Na rozdíl od spotřebitelských cen ty produkční nepřekvapily

Názor
Zatímco spotřebitelské ceny v závěru loňského roku trhy překvapily výrazně nižší meziroční dynamikou, u cen průmyslových výrobců se žádné překvapení nekonalo. Během prosince zaznamenaly v souladu s očekáváním meziměsíční vzestup o 0,2 procenta, oproti prosinci 2019 se ceny vůbec nezměnily, když v listopadu zaznamenaly minimální snížení o 0,1 procenta meziročně.
V loňském roce v ČR zlevnily ropné produkty či produkty těžebního a chemického průmyslu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z celoročního pohledu ceny průmyslníků vzrostly o minimální 0,1 procenta po cenovém vzestupu o 2,6 procenta za rok 2019. Ceny průmyslových producentů tak vloni v podstatě stagnovaly. Za tím se skrývala na straně jedné především dražší elektrická energie, dražší voda či produkty zpracovatelského a automobilového průmyslu.

Na druhou stranu zlevnily ropné produkty či produkty těžebního a chemického průmyslu.

Pohled na vývoj cen zemědělských prvovýrobců odhalil v závěru roku stagnaci cen, z meziročního pohledu se prohlubuje jejich pokles. Po listopadovém snížení o 2,2 procenta meziročně to v prosinci bylo -2,7 procenta meziročně.

Vývoj tak do určité míry vysvětluje pokles cen potravin vykázaných ve spotřebitelské inflaci. Za celý rok 2020 byla zemědělské ceny nižší o 3,4 procenta (když naopak v roce 2019 o 4,6 % vzrostly). Rychleji vloni klesaly ceny rostlinné produkce (-4 %) oproti produkci živočišné (-2,4 %).

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru