Na obědy chodí do restaurací o polovinu méně hostů než před covidem

Do restaurací se zdaleka nevrátili všichni hosté, kteří tam chodili před vypuknutím koronavirové pandemie. Oproti únoru 2020 jich tam nyní obědvá téměř o polovinu méně – přesně o 46 procent. Od té doby také výrazně zdražilo polednové menu, v některých regionech bezmála o polovinu.
Ceny obědů vzrostly v některých regionech za několik let téměř o polovinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z takzvaného Edenred Restaurant Indexu, který se sestavuje na základě plateb 220 tisíc majitelů stravenkových karet společnosti Edenred. Redakce FAEI.cz má tyto údaje k dispozici. Podle tohoto indexu zaplatí nyní strávnici za oběd v průměru 178 korun. V meziročním srovnání je to o 15,4 procenta méně, takže zdražení přibližně kopíruje inflaci.

Nejvyšší ceny jsou dlouhodobě v Praze, nejvýrazněji od počátku roku podražily pokrmy v Jihlavě. Ceny se v únoru meziměsíčně zvedly všude, nešlo ovšem o tak výraznou změnu, jak to bylo běžné v minulém roce. Z lednových 177,80 korun vzrostla průměrná cena obědového menu o 50 haléřů.

Slabá návštěvnost

Návštěvnost restaurací je stále daleko za předcovidovými čísly. Připomeňme, že to jsou už tři roky, co v Česku pandemie naplno vypukla. Ani po odeznění hygienických opatření se ale restauracím nedaří podle dat společnosti Edenred vrátit se na předkorovarivou hodnotu. Ve srovnání s obdobím před příchodem pandemie činil letos v únoru počet transakcí v restauracích jen 54 procent.

„Vliv koronavirové pandemie je na návštěvnosti restaurací stále znát. Vůči měsíčním průměrům před rokem 2020 je bezmála poloviční. Ačkoliv se rozdíl postupně zmenšuje, k úplnému návratu strávníků do restaurací je stále daleko,“ řekla Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred.

Situaci podle jejího názoru nepomohla ani inflace, kvůli níž domácnosti pečlivěji zvažují své výdaje a často volí levnější alternativy stravování. A ve srovnání s únorem 2020 si za oběd lidé skutečně výrazně připlatí.

Nejvíce se zdražování dotklo strávníků v Plzni a Ostravě, kde cena obědů od začátku koronavirové pandemie vzrostla o více než 45 procent. Zatímco v únoru 2020 za oběd Ostravané průměrně zaplatili 119,90 koruny, v únoru letošního roku tato částka činila již 173,80 koruny. Naopak nejméně ceny povyskočily ve Zlíně a v Ústí nad Labem, a to méně než o třetinu.

„Naše data ukazují výrazné rozdíly i mezi městy a kraji, které jsou si z geografického i sociodemografického hlediska velmi blízko. To mnohdy vyúsťuje v situace, kdy si musí lidé v některých regionech za obědy ve srovnání se sousedním městem měsíčně připlatit i několik stovek korun. To může vést k takzvanému cenového turismu,“ uvedla Martišková.

Nejdražší Praha

Polední menu bylo v únoru již tradičně nejdražší v Praze, která nadále zůstává jediným krajským městem, kde průměrná cena přesahuje hranici dvou set korun. Oběd v hlavním městě vyšel na 202 korun. Za Prahou následuje Brno, kde se lidé průměrně najedli o více než deset korun levněji. Za oběd zaplatili 191,10 koruny.

Nejlevněji jídlo pořídili strávníci ve Zlíně – polední menu zde stálo 161,90 koruny. O titul nejlevnějšího krajského města v republice tak po čtyřech měsících přišla Jihlava, která se v únoru s cenou 162,80 koruny dělila o druhé místo s Ústím nad Labem. Právě v Jihlavě totiž rostly za poslední měsíc ceny oběda vůbec nejrychleji.

V únoru se opět mírně snížil podíl transakcí provedených přímo v restauracích. Z 80,2 procenta klesl na 77,3 procenta. O necelá tři procenta tak vzrostl podíl rozvážkových služeb.

„Přestože podíl návštěv restaurací zaznamenal v únoru mírný pokles, stále jde o relativně silné číslo. Zvlášť pak ve srovnání s posledními lety, kdy rozvážkové služby zažívaly rozkvět, zatímco restaurace trpěly na nedostatek zákazníků, sdělila Aneta Martišková.

„Od léta minulého roku se situace vesměs stabilizovala, a pokud se nestane nic mimořádného, očekáváme, že poměr návštěv restaurací a objednávek z rozvážkových služeb nadále zůstane v blízkosti současných čísel,“ dodala.

Vysoká inflace

Český statistický úřad zveřejnil na svém webu, že spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o šest procent. Meziročně to bylo o 17,5 procenta, což bylo o 1,5 procentního bodu více než v prosinci.

„V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily především ceny nealkoholických nápojů o 7,6 procenta, ovoce o 9,8 procenta, zeleniny o 7,3 procenta, vepřového masa o 7,5 procenta, sýrů a tvarohů o 3,9 procenta, pekárenských výrobků a obilovin o 1,5 procenta a vajec o 8,6 procenta.

Meziměsíční růst cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák byl ovlivněn vyššími cenami lihovin o 9,2 procenta, piva o 8,9 procenta a vína o 8,5 procenta,“ uvedli statistici.

Podle prognózy České národní banky z přelomu ledna a února by už v březnu měla inflace klesnout pod 15 procent, přičemž celková letošní inflace by měla být 10,8 procenta. Na příští rok odhaduje centrální banka růst cen na 2,1 procenta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Michal

    Tak to mi hlava nebere,před třemi dny jsme se s manželkou vraceli z Olomouce a stavili se na jídlo do restaurace,za které jsme dali 139Kč a bylo nejen vynikající,ale bylo toho tolik,že se to skoro nedalo sníst.

  2. aA aAa

    Já věřím že ubylo strávníků. Ale také věřím že zrušením EET se snižují zisky (uměle) ale náklady se započítají všechny. Přesvěčte mě že se mýlím.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB