničí podle odhadů cestovních kanceláří vyrazilo či ještě vyrazí dohromady až 4,5 milionu Čechů.

Mezi klienty cestovních kanceláří stále narůstá počet těch, kteří volí leteckou dopravu – letos by se mohlo jednat až o dvě třetiny z nich. Vzhledem k hustému leteckému provozu, ale i nejrůznějším okolnostem či událostem může dojít u těchto letů ke zpoždění. Pokud dosažené zpoždění přesáhne tři hodiny a splní kritéria daná Nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004, má i klient letící na dovolenou nebo z dovolené s cestovní kanceláří nárok na kompenzaci za zpožděný let.

„Není zde žádný rozdíl. Pravidla pro vyplácení kompenzací za zpožděné lety realizované v rámci zájezdu s cestovní kanceláří platí v úplně stejném rozsahu jako v případech, kdy si cestující všechno zajišťuje a objednává sám,“ říká František Herynk, ředitel společnosti Click2Claim, která se dlouhodobě zabývá zajišťováním oprávněných kompenzací od leteckých společností pro své klienty. Za několik let své existence pro ně už vybojovala 70 milionů korun.

Na kompenzaci vznikne klientům nárok, pokud jejich let přistane v cíli se zpožděním větším než 3 hodiny a k tomuto zpoždění došlo vinou dopravce. Zároveň musí být dodržena podmínka, že se jedná o dopravce se sídlem v EU a alespoň jedno (nástupní/výstupní) místo cesty se nachází na území Evropské unie. U mimoevropských dopravců se musí jednat o let ve směru z EU, jinak nárok na kompenzaci nevzniká.

Výše kompenzací je následující:
U vzdálenosti do 1500 km se jedná o 250 EUR
U vzdálenosti 1501 až 3500 km se jedná o 400 EUR
U vzdálenosti nad 3501 km se jedná o 600 EUR

Řada leteckých dopravců však dělá vše pro, aby se výplatě kompenzací vyhnula a používá různé výmluvy. Jaké jsou ty nejčastější?

TAKTIKA MRTVÉHO BROUKA

Stížnosti a urgence přicházejí, ale odpovědí na ně je zaryté mlčení. Co potom má cestující dělat? Může jen čekat a doufat, že se jeho problémem třeba bude jednou někdo zaobírat. A když se ani po dlouhých týdnech nic neděje, cestující si už nechce kazit náladu a svoji snahu vzdá. Měl by však na paměti jedno pravidlo: aerolinky by mu měly – ať tak či onak – odpovědět do 30 dnů.

OD ČERTA K ĎÁBLU

Tato praktika, kterou je též možné nazvat přehazováním horkého bramboru, spočívá, že si naštvaného klienta předává v rámci společnosti nemalá část jejich zaměstnanců, ale v konečné fázi mu nikdo nepomůže. Nejprve se klient dozví, že oddělení reklamací takové stížnosti neřeší, ale zcela určitě jej vyřeší jiný úsek společnosti. V něm sice jeho šéf klienta chápe, ale ani on v této věci nic nezmůže a se sladkými slovy jej pošle ke svému nadřízenému. A ten pak zase o stupínek výš či níž a tak dále. A vyřešení problému stále v nedohlednu. Třeba i natrvalo.

ODŠKODNĚNÍ SVAČINOU

Neodbytný cestující se stále domáhá kompenzace a dopravci docházejí argumenty či výmluvy. V zoufalství sahá k tradiční lsti – klientovi nabídne poukaz na svačinu či oběd. Vše zakončí větou „tímto jsme vyrovnaní, nechte si chutnat a na shledanou“.

UBITÍ PARAGRAFY

Doslova lahůdka pro ty, kteří rádi vodí lidi za nos a ještě raději přitom kličkují mezi paragrafy a šermují jednotlivými slovy. Reklamaci klientovi pak „uznat nemohou“, protože v paragrafu 1 zákona XY a paragrafu 5, 9 a 12 zákona XYZY, které mění vyhlášku ABC, jsou uvedeny změny, které dále upravuje vyhláška ADB a paragraf 3 zákona XZY… a klient se najednou ztrácí a svůj boj obvykle vzdává. Anebo to snad chce celé zopakovat ještě jednou?

„VELKORYSÉ“ ODŠKODNĚNÍ

Klient vítězí a dopravce kapituluje, ale ještě zkouší uhrát čestnou remízu. „Dobře, na odškodnění máte nárok, ale než se celá záležitost vyřídí a vyúčtuje, počkáte si pár týdnů. Máme pro vás návrh: svou žádost stáhnete a my vám dáme letenku na jiný spoj zdarma. Domluvíme se?“ Dříve než klient kývne, měl by si zjistit, zda letenka svou hodnotou skutečně odpovídá finanční kompenzaci. Nezřídka totiž může v prvotním návalu pocitu vítězství souhlasit a na uzavřené dohodě nakonec prodělá.

Podrobné informace k problematice kompenzací jsou k dispozici na webu https://www.click2claim.eu. Na něm mohou klienti cestovních kanceláří, ale i všichni další cestující s leteckými společnostmi též podat žádost o vyřízení kompenzací za zpožděné lety prostřednictvím stručného webového formuláře nebo se dohodnout na zastupování ze strany společnosti Click2Claim.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru