Na silný růst si budou muset velké ekonomiky počkat do druhé poloviny roku

Analýza
První várku dat o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v největších světových ekonomikách máme za sebou. Ta přinesla řadu překvapení jak z hlediska dynamiky HDP, tak i z hlediska jeho struktury. Společným jmenovatelem byl ale prudký propad. Ten bude ve druhém čtvrtletí letošního roku ještě hlubší. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí by už ale všechny klíčové ekonomiky měly silně růst.
Německá ekonomika byla pandemií koronaviru zasažena nakonec z velkých ekonomik nejméně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čína: Oživení bude pouze mírné

Jako první zveřejnila výsledky za první čtvrtletí Čína. Tamní ekonomika v tomto období poklesla o 9,8 % mezikvartálně a o 6,8 % meziročně. V současné době je již situace spojená s koronavirem pod kontrolou a omezení výroby byla zrušena. Čína nicméně čelí výraznému externímu poptávkovému šoku s tím, jak většina jejich obchodních partnerů s koronavirem teprve bojuje. Přesto čínský vývoz v dubnu překvapivě vykázal růst (+3,5 % meziročně).

Jeho další vyhlídky však růžové nejsou. Domácí poptávka je navíc pod tlakem horší situace na trhu práce a obav domácností z dalšího vývoje. Propady zisků firem pak negativně dopadají na investice. Oživení ve druhém čtvrtletí tak bude pouze mírné. Čekáme růst na úrovni 3,5 % (meziročně). Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí by to pak mělo být kolem 6-7 %.

Za celý letošní rok tak naše prognóza počítá s dynamikou HDP 2,9 %, v roce 2021 pak 8,2 %. K oživení však bude třeba další podpora ze strany centrální banky i čínské vlády (investice do oblasti infrastruktury by podle nás měly v letošním roce vzrůst ze 4 % na 10 %).

PSALI JSME:
Čínská ekonomika jako okno do budoucnosti

Spojené státy: Ekonomiku čeká výrazný propad

V USA dynamika HDP propadla v prvním kvartálu o 4,8 % q/q anualizovaně. Zatímco pokles výdajů za ubytování, rekreace a stravování se dal očekávat, překvapení přinesly výdaje na zdravotní péči. Výpadek běžné zdravotní péče, preventivních prohlídek a preventivních zákroků z dynamiky HDP ubral 2,3 %. Propadly se i výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby, především na automobily, což je typickou známkou recese.

Naopak výdaje na zboží konzumního charakteru rostly. Ještě výraznější propad dynamiky HDP očekáváme ve druhém čtvrtletí. Tam by to mělo být o více než 30 % q/q anualizovaně. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí by však již ekonomika měla růst velmi rychlým tempem. V součtu by tak dynamika HDP za letošní rok měla poklesnout o 4,9 %. V příštím roce by měl růst dosáhnout kladných 2,4 %.

Eurozóna: Očekáváme oživení typu V

Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku propadla nejvíce v celé své historii, a to o 3,8 % mezikvartálně. Uzavření velké části ekonomiky bude mít za následek, že ve druhém čtvrtletí bude propad dynamiky HDP ještě větší. PMI indikátory se snížily na historicky vůbec nejnižší úrovně (dubnový kompozitní PMI 13,5 bodu), což je konzistentní s poklesem HDP ve druhém čtvrtletí o 10-15 % q/q.

PSALI JSME:
Ekonomika oživuje cestou nedávno vyšlápnutou

Každý den, kdy byla v platnosti tvrdá opatření v boji proti koronaviru, znamená nižší ekonomickou aktivitu o 25-35 %, tedy redukci dynamiky HDP o 0,07-010 bazických bodů. HDP ve druhém čtvrtletí tak podle našich předpokladů mezikvartálně poklesne o 14,3 %. Ve třetím čtvrtletí však již očekáváme silnou dynamiku HDP na úrovni dvaceti procent (mezikvartálně). HDP eurozóny za celý letošní rok by měl podle naší prognózy poklesnout o 5,4 %, v příštím roce očekáváme růst na úrovni šesti procent.

Francie: Nejhorší výsledek v historii národních účtů

Překvapením nebyl ani tak rozsah propadu HDP v eurozóně, jako spíše jeho rozložení mezi jednotlivé země. Nejhorší výsledek totiž nevykázala Itálie, jak by se dalo očekávat, ale Francie. Zde HDP poklesl o 5,8 % mezikvartálně, což byl nejhorší výsledek v historii národních účtů Francie.

Uzavření velké části ekonomiky se pak podle našeho odhadu projeví propadem dynamiky ve druhém čtvrtletí o 15 % mezikvartálně. Ve třetím čtvrtletí pak už ve Francii očekáváme silný růst na úrovni 24 % q/q. I tak ale úroveň HDP zůstane o jedno až dvě procenta níže, než tomu bylo v posledním čtvrtletí loňského roku.

Italie: Část výstupu nenávratně ztracena

Italský růst HDP nakonec propadl méně, než se čekalo. I tak je ale mezičtvrtletní pokles o 4,8 % největší v celé časové řadě a současná recese bude nejhlušší v historii Itálie. U dat za první čtvrtletí je navíc pravděpodobná revize směrem dolů. Ve druhém čtvrtletí čekáme propad o více než 20 % q/q.

PSALI JSME:
V Evropské unii přerozdělujeme téměř polovinu HDP

Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí by se již italská ekonomika měla vrátit k růstu. I tak ale bude značná část výstupu nenávratně ztracena (6 % HDP). Koronavirová krize se také odrazí v nárůstu podílu veřejného dluhu na HDP (na 157 %). Pod hranici 150 % se Itálie v nejbližších letech podle našeho názoru nedostane. O dvě procenta zřejmě vzroste i míra nezaměstnanosti (na 16,8 %).

Německo: Domácí poptávka pod tlakem

Německá ekonomika byla pandemií koronaviru zasažena nakonec z velkých ekonomik nejméně, když HDP poklesl o 2,2 % mezikvartálně a o -1,9 % meziročně (NSA). Potvrdil se tak náš názor, že současnou krizí utrpí více ekonomiky orientované na sektor služeb, než ty průmyslově zaměřené. Detailní strukturu zatím neznáme.

Podle zveřejněných informací však výrazně poklesla soukromá spotřeba a investice do strojů a zařízení. Stavebnictví si naopak vedlo dobře. Za celý letošní rok by HDP měl podle našeho odhadu poklesnout o 4,3 %, v příštím roce pak očekáváme růst o 2,6 %. Domácí poptávka v letošním roce letos krizí koronaviru značně utrpí. Kompenzace zaměstnancům vzrostou pouze o 0,6 % po loňských 3,2 %. Pokles čekáme i u firemních investic.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Recese německé ekonomiky je daleko tvrdší, než po pádu Lehman Brothers

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru