Na rozdíl od spotřebitelských cen ty produkční nepřekvapily

Názor
Zatímco spotřebitelské ceny v závěru loňského roku trhy překvapily výrazně nižší meziroční dynamikou, u cen průmyslových výrobců se žádné překvapení nekonalo. Během prosince zaznamenaly v souladu s očekáváním meziměsíční vzestup o 0,2 procenta, oproti prosinci 2019 se ceny vůbec nezměnily, když v listopadu zaznamenaly minimální snížení o 0,1 procenta meziročně.
V loňském roce v ČR zlevnily ropné produkty či produkty těžebního a chemického průmyslu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z celoročního pohledu ceny průmyslníků vzrostly o minimální 0,1 procenta po cenovém vzestupu o 2,6 procenta za rok 2019. Ceny průmyslových producentů tak vloni v podstatě stagnovaly. Za tím se skrývala na straně jedné především dražší elektrická energie, dražší voda či produkty zpracovatelského a automobilového průmyslu.

Na druhou stranu zlevnily ropné produkty či produkty těžebního a chemického průmyslu.

Pohled na vývoj cen zemědělských prvovýrobců odhalil v závěru roku stagnaci cen, z meziročního pohledu se prohlubuje jejich pokles. Po listopadovém snížení o 2,2 procenta meziročně to v prosinci bylo -2,7 procenta meziročně.

Vývoj tak do určité míry vysvětluje pokles cen potravin vykázaných ve spotřebitelské inflaci. Za celý rok 2020 byla zemědělské ceny nižší o 3,4 procenta (když naopak v roce 2019 o 4,6 % vzrostly). Rychleji vloni klesaly ceny rostlinné produkce (-4 %) oproti produkci živočišné (-2,4 %).

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru