Na pořízení vlastního bydlení využíváme stavební spoření častěji než dřív

67 miliard korun – tolik si lidé loni vypůjčili u stavebních spořitelen. Vyplývá to z aktuálních údajů Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Celkem mají klienti vypůjčeny téměř tři čtvrtiny vkladů do stavebního spoření. „Aktuálně je rozpůjčováno přes 74 % peněz, které lidé do systému vložili,“ uvedl včera na tiskové konferenci předseda asociace Jan Jeníček.
Úvěry a výdaje státu na podporu účastníkům stavebního spoření. Zdroj: AČSS

„Objem úvěrů rostl, avšak celková připsaná státní podpora se v roce 2018 nezměnila a zůstala na částce 3,9 miliardy korun,“ doplnil místopředseda AČSS Tomáš Kořínek.

Prostřednictvím úvěrů se poskytlo 67,4 miliardy korun, což představuje jak meziroční nárůst o 12,1 miliardy korun (téměř o 22 %), tak o největší objem od let 2007–2008.

„Přestože jsme měli loni rekordní rok a lidé si půjčili nejvíce od let 2007–2008, objem připsané státní podpory se meziročně nezměnil. Za posledních deset let příspěvek státu do systému stavebního spoření dokonce klesl o více než 10 miliard korun,“ konstatoval Tomáš Kořínek, místopředseda AČSS.

Dříve si lidé půjčovali především na rekonstrukce, v posledních letech však vzrostla poptávka po úvěrech na pořízení nebo výstavbu vlastního bydlení. „Zatímco v roce 2014 využilo prostředky na pořízení nového bydlení 23 % těch, kteří si vzali úvěr od stavební spořitelny, vloni to bylo už 30 %. Podíl úvěrů na výstavbu nových bytů a rodinných domů se ve stejném období zvýšil o tři procentní body,“ uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.

PSALI JSME:
Když si schováváte peníze sami před sebou

Efektivita systému stavebního spoření

„Efektivita systému stavebního spoření dlouhodobě roste. V roce 2018 jsme dosáhli rekordních čísel, kdy jedna koruna státní podpory vygenerovala 16,7 koruny, které putovaly ve formě úvěrů do bydlení. Půjčené peníze pak byly využity různými způsoby k vylepšení nebo pořízení vlastního domova. Nejenže tak stavebko pomohlo spoustě lidem k lepšímu bydlení, ale navíc přispělo ke zvýšení výkonu stavebního sektoru,“ konstatoval předseda AČSS Jan Jeníček.

Zdroj: AČSS

PSALI JSME:
Pozor! Maximální výši státní podpory u stavebka můžou osekat poplatky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB