Na podání daňového přiznání s odkladem zbývá necelý měsíc

Termín pro podání daňového přiznání s odkladem připadá letos na 3. července. Ten se týká poplatníků, za které vyplňuje a podává daňové přiznání daňový poradce, upozornila v tiskové zprávě společnost TaxVision. V řádném termínu zatím odevzdaly přiznání k dani z příjmu za rok 2016 necelé dva miliony poplatníků.

Na podání daňového přiznání s odkladem zbývá necelý měsícFOTO: Redakce

Zhruba dvě pětiny firem a třináct procent fyzických osob využívají v Česku odklad podání daňového přiznání díky daňovým poradcům. O odkladu ale musí včas informovat. „Poplatníci, kteří odevzdali u svého správce daně do 3. dubna plnou moc k podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce, nebo ti, kteří mají ze zákona povinnost mít ověřenou účetní závěrku auditorem, mají čas s podáním daňového přiznání až do 3. července,“ vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Stoupají také počty poplatníků, kteří formuláře odevzdávají elektronicky. Někteří mají tuto povinnost ze zákona. Letos elektronickou formu podání v řádném termínu zvolilo 14 procent fyzických osob a 89 procent právnických osob.

„Majitelé datové schránky musí od roku 2015 komunikovat s úřady výhradně elektronickou cestou a povinně posílat daňové formuláře s e-podpisem či přímo z datové schránky. Novinka se dotkla všech majitelů aktivních datových schránek – korporací i fyzických osob. Pokud podnikatel povinnost podat daňové přiznání elektronicky nesplní, automaticky mu naskakuje pokuta ve výši dvou tisíc korun. Sankce ale mohou být výrazně vyšší,“ varovala poradkyně.

Pamatovat je třeba i na platbu daně z příjmu. Pokud si poplatník vzal na pomoc daňového poradce, termín pro zaplacení daně z příjmu za rok 2016 připadá také na 3. července. Penále za pozdě zaplacenou daň nabíhá letos od 12. července. „Pro správné zaplacení daně potřebuje poplatník znát kromě sídla místně příslušného finančního úřadu také odpovídající bankovní spojení,“ upozornila Štarmanová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.