Na podzim lze čekat zdražení pečiva. Ceny v průmyslu stoupají nejvýrazněji od roku 2012

Názor
Ceny průmyslových výrobců v červenci citelně vzrostly. V meziročním vyjádření se zvýšily nejvýrazněji za celé období od února 2012, tedy za takřka šest a půl roku, a sice o 3,4 procenta. Na růstu se podílely všechny hlavní průmyslové segmenty.
Zatím se v cenách zemědělských výrobců neprojevuje letošní suché a teplé počasí a horší úroda obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Růst cen těchto surovin se však projeví už v podzimních měsících, od kdy lze postupně čekat zdražení pečiva. Foto: Pixabay

V těžebním segmentu rostly průmyslníkům ceny nejvýrazněji dokonce od června 2011, tedy za uplynulých více než sedm let. V meziročním vyjádření poprvé od té doby překonal jejich vzestup úroveň osmi procent.Ve zpracovatelském segmentu průmyslu stoupaly v červenci ceny nejrapidněji od loňského dubna, a to tempem 3,4 procenta.

V energetickém segmentu průmyslu pak ceny rostly stejným tempem jako měsíc předtím, v červnu (2,3 procenta), které je nejvýraznější od prosince 2013. Ceny elektřiny stejně jako v červnu přidaly 2,3 procenta, nejvíce taktéž od konce roku 2013. V růstu cen průmyslových výrobců se zrcadlí zejména celosvětový růst cen energií a surovin, ať už jde o ropu, uhlí nebo elektřinu.

Růst cen průmyslových výrobců v řadě případů předznamenává růst spotřebitelské inflace. Například růst cen elektřiny domácnosti naplno pocítí počínaje příštím rokem. Je tedy patrné, že inflační tlaky v průmyslu sílí a nadále budou citelnější, než nač jsme byli v uplynulých letech zvyklí. V letošním roce by už ale neměly zásadněji překvapit. Zůstáváme tedy při dosavadním předpokladu, že Česká národní banka zvýší letos svoji základní úrokovou nejvýše dvakrát, v nejpravděpodobnějším scénáři však již jen jednou.

V oblasti zemědělské výroby došlo k červenci k nejvýraznějšímu meziročnímu poklesu od prosince 2016. Ceny klesly o 4,4 procenta. Důvodem je z podstatné části poměrně vysoká srovnávací základna loňského roku, kdy cen zemědělských výrobců v letních měsících kulminovaly a vykazovaly dvojciferný meziroční nárůst.

Zatím se tedy v cenách zemědělských výrobců neprojevuje letošní suché a teplé počasí a horší úroda obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Růst cen těchto surovin se však projeví už v podzimních měsících, od kdy lze postupně čekat zdražení například pečiva. Ani to však nebude pro ČNB důvodem k přehodnocení své měnové politiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá lidem seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost do života dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru