Na podzim lze čekat zdražení pečiva. Ceny v průmyslu stoupají nejvýrazněji od roku 2012

Názor
Ceny průmyslových výrobců v červenci citelně vzrostly. V meziročním vyjádření se zvýšily nejvýrazněji za celé období od února 2012, tedy za takřka šest a půl roku, a sice o 3,4 procenta. Na růstu se podílely všechny hlavní průmyslové segmenty.
Zatím se v cenách zemědělských výrobců neprojevuje letošní suché a teplé počasí a horší úroda obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Růst cen těchto surovin se však projeví už v podzimních měsících, od kdy lze postupně čekat zdražení pečiva. Foto: Pixabay

V těžebním segmentu rostly průmyslníkům ceny nejvýrazněji dokonce od června 2011, tedy za uplynulých více než sedm let. V meziročním vyjádření poprvé od té doby překonal jejich vzestup úroveň osmi procent.Ve zpracovatelském segmentu průmyslu stoupaly v červenci ceny nejrapidněji od loňského dubna, a to tempem 3,4 procenta.

V energetickém segmentu průmyslu pak ceny rostly stejným tempem jako měsíc předtím, v červnu (2,3 procenta), které je nejvýraznější od prosince 2013. Ceny elektřiny stejně jako v červnu přidaly 2,3 procenta, nejvíce taktéž od konce roku 2013. V růstu cen průmyslových výrobců se zrcadlí zejména celosvětový růst cen energií a surovin, ať už jde o ropu, uhlí nebo elektřinu.

Růst cen průmyslových výrobců v řadě případů předznamenává růst spotřebitelské inflace. Například růst cen elektřiny domácnosti naplno pocítí počínaje příštím rokem. Je tedy patrné, že inflační tlaky v průmyslu sílí a nadále budou citelnější, než nač jsme byli v uplynulých letech zvyklí. V letošním roce by už ale neměly zásadněji překvapit. Zůstáváme tedy při dosavadním předpokladu, že Česká národní banka zvýší letos svoji základní úrokovou nejvýše dvakrát, v nejpravděpodobnějším scénáři však již jen jednou.

V oblasti zemědělské výroby došlo k červenci k nejvýraznějšímu meziročnímu poklesu od prosince 2016. Ceny klesly o 4,4 procenta. Důvodem je z podstatné části poměrně vysoká srovnávací základna loňského roku, kdy cen zemědělských výrobců v letních měsících kulminovaly a vykazovaly dvojciferný meziroční nárůst.

Zatím se tedy v cenách zemědělských výrobců neprojevuje letošní suché a teplé počasí a horší úroda obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Růst cen těchto surovin se však projeví už v podzimních měsících, od kdy lze postupně čekat zdražení například pečiva. Ani to však nebude pro ČNB důvodem k přehodnocení své měnové politiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.