Na podzim lze čekat zdražení pečiva. Ceny v průmyslu stoupají nejvýrazněji od roku 2012

Názor
Ceny průmyslových výrobců v červenci citelně vzrostly. V meziročním vyjádření se zvýšily nejvýrazněji za celé období od února 2012, tedy za takřka šest a půl roku, a sice o 3,4 procenta. Na růstu se podílely všechny hlavní průmyslové segmenty.
Zatím se v cenách zemědělských výrobců neprojevuje letošní suché a teplé počasí a horší úroda obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Růst cen těchto surovin se však projeví už v podzimních měsících, od kdy lze postupně čekat zdražení pečiva. Foto: Pixabay

V těžebním segmentu rostly průmyslníkům ceny nejvýrazněji dokonce od června 2011, tedy za uplynulých více než sedm let. V meziročním vyjádření poprvé od té doby překonal jejich vzestup úroveň osmi procent.Ve zpracovatelském segmentu průmyslu stoupaly v červenci ceny nejrapidněji od loňského dubna, a to tempem 3,4 procenta.

V energetickém segmentu průmyslu pak ceny rostly stejným tempem jako měsíc předtím, v červnu (2,3 procenta), které je nejvýraznější od prosince 2013. Ceny elektřiny stejně jako v červnu přidaly 2,3 procenta, nejvíce taktéž od konce roku 2013. V růstu cen průmyslových výrobců se zrcadlí zejména celosvětový růst cen energií a surovin, ať už jde o ropu, uhlí nebo elektřinu.

Růst cen průmyslových výrobců v řadě případů předznamenává růst spotřebitelské inflace. Například růst cen elektřiny domácnosti naplno pocítí počínaje příštím rokem. Je tedy patrné, že inflační tlaky v průmyslu sílí a nadále budou citelnější, než nač jsme byli v uplynulých letech zvyklí. V letošním roce by už ale neměly zásadněji překvapit. Zůstáváme tedy při dosavadním předpokladu, že Česká národní banka zvýší letos svoji základní úrokovou nejvýše dvakrát, v nejpravděpodobnějším scénáři však již jen jednou.

V oblasti zemědělské výroby došlo k červenci k nejvýraznějšímu meziročnímu poklesu od prosince 2016. Ceny klesly o 4,4 procenta. Důvodem je z podstatné části poměrně vysoká srovnávací základna loňského roku, kdy cen zemědělských výrobců v letních měsících kulminovaly a vykazovaly dvojciferný meziroční nárůst.

Zatím se tedy v cenách zemědělských výrobců neprojevuje letošní suché a teplé počasí a horší úroda obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Růst cen těchto surovin se však projeví už v podzimních měsících, od kdy lze postupně čekat zdražení například pečiva. Ani to však nebude pro ČNB důvodem k přehodnocení své měnové politiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v únoru mírně snížila, rozhodně není depresívní. V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru