Na pražskou burzu vstupuje vývojářská firma eMan

Tuzemská softwarová společnost eMan získala 14. srpna povolení České národní banky ke vstupu na trh Start pražské burzy. Firma hodlá nabídnout až 47procentní podíl, tj. až 914 tisíc kusů akcií. Úpis probíhá ode dneška až do konce srpna při ceně 51 až 56 korun za akcii. Tzv. IPO (Initial Public Offering – první veřejná nabídka akcií, pozn. red.) je dostupné i drobným investorům, kdy velikost minimální investice je stanovena na zhruba 25 tisíc korun.
Zakladatelé společnosti eMan: Michal Košek, Tomáš Čermák, Jiří Horyna a Jan Horyna. Foto: eMan

Firma eMan, která dodává komplexní softwarové řešení energetickým společnostem, průmyslovým firmám, bankám nebo automobilkám, dosáhla loni obratu téměř 170 milionů korun. IPO by mělo do společnosti přinést odhadem 40 až 50 milionů korun nového kapitálu. Získané peníze hodlá společnost použít na svůj další rozvoj, možné akvizice a také na splacení části bankovních úvěrů.

Firmu vlastní čtyři společníci a současně členové jejího představenstva: Tomáš Čermák, Jan Horyna, Jiří Horyna, Michal Košek, kteří si i nadále chtějí ponechat kontrolní většinu 51 procent.

Společnost již v červenci také nabídla a úspěšně upsala společnosti RevoFab z Hradce Králové a zhruba 20 zaměstnancům akcie za výhodnějších podmínek před samotným IPO. Ti tak nyní vlastní 2,3 procenta firmy. Na trh Start se tak dostane maximálně necelých 47 procent akcií.

„Na burzu jsme chtěli vstoupit již v červnu, rozhodli jsme se však nabídnout akcie zaměstnancům a celé IPO se nám tak o dva měsíce posunulo. Zájem uvnitř společnosti nás potěšil. Věřím, že podobně to bude i u dalších investorů během upisovací aukce,“ říká spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti eMan Jiří Horyna.

„Již nyní se nám ozvalo několik zájemců z řad běžných investorů s dotazem na blížící se vstup na trh Start. Registrujeme tak nižší desítky lidí, kteří plánují investici od minima 25 tisíc až po vyšší stovky tisíc korun. To nás mile překvapilo,“ doplnil. Dle jeho vyjádření již delší dobu probíhají i neformální jednání s několika fondy, které sám vnímá velice slibně: „Věříme v úspěch našeho IPO. Investorům máme co nabídnout.“

S IPO transakcí pomáhá společnosti eMan skupina Starteepo, která na trhu Start pomohla firmám získat kapitál již ve výši 400 milionů korun, právním poradcem IPO transakce je advokátní kancelář Havel & Partners. „Nepochybujeme, že společnost eMan se okamžitě zařadí mezi štiky trhu Start. Její předností je, že se jí dlouhodobě daří zvyšovat obrat a že mezi její klienty patří významné české i nadnárodní firmy,“ uvedl ředitel skupiny Starteepo František Bostl.

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Bankám klesají zisky, ruší pobočky

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard korun na 26,57 miliardy. Vyplývá to z dat, která včera zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Firemní pronájmy elektroniky rostou

Zatímco až do letošního března byl pronájem elektroniky především doménou jednotlivců, kteří si tak pravidelně obměňovali svá zařízení (např. nový iPhone každý rok), možnost pronájmu firmy přivítaly zejména během …

Je Antivirus lepší, než bude kurzarbeit?

Diskuze o podobě kurzarbeitu, do něhož se má proměnit nyní platný program Antivirus, je poměrně složitá. Kurzarbeit má totiž celou řadu parametrů (za jakých okolností se uplatní, kdo bude od koho na jak dlouho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru