Na průměrnou mzdu nedosáhne přes dva a půl milionu zaměstnanců

Názor
Průměrná mzda v ČR překonala v letošním třetím čtvrtletí teprve podruhé v historii hranici 35 tisíc korun. Činila 35 402 korun. Je to ovšem částka, na kterou dosáhne zhruba jen třetina zaměstnanců, další přibližně dvě třetiny na ni nedosáhnou. To znamená, že na tuto průměrnou mzdu nedosáhne přes 2,6 milionů tuzemských zaměstnanců, zatímco zhruba 1,3 milionu dalších ano. 
Na průměrnou mzdu nedosáhne přes dva a půl milionu zaměstnanců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jediný další případ v historii ČR, kdy průměrná mzda překonala úroveň 35 tisíc korun, nastal loni ve čtvrtém čtvrtletí. Tehdy byl ovšem výsledek vychýlen nahoru výplatou mimořádných odměn ke konci roku a celoročních bonusů. S těmi to letos bude kvůli koronavirové krizi slabší.

Růst průměrné mzdy nad 35 tisíc už ve třetím čtvrtletí je pozitivním překvapením. Ekonomové totiž v průměru počítali s tím, že hodnota průměrné mzdy skončí těsně pod hranicí 35 tisíc korun. V průměru totiž předpokládali meziroční růst nominálních mezd o zhruba 3,9 procenta, zatímco ve skutečnosti mzdy meziročně rostly o 5,1 procenta. Loni ve třetím čtvrtletí činila průměrná mzda 33 686 korun. Letos ve třetím čtvrtletí tak mzdy rostly dokonce tak, že překonaly i inflaci. Reálná mzda – totiž ta očištěná o inflaci – stoupla o 1,7 procenta.

Ve druhém čtvrtletí se přitom průměrná mzda po očištění o inflaci meziročně propadala. Důvodem nynějšího návratu k jejímu růstu je zejména to, že se snížil počet zaměstnanců, kteří jsou vypláceni náhradami za neodpracované hodiny.

PSALI JSME:
S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy

Počet zaměstnanců podporovaných programem Antivirus byl totiž ve třetím čtvrtletí v porovnání s tím druhým jen přibližně třetinový. Klíčovým důvodem bylo poměrně rychlé letní znovunastartování ekonomiky, která se tak během třetího čtvrtletí – během měsíců července až září – rychle vracela k běžnému chodu. Nebyla tudíž zasažena například odstávkami v průmyslové výrobě, které charakterizovaly jarní měsíce, zejména pak duben.

Nominální mzdy by za letošní rok měly vzrůst o 3,4 procenta, a těsně tak překonat inflaci. Kupní síla Čechů by tak v souhrnu velmi nepatrně vzrostla, což však lze vzhledem ke koronavirové krizi považovat za úspěch.

V posledním čtvrtletí svědčí mzdovému vývoji nadále nízká míra nezaměstnanosti v ČR a dále pak zahraniční poptávka, která není tak ochromena jako během jarní vlny pandemie, a s ní související fakt, že během podzimní vlny pandemie není odstavena tuzemská průmyslová výroba.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Reálná výše mezd se vrátila k růstu

Zavřít reklamu ×
 1. Zase kec ! Pokud chci,tak mám i trojnásobek průměrné mzdy !!! Stačí nebýt línej a umět se pro peníze ohnout,jelikož se stále válí po zemi !! Jenže to by Čecháček nesměl být línej lempl a furt bulet,jak je na tom zle !!!

  • Michale, ty asi jedeš na perníku, nebo v jiných omamných látkách ? Že se nepochlubíš čím se živíš ?

  • Na průměrnou mzdu se nedostane víc jak dvě třetiny lidí v této republice. Ten článek je zase zavádějící jak prase.

  • No jednoho takovýho podobnýho tobě sme měli v hokně … všichni u něj byli nicky a podobně a pak se zjistilo že vobracet ho na betli musí máti a sicnu mu vytírá fotr … tak že se vrať k domů a požádej ty dobráky rodiče o celkovou očistu ….

  • Kde, prosím pěkně žijete?
   Podle Vás když budeme všichni „nelíní“, budeme mít všichni nadprůměrný plat?

 2. Tak to mi řekněte teda jak si to představujete? Já dělám ve výškách od rána do večera po celé ČR a více jak 45 tisíc čistého z toho nedostanu. Takže podle vás jsem línej Čech? Co mám přesně udělat abych měl těch 100 tisíc čistého? To mám jako jít do kanceláře aby mě zvedli plat o 60 tisíc? 😀 Vůbec nechápu to co jste napsal,můžu chtít tak že se z toho poseru ale stejně 100 tisíc měsíčně mi nedá nikdo 😂 to mi opravdu ukažte jak si vyděláte 100 klacku s vyucnim listem 😂😂

  • Samozřejmě, že jste línej. Jak můžete nebýt línej, když jste byl línej už na škole, nenaučil jste se kvůli lenosti básničku skákal pes přes oves, abyste tuto druhý den odskřehotal před tabulí, dostával jste sardele, a skončil na nějakém západotatarském praslovanském učňáku. To akorát v postbolševické ČR se nekvalifikovaný rovná se líný utahovač šroubů může dostat na nadprůměrné peníze, a další, mzdy se vždy uvádí v hrubém, vy bolševický paznehte. To akrát dělnická, rovná se bolševická lůza vždy uvádáí čistou mzdu, a tu porovnává s celorepublikovým průměrem. A k té poslední větě…..no, asi těžko někdo s podprůměrnou kvalifikací může mít nadprůměrnou mzdu, tohle okolní svět chápe, akorá postbolševický dělnický odpad, ne.

   • Troll, nebo blbec. Logicky nemůžou všichni brát 100 tisíc a někdo ty špatně placená (ale potřebná) místa obsadit musí. S leností to nemá co dělat.

    • No on hlupáček jen prudí je to obecně známa figurka zdejších pokeců ….to víte nenaplnili se mu sny neukojil touhy tak to zkouší jinak …. ale když si ho nebudete všímat on vyšumí a vrátí se k svému ubohemu přežívání

  • Třeba ve špitále. Atestovaný lékař s 25 lety praxe a 100 přesčasovými hodinami měsíčně, a nějakými příplatky za infekční (standard) to má.

 3. Taky mam trojnasobek. Nekdy i ctyrnasobek. Ale makam v prumeru 12hod denne. A dostupnost na tel v podstate nonstop. I o dovolene.

 4. Tady v pohraničí s Čoboelm jsme vděční za práci na 3 směny za 16 čistého.Taky chalupa je po prarodičích z roku 1935 a auto r.v.1999 po otci rovněž dědictví …..Z platu pracující žebroty nelze koupit auto ani vzít hypotéku na dům….Ne,opravdu nelze!Když jsem byl mladý aměl jsem 3 práce zároveň tak jsem věžil.že načetřím na vlastní bydlení.Dmes po 25 letech říkám že nelze!

 5. A co je na tom divného. Já bych čekal, že na průměrnou mzdu nedosáhne až ke třem miliónům zaměstnanců. Je to dáno skladbou zaměstnanců, bylo a je to tak vždy a ve všech režimech.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru