Na podzim česká ekonomika solidně ožila

Analýza
Zpřesněné údaje o výkonu hrubého domácího produktu (HDP) za loňské třetí čtvrtletí potvrzují solidní oživení české ekonomiky po poklesu v jarních měsících. Čerstvá data o HDP potvrzují, že v loňském třetím čtvrtletí vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 6,9 procenta, meziroční pokles HDP se pak zmírnil na pět procent, což je v souladu s předchozími údaji.
Míra úspor domácností je historicky velmi vysoko. Domácnosti měly méně příležitostí, za co utrácet. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezičtvrtletní růst HDP o 6,9 procenta byl tažen růstem exportů a obnovením růstu spotřeby domácností díky tomu, jak koncem jara začaly opadat restrikce spojené s první vlnou pandemie a v letních měsících tak ekonomika fungovala v mnohem lepších podmínkách než na jaře.

Na straně tvorby HDP přineslo třetí čtvrtletí silné mezikvartální oživení jak v průmyslu, tak ve službách a obchodu. Pro závěrečné čtvrtletí loňského roku lze čekat mezičtvrtletní pokles HDP v souvislosti druhou vlnou pandemie a omezeními, jež dopadají především na služby a maloobchod.

Mezičtvrtletní pokles HDP za loňské závěrečné čtvrtletí ale bude s veškerou pravděpodobností mírnější, než tomu bylo ve čtvrtletí druhém, neboť uzavírky spojené s pandemií v závěru roku nedopadly na průmyslovou výrobu a zahraniční obchod. Za celý rok 2020 čekám pokles HDP o 6,9 procenta, letos by se ale česká ekonomika měla vrátit k růstu, celoroční přírůstek HDP by mohl činit zhruba tři procenta.

PSALI JSME:
Silné oživení za námi a slabý výkon před námi

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za loňské třetí čtvrtletí: Ta ukazuje, jak se na ekonomice dále projevuje šok a prudký propad aktivity spojený s první vlnou pandemie koronaviru.

Patrný je pokles míry investic nefinančních podniků, což vzhledem prudkému poklesu aktivity v předchozím čtvrtletí a celkovému přepsání ekonomického výhledu směrem dolů není překvapivé. Vzrostla naopak míra zisku nefinančních podniků, čemuž napomohlo odpuštění sociálních příspěvků zaměstnavatelů u malých a středních podniků.

V případě domácností se zrychlil růst celkových reálných příjmů, roli zde hrají podpůrné programy, jež v rámci pandemie koronaviru zavedla vláda. Mezičtvrtletně se v loňském třetím čtvrtletí výrazně zvýšila spotřeba domácností, o 5,1 procenta, což při mezičtvrtletním růstu celkových reálných příjmů o 2,8 procenta znamená, že se mezičtvrtletně snížila míra úspor domácností, z 19,6 procenta na 17,2 procenta.

PSALI JSME:
Pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti

Míra úspor domácností je i tak historicky velmi vysoko, což má přinejmenším dvojí příčinu. Jednak platí konstatování, že nejistoty spojené s pandemií a jejím dopadem na ekonomiku mají nepříznivý dopad na sentiment spotřebitelů a jejich ochotu utrácet.

Obecně ale také platí, že uzavírky či omezení dostupnosti služeb a některých forem prodejů anebo možnosti cestovat za turistikou, jež se v souvislosti s pandemií opakovaně objevují, také snižují příležitosti, jak a kdy mohou domácnosti více utrácet.

Lze předpokládat, že až se díky vakcíně podaří dostat pandemii více pod kontrolu a omezení aktuálně uvalená na služby, maloobchod či cestování opadnou, tak se spotřeba domácností vydá nahoru a míra úspor se bude snižovat.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V letošním roce už ekonomika poroste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru