Na pořízení vlastního bydlení využíváme stavební spoření častěji než dřív

67 miliard korun – tolik si lidé loni vypůjčili u stavebních spořitelen. Vyplývá to z aktuálních údajů Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Celkem mají klienti vypůjčeny téměř tři čtvrtiny vkladů do stavebního spoření. „Aktuálně je rozpůjčováno přes 74 % peněz, které lidé do systému vložili,“ uvedl včera na tiskové konferenci předseda asociace Jan Jeníček.
Úvěry a výdaje státu na podporu účastníkům stavebního spoření. Zdroj: AČSS

„Objem úvěrů rostl, avšak celková připsaná státní podpora se v roce 2018 nezměnila a zůstala na částce 3,9 miliardy korun,“ doplnil místopředseda AČSS Tomáš Kořínek.

Prostřednictvím úvěrů se poskytlo 67,4 miliardy korun, což představuje jak meziroční nárůst o 12,1 miliardy korun (téměř o 22 %), tak o největší objem od let 2007–2008.

„Přestože jsme měli loni rekordní rok a lidé si půjčili nejvíce od let 2007–2008, objem připsané státní podpory se meziročně nezměnil. Za posledních deset let příspěvek státu do systému stavebního spoření dokonce klesl o více než 10 miliard korun,“ konstatoval Tomáš Kořínek, místopředseda AČSS.

Dříve si lidé půjčovali především na rekonstrukce, v posledních letech však vzrostla poptávka po úvěrech na pořízení nebo výstavbu vlastního bydlení. „Zatímco v roce 2014 využilo prostředky na pořízení nového bydlení 23 % těch, kteří si vzali úvěr od stavební spořitelny, vloni to bylo už 30 %. Podíl úvěrů na výstavbu nových bytů a rodinných domů se ve stejném období zvýšil o tři procentní body,“ uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.

PSALI JSME:
Když si schováváte peníze sami před sebou

Efektivita systému stavebního spoření

„Efektivita systému stavebního spoření dlouhodobě roste. V roce 2018 jsme dosáhli rekordních čísel, kdy jedna koruna státní podpory vygenerovala 16,7 koruny, které putovaly ve formě úvěrů do bydlení. Půjčené peníze pak byly využity různými způsoby k vylepšení nebo pořízení vlastního domova. Nejenže tak stavebko pomohlo spoustě lidem k lepšímu bydlení, ale navíc přispělo ke zvýšení výkonu stavebního sektoru,“ konstatoval předseda AČSS Jan Jeníček.

Zdroj: AČSS

PSALI JSME:
Pozor! Maximální výši státní podpory u stavebka můžou osekat poplatky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.