Na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů

Názor
Na důvěru v tuzemské ekonomice dopadá stávající vlna pandemie koronaviru: Na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů. Zhoršení důvěry není překvapivé s tím, jak omezení spojená se stávající vlnou pandemie dopadají na aktivitu ve vybraných odvětvích ekonomiky a na důvěru spotřebitelů, především skrze obavy z růstu nezaměstnanosti.
Na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Indikátory důvěry ovšem zůstávají výrazně nad úrovněmi z loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomiku dopadala omezení spojená s první vlnou pandemie. Důvěra v tuzemské ekonomice klesla v lednu na dvouměsíční minimum, což platí jak o celkovém indikátoru důvěry v ekonomice, tak o náladě mezi podnikateli i spotřebiteli.

Mezi podnikateli se důvěra zhoršila zejména v odvětví obchodu, kde klesají očekávání ohledně vývoje v dalších měsících s tím, jak obchodníkům zůstává zboží na skladech. Důvěra mezi podnikateli se zhoršovala i v ostatních odvětvích, v průmyslu byl pokles ale jen nepatrný a průmysl představuje jediné odvětví, kde je důvěra meziročně vyšší.

Lednový průzkum zároveň ukazuje, že se v průmyslu mezikvartálně zvýšilo využití výrobních kapacit, když na počátku stávajícího čtvrtletí činilo téměř 86 procent. Zakázky v průmyslu i nadále zajišťují práci zhruba na příštích 12 měsíců, podobně jako tomu bylo v říjnu.

PSALI JSME:
Důvěra po dvou měsících opět vzrostla, nebere však v potaz aktuální uzavírání ekonomiky

Důvěra mezi spotřebiteli klesla zejména pod tíhou obav z růstu nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, zároveň se zvýšily obavy z růstu cen.

Nejistoty ohledně výhledu trhu práce zůstanou pro spotřebitele citlivým tématem zřejmě i do dalších měsíců, v případě inflace ale očekávám, že obavy začnou opadat s tím, jak i díky zlevnění energií může meziroční inflace na počátku letošního roku klesnout pod dvě procenta.

Zhoršení důvěry mezi podnikateli i spotřebiteli není pro začátek letošního roku překvapivou zprávou, neboť ekonomika a život obecně narážejí na omezení spojená se stávající vlnou pandemie.

Zároveň je ale vidět, že dopad stávající vlny pandemie na náladu v ekonomice a i na samotný výkon ekonomiky je o dost méně dramatický, než tomu bylo loni na jaře, kdy se covid-19 objevil jako neznámý a velmi hrozivý fenomén a související restrikce byly tehdy mnohem tvrdší, než nyní.

PSALI JSME:
Spotřebitelská důvěra se v listopadu zhoršila. Kvůli koronaviru

Pro vývoj v dalších měsících a čtvrtletích bude důležité, zda se úspěšně rozvine vakcinace a zda přinese kýžené efekty nejen v České republice a v Evropě, ale i v dalších světových regionech.

Již počátkem února dostaneme předběžné údaje o výkonu hrubého domácího produktu (HDP) České republiky za loňské závěrečné čtvrtletí. Mezikvartální pokles HDP zřejmě nebyl v závěrečném čtvrtletí až tak výrazný a objevují se názory, že propad HDP za celý loňský rok překoná jen mírně šest procent, zatímco ještě donedávna se pracovala s poklesem výkonu české ekonomiky o více než 6,5 %.

Letos by se česká ekonomika měla vrátit k růstu, v celoročním vyjádření by si HDP mohl připsat zhruba tři procenta, výhled ale zatím zůstává velmi nejistý a bude záviset především na dění na poli pandemie.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru